White Russian koktejl
CC Kenn Wilson

Koktejl White Russian aneb mladší bráška Blacka R.

Pokud si myslíte, že jsme po zmínce o koktejlu Black Russian s „ruskými“ koktejly skončili, jste na omylu. Black Russian má totiž mladšího bratříčka, na kterého rozhodně nesmíme zapomenout. Jeho název je White Russian a nyní se společně podíváme, jak to s tímto koktejlem vlastně je.

Pokud si myslíte, že jsme po zmínce o koktejlu Black Russian s „ruskými“ koktejly skončili, jste na omylu. Black Russian má totiž mladšího bratříčka, na kterého rozhodně nesmíme zapomenout. Jeho název je White Russian a nyní se společně podíváme, jak to s tímto koktejlem vlastně je. Přejít na recept

Historie White Russiana

Smetana do kávy? Nikoliv, do koktejlu.
_

Stejně jako Černý Rus byl i Bílý Rus poprvé umíchán v roce 1949. Jeho vznik byl velice jednoduchý – do Black Russiana se pouze přidala smetana. Nic složitého. Dalo by se však říci, že tímto krokem mladší bráška White Russian zastínil svého o něco staršího sourozence. Jak totiž můžeme pozorovat v nejrůznějších barech a hospodách, lidé si často raději poručí jemnější White nežli tvrdší Black. To však neznamená, že by snad byl Black Russian méně chutný.

Za oblibu koktejlu White Russian se rovněž nesporně zasloužil známý film Big Lebowski, kdy je White Russian nejoblíbenějším drinkem samotného hlavního hrdiny.

Jaký alkohol budeme potřebovat?

Vodka je hlavní ingrediencí tohoto koktejlu. V podstatě jej můžete namíchat s libovolnou značkou i typem vodky. Za nás tak doporučujeme například Russian Standard Original (orientační cena: 369 Kč), Finlandia vodka (orientační cena: 377 Kč) nebo Stolichnaya vodka (orientační cena: 349 Kč).

Do koktejlu patří nezbytně také kávou ochucený mexický likér Kahlúa (vyrábí se z rumu a kávy) (orientační cena: 369 Kč).

Vyzkoušejte recept na koktejl White Russian i u vás doma!

White Russian koktejl
CC Kenn Wilson

Příprava koktejlu je velice jednoduchá, proto neváhejte a pusťte se do toho! Potřebovat budete pouze:

  • 5 cl vodky
  • 2 cl kávového likéru Kahlúa
  • 30 ml smetany
  • led

Do whiskové sklenice (Old-fashioned glass) vložíme několik kostek ledu, přičemž je zalijeme odpovídajícím množstvím kávového likéru. Poté v shakeru smícháme smetanu s vodkou a vzniklou směs nalijeme do sklenice k likéru.

Varianty koktejlu White Russian

I v případě koktejlu White R. existuje několik variací přípravy. Vždy se jedná o to, že je jedna ingredience nahrazena jinou. Pojďme se tedy společně podívat na ty nejznámější varianty.

White Canadian
První takovou variantou koktejlu White Russian je White Canadian. Místo smetany je zde totiž použito kozí mléko. Pokud rádi experimentujete, je právě tato varianta pro vás tou pravou.

Blind Russian
Zde je místo kávového likéru Kahlúa použit Baileys Irish Cream, který dodá koktejlu správný říz.

White Cuban
Varianta Bílý Kubánec se skládá z Kahlúy, smetany a rumu! Místo vodky je zde tedy použit kvalitní rum.

White Belgian
V případě Belgičana je kávový likér nahrazen likérem čokoládovým. (…ještě aby ne, když je Belgie přímo čokoládovou velmocí.)

White Indian
Pokud máte rádi kvalitní gin, jste u této varianty správně. Ano, u Indiána se totiž místo vodky používá gin.

Ať už si vyberete jakoukoli variantu, nebudete litovat. Všechny totiž chutnají skvěle.

Alkoholium.cz