Nejlepší vína z českých vinařství

Nejlepší vína od českých vinařů

Nejlepší vína z českých vinařství Dnes se opět plně pohroužíme do vinného opojení. Ale rozhodně ne jen tak ledajakého. Dali jsme si totiž záležet na tom, abychom pro vás vybrali pouze ta nejlepší vína od celé plejády špičkových českých vinařů, zejména z tradičních vinařských regionů na jižní Moravě i v Čechách. Těšit se můžete na opravdu vynikající „exkurzi“, která vás snad obohatí a inspiruje k návštěvě některého z vinařství anebo alespoň ochutnání vín z jejich produkce. Pokud si pro víno nemůžete dojet přímo do sklípku, nezoufejte. Vybraní výrobci nabízejí špičkové, výběrové lahve ze své produkce i ve vlastních e-shopech. Nakoupit tak můžete online.

V našem žebříčku najdete výběr jedenácti vinařství, která nás nejvíce oslovila. Kromě krátkého představení, s kým máte tu čest, se dočkáte i recenzí vín – tedy nejlepších a nejzajímavějších od daného výrobce.

Žebříček nejlepších vinařství v ČR podle naší redakce

1. Vína z vinařství Sonberk

Na jihu Moravy, u vinařské obce Popice a s nádherným výhledem nejen na nedozírné lány vinic, ale i na vodní nádrže Nové Mlýny a pálavské vrcholky, se rozkládá věhlasné vinařství Sonberk. Úchvatné výhledy z moderní „základny“ jsou takřka ztělesněním malebnosti a romantiky. Více ikonické panorama typicky vinařské krajiny si lze jen těžko představit.

Sonberk vlastní vinohrady o rozloze 40 hektarů na ideální sprašové půdě, která každoročně přispěje k produkci kolem 50 až 150 tisíc lahví prvotřídního vína. Mezi nejlepší odrůdy na Sonberku patří Ryzlink, Pálava a taky červený Merlot, ale najdete zde mnohem pestřejší výběr. Kromě vinic má vinařství i ovocné sady. Zejména meruňkové, z nichž vyrábí nejen džem, ale i lahodnou meruňkovici. Jsou zde i krásné mandloně anebo třeba oskeruše.

Sonberk je relativně mladé vinařství založené roku 2003, vychází však z prastaré tradice dané lokality a v současnosti již patří mezi nejlepší vinařství v celé České republice. Svědčí o tom kupříkladu i bronzové místo v ročníku (2021) prestižní soutěže Vinař roku. Víno tohoto výrobce tedy stoprocentně stojí za ochutnání.

 • Riesling 2018 VOC

Mezi nejlepší lahve – které doporučuje i samo vinařství – patří Riesling 2018 VOC. Nádherné bílé víno zářící v lahvi matnou barvou medu a letního slunce v pozdním odpoledni. Medové tóny se odráží i ve vůni společně s ovocem, zejména meruňkami. Ty vévodí i chuti, která je velmi táhlá a kultivovaná. Jde o suché víno vhodné i k archivaci.

 • Pálava 2019 VOC

Velmi lahodná suchá Pálava, která se svou vůní i chutí posunuje víc do exotiky. Ucítíte i tropické ovoce a příjemnou kořeněnost v chuti i vůni. Velmi zajímavé a ušlechtilé víno, které můžeme rozhodně doporučit.

2. Vína z vinařství Volařík

Vinařství Volařík

Mikulov lze považovat nejen za hlavní město Pálavy, ale taky za vinařskou metropoli par excellence – jde možná o nejvýznamnější vinařský region v naší zemi. A právě zde se nachází rodinné vinařství Volařík, které navazuje na dlouhou rodovou tradici. Samotná značka však pochází teprve z roku 2007.

Volařík vlastní 80 hektarů vinic, na části provozuje i ekologické zemědělství. Těžiště produkce leží na bílých přívlastkových vínech, ale rozhodně si můžete vybrat i z řady dalších vín a třeba i sektů. Volařík nabízí specifické řady a kolekce vín. V současnosti jsou to především série Terroir a Organic. Druhá zmíněná je vyráběna z odrůd pěstovaných v ekologickém režimu.

Vinařství Volařík velmi vydatně sbírá nejrůznější ocenění na soutěžích a akcích. Pochlubit se může několika vítězstvími na Valtických vinných trzích, třemi tituly Vinař roku v prestižní stejnojmenné soutěži a bezpočtem ocenění za nejlepší kolekci v soutěži Král vín. Jde tedy o významného producenta špičkového moravského vína.

