Nejlepší whisky

Nejlepší whisky – náš žebříček vyhráli značky Highland Park, Macallan, Talisker či Balvenie

Whisky (nebo chcete-li whiskey) patří mezi nejstarší známé destiláty. Tento legendami opředený a opěvovaný nápoj, za jehož domovinu je považováno Irsko a Skotsko, je dnes národním nápojem v těchto zemích a oblíbenou tekutou lahůdkou po celém světě.

Whisky je považována za vznešený alkoholický mok a ceny některých špičkových lahví se šplhají velmi vysoko a nezadají si ani například s prestižním francouzským koňakem. Ale protože chceme, aby si kvalitní whisky vychutnal každý – a ne jen ti bohatí, připravili jsme pro vás žebříček 11 lahví nejlepší whisky, které jsou dostupné v cenách, jež jistě nebudete považovat za přemrštěné. Snad v tomto našem výběru najdete vhodného adepta na zařazení do vaší domácí sbírky nebo baru.

Nejlepší whisky podle redakce

Balvenie Double Wood 12y 0,7l 40%

whisky Balvenie 12yo 0,7 l
Nejdříve se na naší pouti podíváme do Skotska. A nebudeme se držet při zemi. Rovnou vám představíme whisky, která je mnohými považována za tu nejlepší z celé této drsné a hornaté země. A to už je co říct. Skotsko je totiž jedním ze dvou rodišť tohoto nápoje, o prvenství se přetahuje se sousedním Irskem.

Na Balvenie Double Wood 12y vás ihned upoutá nádherná, světle medová barva prosvítající elegantní a vkusnou lahví. Whisky pochází z oblasti skotské vysočiny a zraje v dubových sudech po bourbonu a sherry celých 12 let. Chuť je perfektně kultivovaná a dotažená k dokonalosti. Ve vůni můžete ucítit pomerančovou kůru, sherry nebo i dub. V chuti se projevují ořechy, ovoce, ba i vřes, který je pro britské ostrovy tak příznačný. Tato whisky se rozprostře v hrdle a krásně zahřeje za chladných večerů.

Skvělá volba i pro velmi náročné degustátory.

Highland Park 18y 0,7l 43%

whisky Highland Park 18yo
Ve Skotsku ještě zůstaneme. I Highland Park 18y je mnohdy označována za nejlepší skotskou whisky. Oproti předchozímu nápoji je silnější a zraje nejméně 18 let. Exkluzivitě taky odpovídá v průměru více než dvojnásobná cena. Láhev je krásná, zdobená ornamenty inspirovanými Vikingskou minulostí země, z níž pochází. Whisky totiž vzniká i zraje na Orknejských ostrovech, v nejstarší místní palírně.

Pro zrání jsou používány dubové sudy po sherry, které v chuti a vůni jistě odhalíte. Slad pro nápoj je ručně zpracováván a nakuřování domácí rašelinou dodává whisky naprosto autentickou chuť. Když nasajete vůni, ucítíte kromě kouře i květiny a ovoce. Po ochutnání pak můžete odhalit hořkou čokoládu a mandle, marcipán, med nebo tradiční vřes.

Macallan Amber 0,7l 40%

whisky Macallan Amber 1824 0,7 l
Ze skotských výšin jednoznačně stojí za pozornost taky láhev Macallan Amber 40%, která vzniká v proslulé oblasti Speyside. Zajímavostí je, že tato whisky je součástí řady nápojů odstupňovaných podle barvy – a tedy i podle stáří. Z palírny Macallan tedy můžete ochutnat whisky Gold, Amber, Sienna a Ruby. Takto jsou seřazeny od nejmladší a nejsvětlejší. Amber je druhá v řadě a uhrane vás jantarovou barvou.

Jde o vynikající whisky, která nabízí opojné aroma květin, citrusů a mladého ječmene a v jejíž chuti se mísí mladá zelená jablka a citrony, ale i zázvor. Pokud máte rádi svěží whisky, potom je pro vás tato láhev jako stvořená.

Talisker 10y 1l 45,8%

Desetiletá Talisker je poměrně silná, mladší a kvalitní whisky velmi světlé, zlatavé barvy. Pochází opět z hornatého Skotska, tentokrát z ostrova Skye. Není bez zajímavosti, že palírnu Talisker si oblíbil například slavný skotský spisovatel R. L. Stevenson a jejím nápojům holdovali v 19. století britští vojáci v Indii.

Chuť značky Talisker 10y je skutečně velmi vytříbená a jedinečná a nese stopy sladu, kouře a pepře. Aroma je taky výrazně kouřové a příjemně štiplavé a nechybí v něm vůně rašeliny. Talisker má opravdu velmi dlouhou chuť a skvěle si ji vychutnáte s kvalitním doutníkem.

Monkey Shoulder Blended 0,7 l 40%

whisky Monkey Shoulder Blended
Skotská whisky Monkey Shoulder je míchána z nápojů pocházejících z palíren Glenfiddich, Balvenie a Kininvie. Její název odkazuje na nepříjemnou fyzickou deformaci, která dříve často provázela zaměstnance sladoven tahající na ramenou těžké sudy sladu. Whisky zraje 6 až 12 let v sudech po špičkovém bourbonu.

