Hotový koktejl Margarita
CC Alex Cocktail Lover

Zažijte krásy exotiky i u vás doma s koktejlem Margarita!

Máte rádi exotické kraje? Toužíte s blížící se zimou vyrazit někam za teplem? Jestliže ano, ale nemáte dostatek času či financí na dalekou cestu, umíchejte si doma skvělý koktejl, který vám slastnou chuť a vůni exotických dálek alespoň trochu přiblíží. Jeho název je Margarita.

Máte rádi exotické kraje? Toužíte s blížící se zimou vyrazit někam za teplem? Jestliže ano, ale nemáte dostatek času či financí na dalekou cestu, umíchejte si doma skvělý koktejl, který vám slastnou chuť a vůni exotických dálek alespoň trochu přiblíží. Jeho název je Margarita. Přejít na recept

Nejasný původ

_
_

Stejně jako u valné většiny koktejlů není jasné, jak Margarita vznikla a kdo ji vynalezl. Jedinou jistotou je, že Margarita je svým původem koktejl mexický a vůbec první písemná zmínka pochází již z roku 1953. 

Existuje hned několik variant vzniku Margarity, my však zmíníme jen tu nejznámější a zároveň nejvěrohodnější možnost. Tou je tvrzení, že mexický koktejl Margarita vynalezl jistý Don Carlos Orozco, barman místního podniku Hussong´s Cantina, již v roce 1941.

Ten jednoho pozdního odpoledne zkoušel míchat různé nápoje, když vtom vstoupila do podniku velice známá osobnost té oblasti Margarita Henkel. Don Carlos jí dal ochutnat svůj nejlepší výtvor, ten jí pochopitelně velice zachutnal, a tak jej pojmenoval po ní – Margarita.

Servírování koktejlu Margarita

Koktejl Margarita může být podáván hned v několika sklenicích, nejvhodnější je však sklenice typu V-shape nebo typická „margaritová“ sklenka. Margaritu však můžete podávát i ve sklenici klasické, koktejlové. Velmi důležité je ovšem nezapomenout namočit okraj sklenice do citronové či limetkové šťávy a poté ponořit mokrý okraj do soli. To dodá Margaritě tu správnou jedinečnou chuť.

Jakou tequilu do Margarity?

Abyste si doma mohli namíchat Margaritu budete potřebovat dva druhy alkoholu: tequilu a likér Cointreau.

Základním prvkem Margarity je použití stříbrné tequily. Jen v Mexiku najdeme na 350 značek tohoto destilátu. Rozhodně je tedy z čeho vybírat i v naších luzích a hájích. Za nás doporučujeme oblíbenou Pepe Lopez Silver 1l 40% nebo třeba nejprodávanější prémiovou tequilu v Mexiku El Jimador Blanco 1l 38%. Posledním tipem je Olmeca Blanco 0,7l 38%, stříbrná tequila z modré agáve, ta je více než vhodná právě do míchaných koktejlů.

Jako Triple Sec doporučujeme použít přímo francouzský likér Cointreau 0,7l 40% (orientační cena: 460 Kč). Likér pak můžete použít například pro míchání koktejlů jako je Cosmopolitan, Kamikaze nebo Long Island Ice Tea.

A jak koktejl Margarita umíchat?

Hotový koktejl Margarita
CC Alex Cocktail Lover

Následující recept na Margaritu se vám při domácí výrobě tohoto koktejlu bude jistě hodit a pochází přímo od Mezinárodní federace barmanů (IBA). Před mícháním si tedy připravte:

Velmi důležité je použít kvalitní tequilu (jak poznat kvalitní tequilu jsme radili v tomto článku).Veškeré ingredience vložíme do připraveného shakeru a důkladně promícháme. Poté vzniklý koktejl nalijeme do sklenice nejlépe přes sítko, díky kterému se do sklenice nedostanou nepříjemné kousky. Koktejl Margarita se hodí ozdobit plátkem čerstvé limetky.

Další varianty přípravy

Varianty koktejlu Margarita
By Rick A. [CC-BY-2.0], via Wikimedia Commons
Pokud netoužíte po klasické Margaritě a preferujete-li raději sladší chutě, umíchejte si doma Margaritu melounovou, broskvovou či jahodovou. Postup při přípravě těchto variant je stejný jako u klasické Margarity, navíc je však přidaný buď broskvový nebo naopak jahodový likér. Jestliže si vybere Margaritu melounovou, musíte do základu přidat rozmixovaný meloun.

Ani s poměry to není jednoduché a doporučujeme trochu testovat a ochutnávat, jen tak získáte pro vás ideální poměr surovin. Pro přehled ještě uvádíme další varianty Margarity v těchto poměrech:

  • 2:1:1 = 6:3:3 (50% Tequila, 25% Triple Sec, 25% šťáva z limetky)
  • 3:2:1 = 6:4:2 (50% Tequila, 33% Triple Sec, 17% šťáva z limetky)
  • 3:1:1 = 6:2:2 (60% Tequila, 20% Triple Sec, 20% šťáva z limetky)
  • 1:1:1 = 6:6:6 (33% Tequila, 33% Triple Sec, 33% šťáva z limetky)
A věděli jste že… 22. února slaví američané Den Margarity? Nebo, že zdaleka nejpopulárnější je tento koktejl v USA a Mexiku?

Chybí vám na míchání koktejlu stříbrná tequila? A co třeba tato:

Alkoholium.cz