 • Ryzlink Vlašský, pozdní sběr 2018, řada Terroir, Kotelná

Tento Ryzlink z dominantní řady Terroir rozhodně zaslouží pozornost a patří mezi nejlepší vína vinařství Volařík. Je vhodný i k archivaci. Jde o suché víno z vinic v Kotelné se specificky svěží, minerální chutí. Získalo stříbrnou medaili v soutěži Decanter 2020.

 • Tramín kořenný, pozdní sběr 2019, Pod Slunným vrchem

Zaujalo nás i polosuché víno Tramín kořenný z roku 2019, které je ideální pro každodenní příjemné chvilky se skleničkou. Navíc je k dostání za přívětivou cenu. Ocení ho milovníci výraznějších vín s intenzivnějším aromatem a exotickými tóny v chuti.

3. Vína z vinařství THAYA

Vinařství Thaya

Název Thaya odkazuje na řeku Dyji, která představuje životadárnou tepnu celé znojemské vinařské oblasti, kde se i samo vinařství nachází. Thaya se stará o 105 hektarů rozlehlé vinohrady a část z nich funguje v ekologickém režimu. Hlavní sídlo vinařství se nachází v obci Havraníky. Jde o významného producenta velice kvalitních vín.

Vína této značky lze pořídit v řadě vinoték po celé ČR. Kompletní seznam míst najdete na webu. Nakoupit můžete i v e-shopu, ale vína jsou zasílána v krabicích po 6 ks. Minimální objednávka je tedy 6 lahví.

 • Zweigeltrebe Premium 2019

Vydatné červené víno tmavě rudé barvy. Používány jsou velmi zralé hrozny, chuť je hutně ovocná, ale i pikantní a s lehce dřevěnými tóny. Velmi oblá a lahodná. Kvalitní suché víno za příjemnou cenu.

 • Cabernet moravia 2014

Náročnější zájemce by mohlo oslovit víno, které je vyrobeno tradičními gruzínskými postupy, které se dodnes používají v jedné z nejstarších vinařských oblastí světa. Víno zraje v hliněných nádobách (kvevri), které jsou zapuštěné pod zemí. Právě v takové nádobě si rok poleželo i toto víno. Výsledkem je nápoj velmi zajímavé, komplexní chuti i aromatu. Láhev je trochu dražší, ale za ochutnání rozhodně stojí.

4. Vína z vinařství Šlechtitelská stanice vinařská, Velké Pavlovice

Ve Velkých Pavlovicích se nachází sídlo společnosti Šlechtitelská stanice vinařská, která provozuje nejen vinohrady, ale i restauraci, penzion, sklípek a další aktivity, které mohou oslovit jednotlivce, ale třeba i firmy. Vinařství pěstuje na 19 odrůd na 50 hektarech kvalitní půdy na převážně jižních svazích.

I tento výrobce se může pochlubit řadou úspěchů. Mezi nimi například titulem Vinařství roku 2018 nebo naposledy zlatou medailí v soutěži Salon vín České republiky 2021.

 • André stará réva 2016, pozdní sběr

Mezi nejzajímavější lahve tohoto vinařství (oceněné zlatou medailí) patří víno André stará réva. Pochází již z roku 2016 a jde o suché červené víno odrůdy André. Vyniká krásně rubínovou barvou a chutí ovocných lesních plodů. Ocení ho i náročnější zákazníci.

Víte že… Šlechtitelská stanice vinařská provozuje také nádherný Vinařský pension André. Zde se můžete ubytovat a ochutnat produkci vinařství. Rezervace termínů zde..

5. Vína z vinařství Kraus

Vinařství Kraus

Nejen na Moravě, ale i v Čechách se vyrábí kvalitní víno. Vinařství Kraus se nachází v důležité oblasti, na Mělnicku, blízko řeky Labe. Pilířem produkce zdejších vinic jsou bílá vína – zejména pak Ryzlink rýnský. Dále jsou to odrůdy Pinot noir nebo Hibernal. Vinařství nabízí několik řad vín: základní, střední, prémiovou a sekty. Vína lze objednat i přes web, ale objednávka je poměrně zvláštně řešená a minimální odběr je 6 lahví. Přesto tato vína stojí za ochutnání.

 • Cuvée Kraus bílé 2020

Víno ze základní řady za naprosto vynikající cenu. Přestože jde o mladé a levné víno, chuťově je na velmi dobré úrovni. Jde o směs odrůd s dominantním Mullerem Thurgau. Chuť je lehká s citrusovými tóny. Ideální pro běžné příležitosti a k jídlu.

