_

Long Island Iced Tea – alkoholová bomba se vším všudy

Mnoho různých ingrediencí, jedinečná chuť. Tak bychom mohli bez nadsázky charakterizovat velmi slavný koktejl s názvem Long Island Ice Tea. Díky jeho popularitě jej zná téměř každý, kdo kdy navštívil bar. Víte však, z kolika a jakých ingrediencí se ve skutečnosti skládá? Věnujte pozornost našemu článku a vše podstatné se dozvíte.

Mnoho různých ingrediencí, jedinečná chuť. Tak bychom mohli bez nadsázky charakterizovat velmi slavný koktejl s názvem Long Island Iced Tea. Díky jeho popularitě jej zná téměř každý, kdo kdy navštívil bar. Víte však, z kolika a jakých ingrediencí se ve skutečnosti skládá? Věnujte pozornost našemu článku a vše podstatné se dozvíte. Přejít na recept

_
_

Vzhledem ke svým ingrediencím má Long Island Iced Tea neobvykle vysokou koncentraci alkoholu. Za svých 22% alkoholu vděčí vodce, tequile, bílému rumu, triple secu a ginu. Doporučujeme jej tedy konzumovat s opatrností, ať pak neskončíte jak se říká „někde pod stolem“. A vězte, že dostat vás pod stůl Long Island Iced Tea skutečně umí. Kdyby však “nedopatřením” došlo k neúměrné konzumaci koktejlu, doporučujeme pak článek o tom, jak se dostat z kocoviny. Jistě vám přijde vhod.

Pár slov k původu koktejlu Long Islandu Iced Tea

-
_

Jak už to tak u koktejlů bývá, první umíchání koktejlu Long Island Iced Tea je nejasné. Jedno však víme. Poprvé byl Long Island Iced Tea namíchán buď v roce 1920 nebo v pozdějších 70. letech.

Asi nejznámější a zároveň nejpravděpodobnější teorie o vzniku Long Island Icea Tea nám říká, že prvním, kdo se stavil do role autora tohoto koktejlu, byl jistý Robert Butt, zvaný „Rosebud“. Během svého působení na Oak Beach Inn na Long Islandu ve státě New York se totiž v roce 1972 účastnil soutěže, ve které měli soutěžící připravit nový drink za pomoci Triple secu. A hle, Rosebudovi se to povedlo natolik, že nakonec vymyslel jeden z nejžádanějších drinků současnosti.  

(Dle našeho skromného soudu smíchal dohromady vše, co mu přišlo pod ruku, a náhodou z toho vyšlo velmi chutné pití. Díky, Robe!)

A co název?

Název si rozdělíme na dvě části. Nejprve se budeme věnovat části „Long Island“ a pak se podíváme na „Iced Tea“. Vzhledem k tomu, že koktejl vznikl pravděpodobně na newyorkském Long Islandu, jmenuje se právě po tomto slavném ostrově. Jak jednoduché. „Iced Tea“ potom značí barvu koktejlu. Po smíchání všech ingrediencí totiž koktejl dostane barvu ledového čaje, tedy světle hnědou. Zkuste si jej připravit a uvidíte sami.

Jaký alkohol a sirup do Long Island Tea?

Pojďme si společně rozebrat jednotlivé ingredience, které patří do koktejlu, včetně tipů od nás, kde takový alkohol koupit.

 • Vodka – kupte například skvělou Absolut 0,7 l (orientační cena 380 Kč), čtyřikrát destilovanou vodku, která je k dostání ve 126 zemích světa a patří mezi nejprodávanější svého druhu v ČR.
 • Tequila – volte stříbrnou tequilu a to například značku Pepe Lopez Silver 1l 40% (orientační cena 330 Kč)
 • Rum – zásadně bílý rum a to například značky Havana Club 3yo 0,7 l (orientační cena 370 Kč)
 • Triple sec – jedná se o francouzský likér, hořko-sladké chuti sušené pomerančové kůry. Koupit můžete například Fauconnier Triple Sec 0,7 l (orientační cena 130 Kč). Likér můžete pak využít i při míchání dalších koktejlů, jako je Margarita, White Lady, Kamikaze či Cosmopolitan. Alternativou je pak Cointreau 0,7 l (orientační cena 430 Kč) – což je oficiální přísada dle IBA.
 • Gin – volte například nejprodávanější prémiový Gin v České Republice – Beefeater Gin Traditional 1l 40% (orientační cena 440 Kč)
 • Gomme sirup – cukr svařený s vodou a klovatinou, těžko dostupný, přesto jej seženete například pod značkou Monin Sirup Gomme 0,7 l (orientační cena 210 Kč). Lze nahradit cukrovým sirupem (rozpustíme na mírném ohni 600 g cukru v 0,5 litru vody. Poté vaříme ještě 5-8 minut na zvýšeném ohni. Postupně odstraňujeme vznikající pěnu.)

Bohužel cena totoho koktejlu se vyšplná poměrně vysoko, těšit nás však může to, že si z jednotlivých ingrediencí můžeme namíchat i některé ostatní drinky, případně několik desítek drinků Long Island Tea.

Ingredience a příprava koktejlu Long Island Iced Tea

Koktejl Long Island Tea
_

Pokud sháníte recept na Long Island Iced Tea, jste tu rovněž správně. I ten je totiž nedílnou součástí našeho článku, stejně tak jako je tomu u dalších koktejlů.

Pro přípravu Long Island Iced Tea si tedy připravte:

 • 1,5 cl vodky
 • 1,5 cl tequily
 • 1,5 cl bílého rumu
 • 1,5 Triple secu
 • 1,5 cl ginu
 • 2,5 cl citronové šťávy
 • 3 cl Gomme sirupu
 • 1 střik coca-coly
 • pár kostek ledu

Jelikož je obtížnější sehnat u nás Gomme sirup, lze tuto ingredienci nahradit cukrovým sirupem. Ten je podstatně dostupnější a dá se také vyrobit vlastními silami.

Samotná příprava Long Islandu je pak velice jednoduchá. Do tzv. highball sklenice (vysoká sklenice) vložíme led a poté postupně přilíváme ostatní ingredience. Po přidání coly vše jemně promícháme, přidáme brčko a sklenici ozdobíme plátkem citronu.

A věděli jste že… Long Island Tea je oblíbeným drinkem Marge Simpsonové z kresleného seriálu Simpsonovi? Nebo, že tento koktejl patří mezi tzv. highbally mezi vůbec nejsilnější koktejly?

Chybí vám bílý rum k míchání koktejlů? Vyzkoušejte!


Alkoholium.cz