Tato vynikající „blended malt whiskey“ si vás získá medovou barvou, bohatou chutí spojující ovoce, vanilku nebo skořici a sladkou, vyzrálou vůní, v níž určitě zachytíte pryskyřici nebo muškát. Monkey Shoulder potěší i tím, že nepatří mezi nejdražší whisky – a přitom nabízí opravdu hodně.

Talisker Storm 0,7l 45,8%

whisky Talisker Storm 0,7l 45,8%
Značku Talisker už představovat nemusíme, ale podíváme se blíže ještě na jednu láhev z této prestižní, ostrovní palírny. Jde o „single malt whiskey“ s přídomkem Storm a vysokým obsahem alkoholu 45,8 %. Jde o poměrně novou záležitost. Tento nápoj byl poprvé uveden na trh teprve v roce 2013.

Whisky má krásnou barvu medu nebo jantaru a ve vůni i chuti je silný nádech rašeliny. To protože voda pochází z lokálních podzemních pramenů, které jsou surovinou „nasáklé“. V chuti je ale cítit i pepř kontrastující se sladkými, medovými tóny. Jde o vynikající záležitost vhodnou i pro zkušené fajnšmekry.

Johnnie Walker Green Label 15y 0,7l 43%

whisky Johnnie Walker Green Label 15y 0,7l 43%
Johnie Walker je značka dobře známá zřejmě i mezi absolutními abstinenty. Jedná se totiž o nejprodávanější skotskou whisky vůbec. Punc široce rozšířeného komerčního produktu ale naštěstí neubírá whisky na kvalitě. Johny Walker nabízí několik druhů tohoto nápoje – konkrétně Swing, Red Label, Blue Label, Gold Label, Black Label a právě Green Label, kam patří i tato láhev.

Green Label je patnáctiletá whisky a získala ocenění jako nejlepší míchaná whisky světa. Máte se tedy rozhodně na co těšit. Tato láhev sice možná není kdovíjak exkluzivní záležitostí, je ale rozhodně povinností pro každého, kdo se chce whisky zabývat a může být ideální „startovní metou“ k dalším značkám.

Woodford Reserve Distiller Select 0,7l 43,2%

whisky Woodford Reserve 0,7 l
V dobách, kdy Skoti a Irové pálili whisky o sto šest, pobíhali ještě po území USA indiáni a o existenci ohnivé vody neměli ani tušení. Dnes ale patří Severní Amerika mezi největší světové producenty tohoto nápoje a pochází odtud i několik kvalitních whisky, které stojí za ochutnání. Patří mezi ně i Woodford Reserve Distiller Select.

Palírna Woodford patří k nejmenším, ale nejlepším v USA. V receptuře nápoje dominuje kukuřice, ale i žito a ječný slad. Z kvašených zrn vzniká pivo a to je třikrát destilováno. Výsledkem je nápoj velmi zajímavé barvy i chuti. Ucítíte v ní vanilku, dub, ale i dřevěné uhlí a javor. Pokud vás americká whisky láká, tato lahev je skvělá volba.

Jack Daniel’s Single Barrel 0,7l 45%

whisky Jack Daniel's Single Barrel 0,7 l
Na devátém místě pro vás máme ještě jednu americkou whisky – a to rovnou z produkce značky Jack Daniel’s v Tennessee. Jack Daniel’s je jistě nejznámějším výrobcem whisky v USA a tyto nápoje jsou dobře známé i u nás. Láhev Single Barrel patří k tomu nejlepšímu, co může tato renomovaná firma nabídnout.

Těšit se můžete na krásnou barvu, která vám připomene podzimní listí javorů. Chuť je vytříbená, s obilnými tóny, vanilkou i ovocem. Dokončení je dlouhé a příjemné, mírně kouřové. Tato whisky vás určitě nezklame.

Tullamore Dew 0,7 l

whisky Tullamore Dew 0,7 l
Irsko jsme zatím na naší cestě za tajemstvími nejlepších whisky míjeli. Je čas to napravit. K tomuto účelu jsme si vybrali velmi známou značku Tullamore Dew. Jde o tradiční irskou whisky, která je u nás dostupná za více než příznivou cenu. Její kvality jsou přitom nepopíratelné.

Tullamore Dew se vyznačuje zářivou barvou ryzího zlata a jedinečnou chutí i vůní. Aroma na vás dýchne dřevem a ovocem, při degustaci jistě rozpoznáte slad a taky hořkou čokoládu. Tato světově známá whisky by ve vaší sbírce rozhodně neměla chybět.

Jack Daniel’s Honey 0,7l 35%

whisky Jack Daniel's Honey 0,7l 35%
Náš žebříček nejlepších whisky zakončíme ještě jednou lahví americké značky Jack Daniel’s Honey. Tentokrát jde o nápoj s přídomkem „honey“. Název odkazuje nejen na krásnou barvu, ale taky zejména na chuť, která je skutečně výrazně medová.

