koktejl Cuba-Libre

Domácí příprava slavného Cuba Libre (rumu s Colou)

„Svobodná Kuba“ – koktejl, který vám umíchají snad v každém baru světa. Správně umíchaný drink vás totiž dokáže ideálně naladit na celý večer.

„Svobodná Kuba“ – koktejl, který vám umíchají snad v každém baru světa. Správně umíchaný drink vás totiž dokáže ideálně naladit na celý večer. Skvělá chuť ve které se mísí kyselost limetek, sladkost coly a smyslnost rumu učarovala nejednoho z nás. ReceptPřejít na recept

Sklenka koktejlu Cuba Libre
CC iRubén

Osvěží vás pokaždé, kdy je potřeba, rozjede pořádnou zábavu a co je nejdůležitější, skvěle chutná. Podívejme se společně na to, jak vlastně tento světoznámý koktejl vznikl, a jak si můžete snadno připravit Cuba Libre i vy doma.

Jak vůbec koktejl Cuba Libre vznikl?

Přímo za bojových podmínek! Jeho první umíchání se totiž datuje již na přelom 19. a 20. století a to rovnou do Americko-Španělské války. Říká se totiž, že v roce 1900 oslavovali američtí vojáci svůj úspěch v osvobozování Kuby v jednom místním baru a kapitán si nechal připravit nápoj, který obsahoval colu, rum, kousek limetky a samozřejmě led (dříve známý jako „Bacardi&Coke“).

Drink kapitánovi zachutnal natolik, že pobízel ostatní, ať si rovněž dají. O pár minut později již všichni pily ještě v té době neznámé Cuba Libre a křičeli při tom „Por Cuba Libre!“ – „Za svobodnou Kubu!“. A tak vznikl koktejl (nyní již „Cuba Libre“), který se i v dnešní době těší tak velké popularity.

Má to však jeden háček. Podle dostupných zdrojů se pravá americká coca cola dostala na Kubu až několik let poté, co tu probíhala válka :-)

Jaký rum do Cuba Libre

Pokud se ptáte, jaký rum patří do Cuba Libre, tak zásadně kvalitní a bílý. Vzhledem k tomu, že tento koktejl sestává pouze ze dvou “mokrých” ingrediencí (rum a cola), lpěte na kvalitě rumu, která se promítne i do lepší chuti koktejlu.

Nejoblíbenějším rumem je bezesporu ten, značky Havana Club Anejo 3y 0,7l 40% nebo Bacardi Carta Blanca 1l 37,5%.

Abyste však výběr neměli tak jednoduchý, přidáváme ještě tipy na dva méně známé, přesto kvalitní bílé rumy a to Legendario Aňejo Blanco 4y 0,7l 40% a Malecon Extra Seco 1l 37,5%.

Chcete si namíchat Cuba Libre doma?

Koktejl Cuba Libre
Koktejl Cuba Libre

Tady je jednoduchý recept na jeho přípravu. Potřebovat budete následující ingredience:

  •  5 cl bílého rumu
  • 12 cl coly
  • pár kousků limetky nebo 1 cl limetkového sirupu
  • led

Do sklenice, nejlépe Highball Glass, vložte několik kostek ledu a kousků limetky (či pár kapek limetkového sirupu), zalijte rumem a zbytek sklenice dolijte colou. Příprava Cuba Libre je velice jednoduchá a zabere vám maximálně pár minut. Přejeme příjemnou zábavu a dobrou chuť!

Chybí vám rum k míchání koktejlů? Vyzkoušejte!

 

Cuba Libre jinak

Místo klasické Coca Coly můžete použít ochucenou vanilkovou nebo cherry colu. Docílíte tím zcela jiných chutí a možná právě tato verze vám zachutná ještě více než klasika.

Méně kalorií pro ty, kdo holdují dietám a méně sladkým nápojům. Toho docílíte použitím Coca Coly Light.

Za zmínku jistě stojí i verze koktejlu zvaná Cuba Campechana – zde přidáte do Cuba Libre ještě sodu a to v poměrech 1 díl rumu, 1 díl sody a 1 díl coca coly.

A věděli jste že… Free Cuba, jak se také koktejlu přezdívá patří mezi nejoblíbenější koktejly mladých lidí na planetě? Nebo, že sklenice nápoje obsahuje přibližně 216 kalorií?
Alkoholium.cz