koktejl Cuba-Libre

Domácí příprava slavného Cuba Libre (rumu s Colou)

„Svobodná Kuba“ – koktejl, který vám umíchají snad v každém baru světa. Správně umíchaný drink vás totiž dokáže ideálně naladit na celý večer.

„Svobodná Kuba“ – koktejl, který vám umíchají snad v každém baru světa. Správně umíchaný drink vás totiž dokáže ideálně naladit na celý večer. Skvělá chuť ve které se mísí kyselost limetek, sladkost coly a smyslnost rumu učarovala nejednoho z nás. ReceptPřejít na recept

Sklenka koktejlu Cuba Libre
CC iRubén

Osvěží vás pokaždé, kdy je potřeba, rozjede pořádnou zábavu a co je nejdůležitější, skvěle chutná. Podívejme se společně na to, jak vlastně tento světoznámý koktejl vznikl, a jak si můžete snadno připravit Cuba Libre i vy doma.

Jak vůbec koktejl Cuba Libre vznikl?

Přímo za bojových podmínek! Jeho první umíchání se totiž datuje již na přelom 19. a 20. století a to rovnou do Americko-Španělské války. Říká se totiž, že v roce 1900 oslavovali američtí vojáci svůj úspěch v osvobozování Kuby v jednom místním baru a kapitán si nechal připravit nápoj, který obsahoval colu, rum, kousek limetky a samozřejmě led (dříve známý jako „Bacardi&Coke“).

Drink kapitánovi zachutnal natolik, že pobízel ostatní, ať si rovněž dají. O pár minut později již všichni pily ještě v té době neznámé Cuba Libre a křičeli při tom „Por Cuba Libre!“ – „Za svobodnou Kubu!“. A tak vznikl koktejl (nyní již „Cuba Libre“), který se i v dnešní době těší tak velké popularity.

Má to však jeden háček. Podle dostupných zdrojů se pravá americká coca cola dostala na Kubu až několik let poté, co tu probíhala válka :-)

Jaký rum do Cuba Libre

Pokud se ptáte, jaký rum patří do Cuba Libre, tak zásadně kvalitní a bílý. Vzhledem k tomu, že tento koktejl sestává pouze ze dvou „mokrých“ ingrediencí (rum a cola), lpěte na kvalitě rumu, která se promítne i do lepší chuti koktejlu.

Nejoblíbenějším rumem je bezesporu ten, značky Havana Club Anejo 3y 0,7l 40% nebo Bacardi Carta Blanca 1l 37,5%.

Abyste však výběr neměli tak jednoduchý, přidáváme ještě tipy na dva méně známé, přesto kvalitní bílé rumy a to Legendario Aňejo Blanco 4y 0,7l 40% a Malecon Extra Seco 1l 37,5%.

Chcete si namíchat Cuba Libre doma?

Koktejl Cuba Libre
Koktejl Cuba Libre

Tady je jednoduchý recept na jeho přípravu. Potřebovat budete následující ingredience:

  •  5 cl bílého rumu
  • 12 cl coly
  • pár kousků limetky nebo 1 cl limetkového sirupu
  • led

Do sklenice, nejlépe Highball Glass, vložte několik kostek ledu a kousků limetky (či pár kapek limetkového sirupu), zalijte rumem a zbytek sklenice dolijte colou. Příprava Cuba Libre je velice jednoduchá a zabere vám maximálně pár minut. Přejeme příjemnou zábavu a dobrou chuť!

Chybí vám rum k míchání koktejlů? Vyzkoušejte!

 

Cuba Libre jinak

Místo klasické Coca Coly můžete použít ochucenou vanilkovou nebo cherry colu. Docílíte tím zcela jiných chutí a možná právě tato verze vám zachutná ještě více než klasika.

Méně kalorií pro ty, kdo holdují dietám a méně sladkým nápojům. Toho docílíte použitím Coca Coly Light.

Za zmínku jistě stojí i verze koktejlu zvaná Cuba Campechana – zde přidáte do Cuba Libre ještě sodu a to v poměrech 1 díl rumu, 1 díl sody a 1 díl coca coly.

A věděli jste že… Free Cuba, jak se také koktejlu přezdívá patří mezi nejoblíbenější koktejly mladých lidí na planetě? Nebo, že sklenice nápoje obsahuje přibližně 216 kalorií?
Alkoholium.cz
Nejlepší investiční lahve alkoholuUKÁZAT NABÍDKU
+