Jaký je nejlepší gin?

Jaký je nejlepší gin? Tohle je náš žebríček!

Když se řekne gin, většina lidí si vybaví Anglii, rušný Londýn a v rudých mundúrech oděné strážce Toweru – beefeatery – podle nichž je nazvána snad nejznámější značka tohoto nápoje s výraznou chutí jalovce. Historie ginu je ale bohatá a jeho kořeny vůbec nevyrůstají z ostrovních rašelinišť, ale sahají až do kontinentální Evropy, konkrétně do Nizozemska.

Dnes patří tento mok mezi nejoblíbenější alkoholické nápoje na světě. Popíjí se samotný, ale je především velmi populární přísadou do koktejlů. Jedním z nejslavnějších je Martini, které si zamiloval nesmrtelný, fiktivní britský agent James Bond a které se míchá z kvalitního ginu a suchého vermutu.

Pokud nechcete jedinečnou chuť ginu potlačit jiným druhem alkoholu, jistě nepohrdnete proslulou kombinací s tonikem. Nebo si jej dopřejte pouze s ledem. V tomto článku vám představíme žebříček 10 nejlepších ginů, které stojí za to vychutnat si při výjimečných příležitostech, ať už zvolíte jakýkoli způsob konzumace.

Protože by měl člověk vědět, co pije (jelikož znalosti, jak známo, prohlubují požitek), připravili jsme pro vás i malé povídání o samotném nápoji, jeho historii, druzích i výrobě. Dozvíte se taky, co má nizozemsko-britský gin společného s československou borovičkou a další zajímavosti. A teď už se do toho pojďme pustit, protože se nám všem jistě sbíhají sliny.

Tanqueray No. Ten Gin Traditional

Tanqueray No. Ten Gin
Tato láhev je skutečně špičkovou záležitostí a osloví i nejnáročnější fajnšmekry. Už samotný „obal“ je na pohled velmi krásný a má výstavní proporce. Ale nás bude pochopitelně zajímat především obsah. Ten je tvořen velmi silným nápojem se 47,3procentním obsahem alkoholu. Těšit se tedy můžete na skutečně intenzivní prožitek. Ale navzdory síle nápoje se nemusíte ani v nejmenším obávat nekultivované nebo příliš jadrné chuti. Tento čtyřnásobně destilovaný gin vás uhrane jemností a ušlechtilostí.

V chuti jistě rozpoznáte tóny citrusových plodů. V hlavní roli jsou ale bylinky a jalovec. Bylinky jsou pro tento exkluzivní nápoj sbírány ručně a právě tak i jalovec je ručně probírán. Kromě jalovce při pozorné konzumaci ucítíte například i jemný závan květů heřmánku. Gin Tanqueray No. Ten je pojmenován podle destilačního zařízení (No. Ten), na kterém je vyráběn a určitě si získá vaše srdce.

Monkey 47 Gin Traditional 47%

Výjimečná značka Monkey 47 Gin má velmi zajímavou historii, která se promítá do neopakovatelné chuti nápoje ukrytého uvnitř spíše nenápadné, rustikální lahve. V ginu se totiž snoubí britská tradice s drsnou, ale krásnou přírodou německého Schwarzwaldu a tajuplnými tóny indického subkontinentu. Tyto země byly totiž domovem zakladatele Montgomeryho Collinse.

A tak se stalo, že Monkey 47 Gin má v sobě tolik ingrediencí, kolik napovídá samotný název – a ty pocházejí ze všech těchto koutů světa. Přesné složení se ale nikdo nedozví. Při pečlivé degustaci však můžete odhalit tradiční jalovec, citrusové plody a taky výrazné tóny jasmínu nebo anděliky.

Hendrick’s Gin 41,4%

Hendrick's Gin
Láhev Hendrick’s Gin 0,7l 41,4% je o něco slabší než předchozí, velmi silné giny, ale chuť je srovnatelně vynikající. Značka Hendrick’s Gin pochází ze Skotska, a tam už o kvalitním alkoholu něco vědí – ačkoli jsou proslulí spíše Whisky. Tento nápoje se vyrábí v přímořské vesnici Girvan a jde o malosériovou výrobu. Máte se tedy na co těšit.

Specifikem výroby Hendrick’s Gin je smíchání dvou odlišně destilovaných ginů. Typickou přísadou je navíc okvětní lístek damascenské růže, a dokonce salátová okurka. Díky tomu je chuť i vůně okamžitě rozpoznatelná a nezaměnitelná. Tradiční tóny pak zajišťuje jalovec a citrusové plody.

OMFG Gin Žufánek 2018 0,5l 45% L.E.

OMFG Gin Žufánek 2018 45% L.E.
Možná překvapivě se do našeho výběru dostal i gin české výroby. Nejde ale o žádnou variantu borovičky, nýbrž o exkluzivní a limitovaný, rukodělný produkt fascinující chuti a úrovně. Žufánek vydává každý rok sběratelskou edici tohoto nápoje. A každý rok je výsledek jedinečný a nenahraditelný. Pro Českou republiku je dostupných vždy pouze 600 lahví – a dalších 600 pro zbytek světa.

