Nejlepší slivovice na trhu – tohle je naše hodnocení 8 nejlepších lahví!

0 Sdílení

nejlepší slivovice Slivovice nebo přesněji slivovica je typickým východomoravským alkoholickým nápojem. Nejvíce je spojována s valašským regionem, který se nachází ve východní části zlínského kraje, a zejména s Vizovicemi, kde se nachází pálenice Rudolfa Jelínka, jejíž slivovice patří u nás k nejznámějším a nejprodávanějším, byť zdaleka ne vždy k nejlepším. Nejlepší slivovici totiž ochutnáte především u drobných regionálních výrobců. Ostatně tento nápoj vždy zůstane především domácí pálenkou.

Slivovice má poměrně dlouhou a taky značně nejasnou historii. O „patent“ na tento ovocný destilát se přetahuje hned několik států – kromě Moravy mezi ně patří zejména Slovensko, ale taky některé balkánské státy, kde se ale setkáte spíše s názvem Rakije. V našem hodnocení slivovic se nicméně setkáte především s českými, ale i s jedním slovenským a jedním bulharským výrobcem. Představíme vám osm jedinečných lahví a na konci žebříčku se ještě dozvíte něco víc o historii, výrobě a vlastnostech tohoto skvělého a silného alkoholického nápoje spojeného především s hornatými kraji a rázovitým lidem.

5 nejlepších lahví slivovice v přehledném žebříčku

Další tipy naleznete pod tabulkou v samotném článku.

ObrázekNázevInfo 
Slivovica Žufánek z dubového sudu
Země: Česká republika
Alkohol: 45%
Chuť: švestka
Zjistit cenu
Slivovice Zubří
Země: Česká republika
Alkohol: 50%
Chuť: švestka
Zjistit cenu
Baron Hildprandt Zralá Švestka
Země: Česká republika
Alkohol: 40%
Chuť: ovocná
Zjistit cenu
Slivovice Rudolf Jelínek 3y
Země: Česká republika
Alkohol: 45%
Chuť: švestka
Zjistit cenu
Kleiner Silver Plum
Země: Česká republika
Alkohol: 43%
Chuť: švestka
Zjistit cenu
Kompletní recenze nejlepších slivovic zde

Žebříček a hodnocení nejlepší slivovice podle redakce

1. Slivovica Žufánek z dubového sudu 0,5l 45%

Slivovica Žufánek z dubového sudu 0,5l 45%
Žufánek je mladá firma pocházející z východní Moravy, tedy z oblasti slivovici zaslíbené. Těšit se proto můžete na autentickou chuť a výběrový nápoj vyrobený z ovoce z Bílých Karpat. Hned na první pohled vás upoutá krásná, světle zlatá barva. Tu získal nápoj zráním v dubových sudech. A nejen barva prozrazuje zralost této slivovice. Kvalitu poznáte samozřejmě také ve vůni a chuti, kterou mok z dubového dřeva získává.

Oproti běžné „čerstvé“ slivovici je Žufánek z dubového sudu kultivovanější, chuť je bohatší na jemné tóny a kromě trnky se v ní prosazuje taky vanilkový nádech a jemně dřevitá příchuť. Této exkluzivní zlaté slivovice existují jen omezené zásoby, u každé šarže je to 226 l. Pokud tedy chcete ochutnat něco skutečně vytříbeného, rozhodně po této lahvi sáhněte. Žufánek z dubového sudu svou kvalitou nezklame ani znalce, kteří se nenechají jen tak opít pochybnou náhražkou nebo průmyslovým tovarem bez kousku duše.

2. Slivovice Zubří 0,5l 50%

Slivovice Zubří 0,5l 50%
Na druhém místě našeho žebříčku slivovic se umístil originální valašský produkt pocházející z menší rodinné pálenice v Zubří poblíž Rožnova pod Radhoštěm. Jde opět o firmu mladou (která však navazuje na dlouhou rodinnou tradici), ale možná o to více snaživou, protože její 50procentní slivovice je opravdu vynikající kousek. Pálenka je vyráběna z místního ovoce několikanásobnou destilací a má charakteristickou průzračnou barvu.

Tato poctivá dobrota vás zaujme především opravdu tradiční chutí i vůní – a taky podílem alkoholu, který se blíží domácím slivovicím a u běžně prodávaných produktů není příliš obvyklý. Pokud chcete ochutnat klasickou valašskou slivovici, nenechte nápoje z pálenice Zubří bez povšimnutí.

