Koktejl Daiquiri
CC Kenn Wilson

Daiquiri – skvělý rumový drink i pro muže

Nemnoho drinků má u mužů takový úspěch jako Daiquiri. Vděčí za to v mnohém Ernestu Hemingwayovi, jednomu ze symbolů mužství své doby. Co stojí za úspěchem Daiquiri a jak se vlastně připravuje? To vám prozradí následující řádky.

Nemnoho drinků má u mužů takový úspěch jako Daiquiri. Vděčí za to v mnohém Ernestu Hemingwayovi, jednomu ze symbolů mužství své doby. Co stojí za úspěchem Daiquiri a jak se vlastně připravuje? To vám prozradí následující řádky.Přejít na recept

Daiquiri
By Aaron Gustafson [CC-BY-SA-2.0], via Wikimedia Commons
Přestože jsou míchané nápoje oblíbené hlavně mezi ženami, naleznou se i výjimky. Jak na straně mužů, tak na straně míchaných nápojů. Za typicky mužský koktejl se označuje třeba Bloody Mary. Najde se totiž jen málo žen, kterým chutná. Ne tak silná, ale přesto patrná je mužská obliba Daiquiri. Zaprvé je to koktejl z rumu, kterého je v něm opravdu požehnaně. A zadruhé si ho oblíbily i velké mužské persóny, ale to bychom předbíhali. Začneme raději historií.

Krátce o historii Daiquiri

Psal se rok 1896, když americký důlní inženýr Jenning Cox, vymyslel tento míchaný nápoj. Základem mu byl grog, který pili britští námořníci během svých plaveb. Zajímavější je však původ jeho názvu.

Daiquiri je totiž také název kubánské pláže poblíž města Santiaga. Tam Coxe zavála Španělsko-americká válka. Své popularity však Daiquiri dosáhlo až ve 40. letech minulého století.

Zahraniční politika prezidenta Roosvelta tlačila nahoru ceny whisky a vodky, ze které se vyráběla většina ostatních drinků. Naopak byl kladen důraz na dobré vztahy s nejbližšími sousedy v Latinské Americe. Cena karibského rumu šla tedy zákonitě prudce dolů.

Velký díl na úspěchu Daiquiri má také americký spisovatel Ernest Hemingway, který byl jeho velkým propagátorem a pijanem zároveň. Nutno poznamenat, že Daiquiri si rád nedopřával pouze Hemingway, ale i další osobnosti. Třeba americký prezident John F. Kennedy.

Jaký rum do Daiquiri?

Pokud se ptáte jaký rum patří do Daiquiri, pak se spolehněte, že jako u ostatních podobných koktejlů je to kvalitní bílý kubánský rum.

V našich končinách je to již tradičně jeden z nejoblíbenějších, ale zároveň nejprestižnějších kubánských rumů Havana Club Anejo 3y 1l 40% (orientační cena 460 Kč). Můžete se spolehnout že jak Mojito, tak Daiquiri s ním bude fantastické.

Bacardi Carta Blanca 0,7l 37,5% je dalším z dobporučený rumů, tentokrát s cenou kolem 310 Kč pořídíte základ nejen pro Daiquiri, ale také třeba pro Mojito nebo Cuba Libre.

Z prémiových rumů jiných značek pak doporučujeme sáhnout po Legendario Aňejo Blanco 4y 0,7l 40%.

Jednoduchý recept na Daiquiri

Koktejl Daiquiri
CC Kenn Wilson

K přípravě Daiquiri opravdu nebudete potřebovat moc surovin. Vystačíte si dokonce pouze se čtyřmi. Tak jako u mnoha jiných drinků (Cuba Libre, Mojito nebo Piña Colada), je i základem Daiquiri kvalitní kubánský rum. Bez ostatních ingrediencí by to však byl jen dobrý rum. Pohromadě jsou potřeba na přípravu tyto ingredience:

  • 4,5 cl bílého rumu
  • 2 cl limetkového džusu
  • 0,5 cl cukrového sirupu

Příprava je pak o něco komplikovanější, ale rozhodně ne složitá. První je třeba připravit si cukrový sirup. Ten vyrobíme tak, že smícháme 100g cukru a 1dl studené vody (nebo menší množství, ale ve stejném poměru). Směs důkladně promícháme, pomalu přivedeme k varu a poté necháme vychladnout. Zbytek už je celkem snadný. Všechny ingredience vložíme do shakeru v předepsaném množství, přidáme nadrcený led a důkladně protřepeme. Obsah shakeru přelijeme přes sítko. Daiquiri podáváme s ledem nejlépe v koktejlové sklenici.

VIDEORECEPT DAIQUIRI

Eshop s Alkohol.cz připravil jednoduchý recept na Daiquiri. Podívejte se.

Chybí vám rum k míchání koktejlů? Vyzkoušejte!

Ostatní varianty Daiquiri

Tak jako většina koktejlů i Daiquiri má několik různých variant. Některé jsou známější, některé zas méně. Někdo dává přednost originálu, někdo jemu bližší verzi. Vybírejte tedy hlavně s ohledem na vaše konkrétní chutě nebo na chutě vašich hostů. Často se Daiquiri podává také ve zmražené podobě, pro kterou je nutné rozmixovat led společně s koktejlem.

Jahodové Daiquiri
CC Marcus Meissner

Strawberry Daiquiri

Velmi oblíbená varianta Daiquiri. V našich končinách se nejčastěji setkáte s označením jahodové Daiquiri. Vedle základních ingrediencí se do koktejlu přidají ještě jahody (zhruba 3-5 jahod). Ty je nejlepší společně s ledem a ostatními ingrediencemi rozmixovat v mixéru.

Banana Daiquiri

Obdobná varianta akorát místo jahod se do koktejlu přidá půlka banánu.

Hemingway Daiquiri

Oblíbená varianta spisovatele Hemingwaye, jejíž součástí není cukrový sirup. Místo něj se do drinku přidají další 4,5cl rumu, grepová šťáva a 6 kapek likéru maraschino.

Daiquiri Floridita

Kromě obvyklých ingrediencí přidáme ještě likér maraschino. Tuto variantu vymyslel Constantino Ribalaigua Vert pro rybí restauraci a koktejlový bar El Floridita v Havaně, který byl Hemingwayovým častým útočištěm.

Alkoholium.cz