Koktejl Appletini
© Dino F.

Appletini = Martini + trocha jablečného opojení

Hledáte-li recept na skvělé jablečné osvěžení v podobě koktejlu Appletini, pak jste tu správně. Následující článek vám však nejen poradí, jak umíchat pravé Apple Martini, ale nevynechá ani pár zajímavostí.

Hledáte-li recept na skvělé jablečné osvěžení v podobě koktejlu Appletini, pak jste tu správně. Následující článek vám však nejen poradí, jak umíchat pravé Apple Martini, ale nevynechá ani pár zajímavostí. Přejít na recept

Recept na jablečné Martini
© Joel Bischoff

Pokud nedáte dopustit na pravé, nefalšované Martini, musíme vás varovat. Následující článek nejspíše nebude pro vás. Řeč bude totiž o Apple Martini, nebo častěji Appletini, zkrátka o jablečném Martini, které má ke své předloze celkem daleko. Není-li vám však objevování nových chutí cizí, jistě článkem o Appletini zakončeným receptem na jeho přípravu nepohrdnete. Ponořme se tedy s námi do sladko-kyselé jablečné chutě i vůně a poznejte, co často rozhodne o to, které koktejly budou lidé v barech popíjet.

Seriálová hvězda jménem Appletini

Apple Martini
© Jawsrule

Psal se rok 1994. Jeff Bezos tehdy položil základy Amazonu, televize Nova spustila vysílání a v jednom baru v Los Angeles se zrodilo Appletini. Stalo se tak v slavném baru Lola’s, který na podzim roku 2013 uzavřel svou 17 letou slavnou éru. Appletini však žije dál a těší se mimořádné popularitě. Dokonce daleko větší než sám bar. Podobně jako třeba Cosmopolitan ho totiž na výsluní katapultovaly seriálové postavy. Apple Martini je totiž nejoblíbenějším drinkem ústředních postav hned dvou populárních seriálů, Alana ze seriálu Dva a půl chlapa a Johna Doriana ze seriálu Scrubs.

Jak namíchat Apple Martini?

S receptem na jablečné Martini to není jednoduché.  Mnohé se rozcházejí, jsou různě benevolentní co do ingrediencí a v některých i některé ingredience chybí. My se tedy budeme držet receptu na Appletini, který doporučuje i Mezinárodní barmanská asociace (IBA), a ten vyžaduje následující:

  • 40 ml vodky
  • 15 ml jablečného likéru
  • 15 ml triple secu Cointreau
Koktejl Appletini
© Dino F.

Všechny ingredience v předepsaném množství nalijte do shakeru. Vše dobře promíchejte a poté nalijte do vychlazené sklenky na koktejly (nejlépe do tzv. koktejlky). Ozdobte kouskem jablka nebo třešní maraschino a můžete podávat.

Abychom nezůstali nic dlužni ani alternativním receptům na Apple Martini, zmíníme, že mnohdy se vynechává likér triple sec a jablečný likér zas nezřídka kdy nahradí jiné alkoholické nápoje z jablek (např. cider nebo calvados) nebo dokonce jablečný džus. Některé recepty zas přidávají i trochu suchého vermutu, nejspíše aby se koktejl více blížil klasickému Martini.

Alkoholium.cz