3. Baron Hildprandt Zralá Švestka 0,7l 40%

Baron Hildprandt Zralá Švestka 0,7l 40%
Z východní Moravy si na chvíli odskočíme do jižních Čech, kde roste ovoce, které si v tekuté podobě můžete vychutnat v nápoji Baron Hildprandt Zralá Švestka. Baron Hildprandt je zámecká palírna, jejíž tradice sahá až do roku 1885 a dnes se zabývá výrobou luxusních ovocných destilátů. Kromě slivovice můžete ochutnat i meruňkovici, hruškovici, třešňovici, malinovici nebo třeba nápoj z mirabelek. Nás ale zajímá především destilát ze švestek známý jako slivovice.

Už při pohledu na láhev je jasné, že jde o luxusní produkt. Její design vás může na chvíli oklamat a nabudete dojmu, že se za sklem nachází exkluzivní francouzské víno nebo šampaňské. Není to tak. Obsahem je totiž celých 12 měsíců zrající, vynikající švestkovice. Zrání samozřejmě probíhá v dubových sudech, které jsou pro tento účel ideální. Výsledný nápoj je mírně sladší a méně ostrý než mladá slivovice. Chuť je bohatší, kultivovanější a oblejší a mísí se v ní více ovocných tónů. Jasně dominantní ale stále zůstává šťavnatá jihočeská švestka.

4. Slivovice Rudolf Jelínek 3y 0,7l 45%

Slivovice Rudolf Jelínek 3y 0,7l 45%
Rudolf Jelínek coby velkoproducent vizovické slivovice nemá mezi regionálními výrobci příliš dobrou pověst. V jeho nabídce se ale najdou i kvalitní produkty – a navíc za poměrně přijatelnou cenu. Mezi nejlepší slivovice této značky rozhodně patří právě tato lahev. Jde o slivovici starou 3 roky a vyrobenou trojstupňovou destilací.

Při výrobě tohoto nápoje ponechává Jelínek v kvasu i pecky. To dodává nápoji charakteristickou příchuť tříslovin. Samotná chuť je ale díky dlouhému odpočinku jemná a kulantní, oblá a přitom výrazně ovocná. Slivovice Rudolf Jelínek 3y rozhodně potěší a díky elegantní lahvi může být i stylovým dárkem.

5. Kleiner Silver Plum 0,7l 43%

Kleiner Silver Plum 0,7l 43%
Na pátém místě se podíváme na exkluzivní a taky poměrně drahou lahev slivovice z produkce palírny Kleiner. Tato palírna se nachází v Žešově u Prostějova a nabízí především špičkové, dlouho zrající destiláty.

Slivovice Silver Plum je vyráběna z ručně sbíraných zralých švestek a prochází třístupňovou destilací. Následně je pálenka uložena v kameninových nádobách, v nichž zraje po dobu tří let.

Silver Plum je tedy nápoj odpočinutý, a tudíž vyvážený, jemný, s plně rozvinutou chutí a vůní. Samostatnou kapitolou je pak opravdu luxusní lahev, která se bude jednoznačně dokonale vyjímat v každé domácí sbírce špičkových alkoholických nápojů. Jde o prémiový nápoj, čemuž odpovídá i cenovka.

6. Slivovice Kosher Silver 5y 0,7l 50%

Slivovice Kosher Silver 5y 0,7l 50%
Rudolf Jelínek proslul především jako producent „košer“ slivovice. Navázal tím na tradici židovských nájemců vizovických pálenic. A i dnes si můžete pochutnat na nápoji R. Jelínek Slivovice kosher, jehož původ sahá už více než sto let do minulosti.

A jak výroba této pálenky probíhá? Základem je spojení tradiční receptury, dlouhého zrání a taky dohledu zástupců americké kongregace Orthodox Union, kteří zajistí, že slivovice opravdu splňuje přísné nároky na košer pití.

Tato slivovice představuje špičku Jelínkovi produkce a její 5letou chuť a vůni si můžete stejně dobře užít, ať už je pro vás certifikát košer důležitý, nebo nikoli. Díky dárkovému boxu je tato láhev navíc vhodná i jako prezent k jakékoli příležitosti.

7. Spiš Original Slivka 0,7l 40%/a>

Spiš Original Slivka 0,7l 40%
Ve východoslovenském regionu Spiš má výroba alkoholu opravdu velmi dlouhou tradici. Z tohoto hlediska je srdcem oblasti obec Stará Ľubovňa, kde první destiláty vznikaly už ve 13. století. Dnes se palírna Spiš pyšní sortimentem vynikajících ovocných nápojů, mezi nimiž lze najít i skvělou slivovici.