V loňském roce (2017) byl tento exkluzivní mok obohacen o šantu kočičí, v minulých letech jste pak mohli OMFG Ginu ochutnat a ucítit ománské kadidlo nebo ginkgo bilobu. A letos? Těšit se můžete na bourbonský pepř, ale i ingredience známé z edice OMG – tedy (kromě jalovce) anděliku, puškvorec, levanduli, lípu či brusinky a koriandr.

Gin Mare 42,7%

Gin Mare
Dalším kouskem, který se dostal do našeho žebříčku lahví ginu, je Gin Mare. A tentokrát vás přesvědčíme, že kvalitní gin není nápoj vyhrazený pouze drsným severským státům. Naopak jeho výrobu zvládají brilantně i ve slunném a vášnivém Španělsku, odkud tato značka pochází. Už samotná láhev je velmi specifická a její design evokuje světlo a mořské vlny. A co teprve, když přijde na řadu chuť!

Tento Gin je totiž typicky středomořský. Mezi hlavní ingredience totiž patří i olivy. Najdete v něm ale i italskou bazalku, turecký tymián nebo řecký rozmarýn. Při ochutnávání tak procestujete skoro celé pobřeží Středozemního moře. Zajímavé tóny rajčat tento gin předurčují k míchání právě například s rajčatovými džusy – tato kombinace je sice spíše neobvyklá, ale totéž platí pro samotný nápoj.

Beefeater Gin Traditional 40%

Beefeater Gin Traditional
Značku Beefeater jistě není třeba nikomu představovat. A ačkoli jde o komerčního a notoricky známého výrobce, jeho tradiční gin do našeho žebříčku jistě patří. V tomto případě jde samozřejmě o prémiovou edici se starou známou chutí dotaženou do nejmenších detailů. Mísí se v ní jalovec s dalším kořením a citrusovým nádechem.

Tento originální londýnský gin je jasně rozpoznatelný pro říznou a jasnou chuť, kterou si oblíbili lidé takřka na celém světě. Beefeater Gin Traditional 1l 40% je rozhodně skvělý gin a jeho cena je navíc poměrně příznivá, takže si jej můžete vychutnat, aniž byste měli výčitky svědomí z přílišné rozmařilosti.

King of Soho London Dry Gin 42%

King of Soho London Dry Gin
Soho je proslulá londýnská čtvrť a tento nápoj se kasá, že je jejím králem. Je-li tomu skutečně tak, nedokážeme posoudit, jistě ale víme, že na vás v atraktivní lahvi čeká královsky lahodný nápoj, za jehož chutí stojí na jedenáct generací mistrovských výrobců. A tak se nakonec vyprofiloval tento mok obohacený dvanácti bylinami, jehož obsah alkoholu dosáhl na poněkud netypických 42 %.

Opihr Oriental Spiced Gin 42,5%

Opihr Oriental Spiced Gin
Když narazíte na tuto lahev ginu, okamžitě vás mezi jinými zaujme. Je totiž nepochybně zcela neobyčejně orientální. Paradoxní však je, že Opihr je tradiční londýnský dry gin. Proč tedy to asijské ladění? Inu, kvůli odkazu na prastarou „cestu koření“, která vedla z dálného východu až na britské ostrovy.

Samotný nápoj Opihr Oriental Spiced Gin sice nikterak prastarý není. Na trh byl uveden v roce 2013. Obsahuje ale koření pocházející až z Indonésie a Indie, ale i z relativně nedalekého Maroka. Jde o bobule cubeba, indický pepř nebo marocký koriandr.

Bombay Sapphire Gin Traditional 40%

https://www.alkohol.cz/produkty/bombay-sapphire-gin-traditional-1l-40-7454/
Taky předposlední gin našeho žebříčku se svým názvem obrací k Indii. Není divu. Historie ginu je skutečně s touto zemí zajímavým způsobem spjatá (britští vojáci v Indii jej používali jako lék na malárii). Přesto jde i v tomto případě o typicky anglický gin. Při jeho výrobě je využívána takzvaná plynná infuze, která nápoji dodává jeho bohaté bylinné aroma.

Ve vůni a chuti můžete ucítit – kromě tradičního jalovce, anděliky a citrusových tónů – kosatec, mandle, skořicovou kůru či koriandr. Tento výtečný, kvalitní gin se skvěle hodí především pro použití v koktejlech, třeba právě v populárním Martini. Detailnější recenzi Bombay Sapphire ginu najdete zde.

MG London Dry Gin 40%

MG London Dry Gin
A máme tady poslední lahev. Jde o „lehčí“, 40procentní dry gin pocházející ze Španělska. Tento nápoj sází na zemitou a zřetelnou, ale jemnou chuť, které jasně dominuje právě jalovec. Najít v něm však můžete i příjemné a chuťovým pohárkům lahodící náznaky koriandru. MG London Dry Gin 1l 40% je produktem rodinné španělské firmy, která se výrobou alkoholických nápojů zabývá již od roku 1940.

