Vychutnejte si Martini v pohodlí vašeho domova!

„Je to jediný americký vynález, který je stejně dokonalý jako sonet“, řekl populární americký novinář a kritik západního způsobu života v jedné osobě H. L. Mencken. Zajímá vás, o čem je řeč? Odpověď na vaši otázku najdete v následujícím článku. Věnovat se totiž pro tentokrát budeme slavnému koktejlu Martini. Přejít na recept

 

Původ a historie Martini

_

_

Jak již víme, ne vždy je původ koktejlu jasný. Nepřekvapí nás tedy, že je tomu tak i v případě Martini. Již v 19. století jsme se mohli setkat s koktejly podobnými právě dnešní podobě Martini. V roce 1888 byla kupříkladu vydána příručka pro barmany, ve které se psalo právě o koktejlu, který se z poloviny skládal z ginu a z poloviny z vermutu. Téměř tak, jak známe Martini dnes. Dalším příkladem nám může být jistý italský výrobce vermutu, který v roce 1863 začal prodávat svůj alkoholický nápoj s názvem Martini. S ním se můžeme setkat i dnes, ovšem v současnosti je znám spíše pod názvem Martini & Rossi.

Další teorie o vzniku Martini tvrdí, že náš koktejl vznikl z koktejlu jiného. Jednalo se o tzv. Martinez, který si lidé s oblibou dávali v hotelu Occidental v San Franciscu pokaždé, když čekali na trajekt do nedalekého města – Martinez. Může nám tedy být jasné, že skoro všichni obyvatelé tohoto městečka tvrdí, že koktejl Martini pochází právě od nich. V této teorii ovšem hraje roli také tzv. Court of Historical Review, který si stojí tvrdě za tím, že bylo Martini vynalezeno v San Franciscu. Tomu však, jak se dá čekat, oponuje martinézský soud, který s tímto tvrzením zásadně nesouhlasí.

_

_

Ovšem co by to bylo za historii, kdyby se neobjevila další teorie o vzniku Martini. Ta říká, že Martini vymyslel jistý barman v hotelu Knickerbocker v americkém New Yorku někdy mezi léty 1911 a 1912. Nutno však zmínit, že právě ve 20. letech 20. století byla v Americe zavedena prohibice. Ta ovšem, stejně jako snadná nelegální výroba ginu, vedla ke zvýšení popularity Martini a to se tak v té době stalo nejvyhledávanějším koktejlem v USA. V té době mu propadl i slavný spisovatel Ernest Hemingway.

Postupem času za přispění zrušení prohibice a snadnější dostupností kvalitního ginu se však stalo Martini méně žádaným pitím. To vedlo k tomu, že v 70. a 80. letech dávali lidé přednost jiným míchaným nápojům. To si však Martini nenechalo líbit a na scéně se objevuje znovu již v polovině 90. let, kdy přichází hned v několika dalších verzích.

Příprava koktejlu Martini

_

_

Jestliže máte chuť připravit si Martini i u vás doma, není nic lehčího než využít následujícího receptu. Příprava je velice rychlá a jednoduchá.

Potřebovat budete:

  • 5,5 cl ginu
  • 1,5 cl suchého vermutu
  • pár kostek ledu
  • olivu nebo spirálku z citronové kůry

Gin a vermut (který se užívá i v koktejlu Perfect Manhattan) smícháme v mixovací sklenici společně s kostkami ledu a přes sítko přelijeme do klasické koktejlové sklenice. Ozdobíme jednou či dvěma olivami (popřípadě pak spirálkou z kůry) na napichovátku.  Podáváme bez brčka.

Štítky:  
 
Názory a komentáře
Pijme s rozumem!
Top