Na rozdíl od valašských slivovic, které jsou nejčastěji průzračné, ta spišská má barvu zapadajícího slunce a ve vůni i chuti se prosazuje sušená švestka a taky švestkový kompot. Spišská slivka je svým rázem rozhodně odlišná od těch moravských – a už jen proto stojí za ochutnání.

O slivovici

Hodnocení sedmi nejlepších slivovic máme za sebou, ale pokud vás tento lidový nápoj typický pro střední a východní Evropu zaujal, možná se o něm budete chtít dozvědět ještě něco víc.

Trocha historie

Historie slivovice a jí příbuzných nápojů je velmi dlouhá. Začít můžeme u zpráv ze 14. století, které dokládají pálení švestkové kořalky v bulharských klášterech. Nejpozději v 17. století se slivovice začala pálit na Zlínsku, v okolí Vizovic. Množství pálenic často vedli židovští nájemci a ve 20. století zde začal svou firmu budovat Rudolf Jelínek. Toho už jistě není třeba představovat.

Za zmínku rozhodně stojí císařský patent z roku 1835, který povoloval moravským rolníkům pálit 56 litrů slivovice ročně bez zdanění. Hospodářské spolky v té době důrazně vyzívali k využití této příležitosti a výslovně odrazovali od jiného zužitkování švestek (např. do povidel).

Výroba slivovice má dále velmi dlouhou tradici na Slovensku, ale i v Maďarsku, Chorvatsku, ale i v Polsku a dalších státech.

Švestka - nejčastěji používané ovoce na pálení slivovice

Švestka – nejčastěji používané ovoce na pálení slivovice

Není slivovice jako slivovice

Slivovice má mnoho podob a postup výroby se liší stát od státu, kraj od kraje a své speciální receptury mají i jednotlivé pálenice.

Tradiční valašská slivovice je vyráběna ze švestky domácí neboli z trnky. Společně se zelím a bramborami se právě švestka stala nejdůležitější potravinou a surovinou v této nepříliš úrodné a hornaté oblasti. Odtud pochází i valašské přísloví: „Trnky, zemáky a zelé – živobytí celé“. Pro výrobu slivovice lze však použít i další odrůdy, například durancie, lepotice a podobně.

Valašská domácí slivovice má nejčastěji okolo 50-52 % alkoholu. Tato hodnota je považována za ideální poměr mezi jemností, chutí a sílou. Běžně prodávané slivovice však nejčastěji dosahují hodnot 40, 45 nebo nanejvýš 50 % – i tyto slivovice mohou být vynikající, pokud pocházejí z dobrých palíren.

Nejběžnější moravská je slivovice průzračné barvy, ale setkat se můžete i se slivovicí zlatou. Pokud jde o přírodní produkt, získává nápoj tuto barvu zráním v dubových sudech. Tento typ slivovice je oblíbený například v Bulharsku, kde je doba zrání často velmi dlouhá.

Výroba slivovice

Na Moravě probíhá výroba slivovice obvykle tak, že kvas si lidé vyrábějí z vlastních švestek a nechávají ho doma zrát až 8 týdnů. Pak jej odvezou do místní pálenice, kde se při teplotě okolo 90° stupňů vaří. Silný destilát se ředí vodou na konečných cca 50 % alkoholu.

Jak poznat kvalitní slivovici a jak ji pít?

Nejkvalitnější slivovice je vyrobena pouze ze švestkového destilátu a vody. Zejména do běžně prodávaných slivovic je pak někdy přidáván líh – ten může pocházet z jiných surovin. Dobrá slivovice by měla řetízkovat a krásně zahřát na patře a v krku, ale nepálit ani neškrábat. Znalci mohou kvalitu posuzovat podle toho, jak slivovice „drhne“ mezi palcem a ukazovákem.

A jak je to s konzumací? Dá se říct, že panují dva názorové proudy – jeden doporučuje konzumaci při vyšší (pokojové) teplotě, druhý zastává pití vychlazeného nápoje. Nezbývá než vyzkoušet, ve kterém stavu vám bude nápoj nejlépe chutnat. Slivovice se však vždy popíjí čistá a ze „štamprlí“.

Víte, co by se vám mohlo také líbit? Degustační kalendář vizovické slivovice.