Tento sušší gin je vyroben podle tradiční metody typické pro londýnský dry gin. Pokud máte rádi fundamentální chutě, určitě si MG London zamilujete. Je skvělý pro použití v míchaných nápojích a koktejlech – a dokonale si jej vychutnáte i s tonikem a ledem. Přidejte plátek citronu a máte gin par excellence.

O ginu

Tento nápoj úzce spjatý především se Spojeným královstvím není na poli destilátů žádným nováčkem. Jeho vynález se datuje do roku 1650, a je dokonce spjat se jménem konkrétní osoby – Dr. Sylvia, jehož pravé jméno znělo Dr. Fanciscus de La Boie. Tento zajisté velmi nadaný Holanďan byl profesorem medicíny na univerzitě v nizozemském Leidenu.

A jak se lékař dopracoval k objevu skvělého alkoholického nápoje, jehož chuť protkne staletí? Hledal samozřejmě lék. Konkrétně močopudný lék pro pacienty s onemocněním ledvin. Smísením obilné pálenky a jalovcových bobulí získal směs, kterou nazval celkem prozaicky Genever (jalovec).

Skutečný rozmach zažil tento mok ale teprve tehdy, když se dostal do rukou britských vojáků. Ti si jej nadmíru oblíbili, a snad proto, že jim dodával smělost před bitvou, mu dali přezdívku „holandská kuráž“.

Angličani si nápoj pochopitelně dovezli domů, kde výrobci pálenek ihned začali přemýšlet, jak si recepturu upravit pro britské chutě. Nejdříve tyto snahy dopadly špatně. Kvůli úsporám se totiž stal oblíbenou ingrediencí laciný terpentýn. Teprve v roce 1831 přišli Angličané (nebo přesněji Londýňané) se skutečným vylepšením původního nápoje. Vznikl tak London Dry Gin, nejpopulárnější typ tohoto nápoje – což platí dodnes.

Genever a dry gin

Genever

Jaký je mezi těmito dvěma typy ginu rozdíl? Genever zůstává pevně spjat s původní holandskou tradicí. Vyrábí se z fermentovaného ječného (nebo jiného, ale vždy obilného) sladu a výsledná pálenka prochází ještě jednou destilací. Při tomto druhém procesu jsou přidávány ingredience v podobě zejména oleje z jalovce. V závislosti na konkrétní receptuře se pak přidávají další bylinky, koření a přísady. Gin se pak destiluje ještě jednou (double gin), aby bylo dosaženo vyššího obsahu alkoholu. Nakonec nápoj potřebnou dobu odpočívá v dubových sudech. Při pozorném zkoumání procesu najdete mnoho paralel s tradiční výrobou whisky.

Dry gin

A pak je tady dry gin. Světově proslulá chlouba britského impéria. Vyniká v něčem tak zásadně nad „původní“ genever, že si získal všeobecnou popularitu? Jeho chuť je poněkud jemnější. To snad může být příčinou toho, že si na něj netrénované jazyky lidí z celého světa snadněji zvyknou. A jaký je rozdíl v procesu výroby? Opět je základem obilná pálenka (alespoň u kvalitních produktů), ale při následné destilaci jsou ingredience, včetně jalovce, zavěšeny v prodyšném vaku nad destilátem. Výpady směsí procházejí, kondenzují a kapou zpět do nápoje. Dry gin navíc neuzrává v dubových sudech.

Gin a borovička

Když je řeč o ginu, nelze opomenout jalovcový nápoj z našich končin, známou borovičku. Jak se liší od západoevropského dry ginu? Původně se tento nápoj, oblíbený zejména na Slovensku a východní Moravě, vyráběl z laciné bramborové pálenky a příměs jalovce měla zakrýt nevábnou chuť a vůni. Dnes se kvalitní borovička vyrábí přímo z jalovcového destilátu, který se ředí lihem a vodou.

Žebříček 10 nejlepších ginů

NázevInfo
Tanqueray No. Ten GinTanqueray No. Ten
Země: Velká Británie
Alkohol: 47,3%
Styl: Traditional
Zjistit cenu
Monkey 47 Gin Traditional
Země: Německo
Alkohol: 47%
Styl: Traditional
Zjistit cenu
Hendrick's Gin
Země: Velká Británie
Alkohol: 41,4%
Zjistit cenu
OMFG Gin Žufánek 2018
Země: Česká republika
Alkohol: 45%
Zjistit cenu
Gin Mare
Země: Španělsko
Alkohol: 42,7%
Zjistit cenu
Beefeater Gin Traditional
Země: Velká Británie
Alkohol: 40%
Styl: Traditional
Zjistit cenu
King of Soho London
Země: Velká Británie
Alkohol: 42%
Zjistit cenu
Opihr Oriental Spiced Gin
Země: Velká Británie
Alkohol: 42,5%
Zjistit cenu
Bombay Sapphire Gin
Země: Velká Británie
Alkohol: 40%
Styl: Traditional
Zjistit cenu
Kompletní žebříček nejlepších ginů zde
Alkoholium.cz