Nápoj totiž obsahuje medovou příměs a díky nízkému obsahu alkoholu je vhodný i pro méně náročné konzumenty a pro příjemné chvíle, kdy si chcete pochutnat na slabší, ale výborné whisky. Jack Daniel’s Honey 0,7l 35% chutná nejlépe při teplotě 18°C, kdy vyniknou všechny tóny.

O whisky

Jak a kde whisky vlastně vznikla? To bohužel není vůbec jisté. O původ tohoto ušlechtilého nápoje se už po staletí přetahuje Skotsko a Irsko. Zprávy o vzniku ale mají spíše podobu legend než věrohodných historických záznamů.

Pokud bychom pověstem věřili, prvenství by zřejmě připadlo Irsku. Obyvatelé této země totiž tvrdí, že umění destilace a výroby whisky k nim přinesl přímo jejich patron – sv. Patrik. Ten ale žil v pátém století a první zprávy o destilaci v Evropě pocházejí nejdříve z 11. století. Tuto „teorii“ původu lze tedy skutečně brát jen jako legendu.

Skoti jsou v tomto směru poněkud střízlivější a věcnější a prvenství jsou schopni podpořit písemnými doklady. Některé přitom pocházejí už z 12. století. Skutečně ověřená historie Whisky se ale začíná psát od roku 1494 (ačkoli je takřka jisté, že se pálila mnohem dříve) – a to díky celkem suchopárnému záznamu v účetní knize skotské státní pokladny, kde je zmíněn výdej sladu pro jistého bratra Johna Cora na výrobu silného alkoholu.

Název

Ať už je původ nápoje jakýkoli, název je obvykle odvozován z irské gaelštiny. Jde o starý keltský jazyk, kterým je v Irsku živý dodnes – dalo by se přímo říct, že po delším období úpadku v poslední době zažívá svou renesanci. Slovo whisky mělo vzniknout zkomolením slov uisge beatha – tedy živá voda.

Typické nejasnosti kolem názvu plynou dnes ze dvou variant whiskey a whisky. V našem článku s těmito variantami zacházíme spíše jako se synonymy, tradičně je ale whisky označení pro skotské nápoje (ale taky zpravidla pro kanadské nebo velšské výrobky). Původnější tvar whiskey je pak používán, pokud nápoj pochází z Irska nebo USA.

Druhy whisky

  • Skotská whisky – Mnohými je tato whisky (u nás zejména dříve označovaná jednoslovně prostě jako „skotská“) považována za nejlepší a nejoriginálnější typ. Whisky musí zrát nejméně tři roky v dubových sudech. Je vyráběna z ječného sladu, obvykle dvakrát destilovaná a v její chuti a vůni je typicky cítit rašelina a vřes.
  • Irská whiskey – Největší konkurent skotské whisky. I irská varianta zraje nejméně tři roky v dubových sudech, ale bývá třikrát destilovaná. Při výrobě se ale nepoužívá oheň s rašelinou, což znamená zásadní rozdíl v chuti i vůni.
  • Whiskey z USA – Tady je situace trochu složitější. Pokud pochází nápoj z Kentucky, označuje se jako bourbon. U nápojů z jiných států (např. Tennessee) je pak užíván název whiskey. Rozdíl oproti evropským whisky je ale značný. Především v použití vysokého podílu kukuřice. Americké whisky mívají v chuti výraznější dřevité tóny.
  • Kanadská whisky – Vyrábí se z více druhů obilovin a bývá jemnější.

Tipy na nejlepší irské, skotské a americké whisky

NázevInfo
Balvenie Double Wood 12y
Země: Skotsko
Alkohol: 40%
Doba zrání: 12 let
Styl: Single Malt
Zjistit cenu
Highland Park 18y
Země: Skotsko
Alkohol: 43%
Doba zrání: 18 let
Styl: Single Malt
Zjistit cenu
Macallan Amber
Země: Skotsko
Alkohol: 40%
Doba zrání: 12 let
Styl: Single Malt
Zjistit cenu
Talisker 10y
Země: Skotsko
Alkohol: 45,8%
Doba zrání: 10 let
Styl: Single Malt
Zjistit cenu
Monkey Shoulder Blended
Země: Skotsko
Alkohol: 40%
Doba zrání: 6-12 let
Typ: Blended
Zjistit cenu
Talisker Storm
Země: Skotsko
Alkohol: 45,8%
Doba zrání: Bez udání stáří
Styl: Single Malt
Zjistit cenu
Johnnie Walker Green Label
Země: Skotsko
Alkohol: 43%
Doba zrání: 15 let
Typ: Blended
Zjistit cenu
Woodford Reserve Distiller Select
Země: USA
Alkohol: 43,2%
Doba zrání: -
Typ: -
Zjistit cenu
Jack Daniel's Single Barrel
Země: USA
Alkohol: 45%
Doba zrání: -
Typ: -
Zjistit cenu
Tullamore Dew
Země: Irsko
Alkohol: 40%
Doba zrání: 3 roky
Typ: Blended
Zjistit cenu
Recenze nejlepších whisky zde
Alkoholium.cz