Hotové koktejly
By Nik Frey [CC-BY-2.5], via Wikimedia Commons

V čem podávat alkohol? – Míchané nápoje

Mícháte-li koktejly, jistě občas řešíte, do jaké sklenice je podávat. Představme si nejrozšířenější typy sklenic a skleniček, ve kterých se jednotlivé koktejly podávají.

Mícháte-li koktejly, jistě občas řešíte, do jaké sklenice je podávat. Představme si nejrozšířenější typy sklenic a skleniček, ve kterých se jednotlivé koktejly podávají.

Hotové koktejly
By Nik Frey [CC-BY-2.5], via Wikimedia Commons
Tímto článkem uzavíráme naši minisérii, která radí, v čem podávat různé druhy alkoholických nápojů. Na závěr se podíváme na sklo, které se nejčastěji dostane do rukou barmanů. Bude se totiž jednat o sklenky na míchané nápoje. Máte-li možnost, jistě nebude od věci, budete-li se následujících rad a doporučení držet i při vašem domácím míchání. Nejenže mohou lépe vyniknout chutě, ale koktejl připravený ve správné sklence často mnohem lépe vypadá.

Koktejlka

Cocktail Glass - Koktejlka
_

Velmi rozšířeným typem je tzv. koktejlka. V angličtině se jí říká Cocktail Glass, popřípadě Martini Glass. Jak je vidět na obrázku, kalíšek koktejlky se prudce rozbíhá do stran. Nožka je naopak tenká a dlouhá na široké základně. Díky dlouhé nožce není nápoj ohříván teplem ruky a široký kalíšek zas umožňuje vychutnat vůni nápoje. Z nejznámějších koktejlů patří do této sklenky především Martini, dále také koktejly Cosmopolitan, Manhattan, Paradise nebo Daiquiri.

Highball Glass

Highball Glass
_

Dalším rozšířeným typem je sklenice Highball Glass, pro kterou bychom těžko našli přesný český výraz. Jedná se o vcelku běžnou sklenici válcovitého tvaru o objemu cca 250 ml s masivnějším dnem. Svůj název získala tato sklenice od označení míchaných nápojů, které se skládají ze silného destilátu a pořádné porce nealkoholického nápoje. Takové koktejly patří skupiny označované Highball a přesně takové koktejly patří i do Highball Glass. Z těch opravdu známých jsou to třeba Sex on the Beach, Blue Lagoon, Bloody Mary, Long Island Iced Tea nebo Tequila Sunrise.

Collins Glass

Collins Glass
_

Velmi podobná Highball Glass je sklenka Collins Glass. Oproti předchozí je však štíhlejší a vyšší, má větší objem (běžně mezi 300 a 400 ml) a nemívá tak masivní dno. Tradičně je také vyráběna z matného skla, což ji odlišuje od většiny ostatních sklenek na alkoholické nápoje . Do této sklenky nejčastěji umícháte koktejly, které obsahují sodovku nebo jiný sycený nápoj. Není tedy překvapením, že do Collins Glass patří například Mojito. Z dalších je to třeba koktejl Tom Collins.

Margarita Glass

Margarita Glass
_

Tento typ sklenky je určen především pro koktejl Margarita. Při podávání tohoto koktejlu se hrana sklenky nejprve namočí do limetkové šťávy a poté do soli. Tento krok má dvojí efekt. Jednak se na sklence vytvoří slané zdobení a jednak dokreslí chuť Margarity. Ale zpět k Margarita Glass! Pokud bychom se snažili vystihnout tvar této sklenky, můžeme říct, že je něčím mezi sklenkou na šampaňské a koktejlkou.  Vedle Margarity se do této sklenky atypického tvaru podává rovněž krevetový koktejl.

Hurricane Glass

Hurricane Glass
_

Posledním typem sklenky, který si zde představíme, bude Hurricane Glass. Sklenka má krátkou nožku a hezky tvarovaný kalíšek o úctyhodném objemu 600 ml. V atypickém tvaru této sklenky se pak budou nejlépe vyjímat koktejly jako je třeba Piña Colada, Blue Hawaii nebo koktejl Hurricane.

Ačkoliv jsme náš výčet skla ukončili, ani náhodou to neznamená, že pouze do těchto skleniček se koktejly míchají. Kupříkladu koktejly jako Mimosa nebo Bellini se podávají ve sklence na šampaňské. Negroni, Cuba Libre anebo třeba White Russian  a Black Russian se zase podávají v Old Fashioned Glass (u nás známější jako whiskovka). Nebudete-li si tedy u toho či onoho koktejlu jistí, do které sklenky patří, doporučujeme najít si o tom zmínku přímo v našich koktejlových receptech.

V této minisérii dále zjistíte:

Alkoholium.cz