6. Vína z vinařství Lahofer

Zlatá medaile v soutěži Salon vín ČR 2019 či Vinařství roku 2020 – to jsou jen některé z úspěchů vinařství Lahofer. Jde o poměrně velkého producenta, jehož chloubou je skutečně úchvatné sídlo. Víno tohoto výrobce pochází z vinic ve znojemské vinařské oblasti a patří ke špičce moravské produkce. Značka nabízí několik řad: Standard, VOC, Bubbles (sekty), Base (lehčí vína), Lahofer fr. (dovoz z Francie), Mladý Lahofer (mladá vína) a Wave (nové technologie).

 • Ryzlink Vlašský 2020, pozdní sběr

Z široké nabídky levnějších i dražších nebo speciálních vín jsme vybrali tento Ryzlink z řady VOC, který si zaslouží pochvalu coby velice lahodné a cenově dostupné víno ideální pro běžné příležitosti. Zlatavé víno se projevuje medovými a ořechovými tóny. Skvělé suché víno.

7. Vína z vinařství Vinselekt Michlovský

Toto vinařství působí už od roku 1993 a patří mezi ta větší v rámci našeho žebříčku. Obhospodařuje na 125 hektarů vinic v mikulovské a velkopavlovické oblasti. V roce 2009 získala firma ocenění Vinařství roku. Produkce zahrnuje svěží i plná vína. Sortiment je poměrně značný a zahrnuje i velké množství speciálních řad.

 • André 2017 pozdní sběr NSV

Z velkého výběru jsme zvolili zajímavou lahev André 2017. A to i proto, že získala hned několik poměrně přesvědčivých ocenění (dvě zlaté medaile v Národní soutěži vín). Toto velmi kvalitní suché červené víno s unikátním buketem, v němž se ozývá zavařenina, nabídne lahodnou chuť s čokoládovými tóny. Hodí se i pro významnější příležitosti ke slavnostnímu jídlu.

8. Vína z vinařství Cibulka

Vinařství Cibulka

Vinařství Cibulka je rodinný výrobce, který obhospodařuje menší vinice na Pálavě o rozloze 16 ha, ale za to s důrazem na Bio kvalitu.

 • Pálava VZH 2018

Polosuché víno odrůdy Pálava. Chuť je plná a přitom osvěžující, lehce kořenitá. Velmi zajímavé a příjemné víno za ještě příjemnější cenu.

9. Vína z vinařství Vican

Pálavské vinařství Vican patří mezi velmi oblíbená a vysoce hodnocená. Svědčí o tom slušná sbírka ocenění. Například zlatá medaile ze soutěže Salon vín ČR z roku 2019. Na e-shopu najdete zajímavý výběr lahví i setů, ale nakoupit můžete třeba i výborné sýry.

 • Cabernet Sauvignon 2019

Výběr z hroznů. Suché červené víno z mikulovské vinařské podoblasti. Zaujme vydatnou chutí lesních plodů i charismatickou vůní. Hodí se i ke slavnostnímu jídlu. Velmi příjemné a kultivované víno, které neurazí ani zkušenější degustátory.

10. Vína z vinařství Pavlov

Asi není potřeba dodávat, odkud pochází vinařství, které má svou domovskou obec přímo v názvu. Jde o velmi tradiční vinařství s tradicí sahající až k 19. století. Důkazem kvality je i množství ocenění nejen z domácích, ale i zahraničních a světových soutěží.

 • Rulandské šedé 2018 výběr z cibéb

Vinařství Pavlov nabízí spoustu lahodných vín, ale tahle lahev jej podle nás dobře reprezentuje. Nádherná nazlátlá barva a chuť, v níž se odráží med i domácí ovoce. Velmi povědomá a krásná chuť s dlouhým trváním. Skvělé víno, které stojí za ochutnání.

11. Vína z vinařství Chateau Bzenec

Výborným představitelem slovácké vinařské oblasti a bzenecké podoblasti je Zámecké vinařství Bzenec. Jde o opravdu velké vinařství s 540 ha vinic. Produkuje celou řadu především bílých vín s důrazem na Rulandské bílé a Ryzlinky.

 • EGO Evolution No. 1/59 Chardonnay + Rulandské bílé 2018

Mimořádně zajímavé víno z vlajkové řady vinařství. Jde o víno oceněné zlatou medailí (Salon vín 2021) tvořené odrůdami Chardonnay a Rulandské bílé. Parádní záležitost s vysoce vytříbenou chutí i vůní vhodná i pro náročné vinaře.

Alkoholium.cz