Nejlepší koktejly na léto

TOP 10: Nejlepší koktejly na léto i s recepty

Nejlepší koktejly na léto Přichází léto a s ním čas horka a dovolených, ale taky zábavy, party, flámů a dalších povyražení. Takové akce s přáteli a blízkými k letnímu období rozhodně patří – a stejně tak příjemné osvěžení. Nejlépe u vody nebo v bazénu a s dobrým drinkem v ruce. Ale jakým? V dnešním článku se podíváme na desítku nejlepších koktejlů a drinků do prosluněných dní.

S každým vás seznámíme a přidáme i recept. Snažili jsme se vybrat varianty a receptury, které snadno zvládnete i doma – bez profesionálně vybaveného a zásobeného baru. Pokud rádi pořádáte grilovačky, oslavy nebo house party, určitě zde najdete skvělou inspiraci. Parádním koktejlem zajisté potěšíte srdce každého hosta. Stačí si vybrat ten, který vám nejvíce padne do oka.

Desatero nejlepších drinků na léto podle naší redakce

1. Mojito

Připravený koktejl Mojito
Autor: Reese Lloyd [CC BY-NC-SA 2.0]
Mojito patří bezesporu mezi vůbec nejznámější a nejpopulárnější míchané drinky u nás i ve světě. Původem jde o kubánskou, tedy karibskou, záležitost – a tím už je jasně dané, že hlavní roli si zde střihne rum. Ale nepředbíhejme událostem a pojďme se ohlédnout do dávné minulosti.

Věděli jste, že kořeny tohoto nápoje sahají do raného novověku a první „Mojito“ namíchali námořníci slavného sira Francise Drakea pod názvem „El Draque“. Ale jsou tu i jiné verze. Například, že Mojito vychází z receptu jihoamerických indiánů na účinný medikament a jsou i další teorie. Ale tolik času nemáme.

Jistější je, že moderní podoba Mojita se ustálila už někdy na počátku dvacátého století. Tomuto nápoji holdoval například i slavný spisovatel a nobelista Ernest Hemingway a dnes se s ním osvěžují lidé napříč celým světem. Základem je vždy bílý rum (ideálně kubánský, že jo), třtinový cukr, lístky čerstvé máty, limetka (resp. limetková šťáva či sirup), perlivá voda (soda) a led.

Co koupit?

Jak na to?

 • Do vypulírované vysoké sklenice vložte lístky máty a třtinový cukr (asi dvě lžičky)
 • Přidejte nakrájenou limetku nebo limetkový sirup (asi 3 cl)
 • Vezměte si muddler, což je speciální barmanský tlouček, nebo aspoň podobnou pomůcku a vše promněte
 • Zalijte polovinou sody a přidejte led, zamíchejte
 • Dolijte 4 cl bílého rumu a doplňte sodou
 • Ozdobte snítkou máty a plátkem limetky

2. Aperol Spritz

Správně namíchaný Aperol SpritzAperol Spritz je obrovským hitem především posledních let. Jeho původ lze najít v Itálii a jde v podstatě o speciální variantu vinného střiku, na což odkazuje i německý pojem „spritz“. Základem drinku je vcelku logicky nápoj s názvem Aperol. Italský likér s překrásnou barvou západu slunce, který je vyroben z citrusů a pomerančů. Záležitost jako stvořená pro léto s dokonale osvěžující, jemně nahořklou chutí.

Obsah alkoholu je přitom podobný jako u vína, a to 11 %. Nejde tedy o žádný cloumák a drink si mohou dopřát i méně zdatní konzumenti. Tím to ovšem nekončí. Do drinku patří i šumivé italské víno Prosecco. No a pak už zbývá jen sodová voda. Takže…

Co koupit?

Jak na to?

 • 3 díly vína Prosecco (nejlépe suchého)
 • 2 díly likéru Aperol
 • 1 díl sody
 • Použijte větší sklenici na červené víno a přidejte led

Jednoduché jak facka. Existuje více variant, ale tahle patří k nejoblíbenějším. Taky můžete zkusit třeba „benátskou“ verzi, která počítá se stejným podílem každé složky. Uvidíte, co vám zachutná víc.

3. Gin a Tonic

Gin & Tonic
By NotFromUtrecht [CC-BY-SA-3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons
Gin s tonikem. Naprosto jednoduchá, osvědčená a tradiční záležitost. Jde o tzv. highball drink – míchaný nápoj s vyšším podílem nealkoholické složky oproti alkoholické a míchá se do vysoké masivnější sklenice. Potřebovat budete především Gin (tipy na ty nejlepší najdete zde) – tedy bylinný a obilný destilát oblíbený především v Británii. Původem však pochází z Francie či Nizozemí.

Protože mezi tradiční přísady patří jalovec, jde vlastně o jakousi ušlechtilejší borovičku. Ginů je mnoho druhů. Pro koktejl však doporučujeme zvolit „London Dry Gin“ – což je nejoblíbenější typ. Nemusí to přitom být nutně třeba docela drahý Beefeater. Zvolte značku dle svých možností nebo experimentujte. Další složkou nápoje je tonik. Perlivý nápoj s chininem, který mu dodává typickou trpkou, nahořklou chuť.

Co koupit?

Jak na to?

 • Do sklenice s ledem nalijte panák Ginu (4 nebo 5 cl)
 • Dolijte tonikem
 • Ozdobte plátkem limetky nebo salátové okurky

 

4. Margarita

Hotový koktejl Margarita
CC Alex Cocktail Lover

Margarita je nesmírně známý koktejl – přitom nejde o nijak prastarou záležitost. Její původ sahá do 50. let minulého století. Rodištěm je přitom Mexiko. Tím pádem budete potřebovat tequilu – a to silver, tedy stříbrnou. Kvalitnější a uleželé (Reposado, Aňejo,…) tequily by do koktejlu byla přece jen škoda. Další důležitou složkou je francouzský pomerančový likér Cointreau, který je častým hostem v nejrůznějších míchaných drincích. Pak už potřebujete jen limetkovou šťávu a pár dalších drobností, které jistě najdete doma.

Co koupit?

Jak na to?

 • 3,5 cl tequily, 2 cl Cointreau a 1,5 cl limetkové šťávy a ledu dejte do shakeru a promíchejte
 • Do margaritové či koktejlové sklenice nalijte nápoj přes strainer nebo jiné jemné sítko
 • Pozor: Okraj sklenice předtím navlhčete limetkou či citronem a ponořte do soli.

 

5. Mai Tai

Mai Tai
CC Sam Howzit

Koktejl Mai Tai u nás není příliš známý, ale například v USA se těší velké oblibě. Odtud nakonec tak pochází. Název je sice z tahitštiny, ale to jen proto, že vznikl v době, kdy byla Polynésie ve velké módě (Tiki culture). Je tedy laděny v tomto exotickém, tropickém duchu. Nápoj si žádá trochu více ingrediencí a už nepatří mezi nejjednodušší. Používá se tmavý rum, ideálně jamajský. Ten se doplňuje bílým rumem a likérem Curacao z pomerančové kůry, ale i mandlovým sirupem a limetkovou šťávou.

Co koupit?

Jak na to?

 • Do shakeru dejte 2 cl tmavého rumu a taky 1,5 cl likéru Curacao, stejný díl mandlového sirupu a ještě 1 cl limetkové šťávy. Přidejte led a promíchejte.
 • Přes sítko (strainer) nalijte do vysoké sklenice a dolijte tmavý rum.
 • Ozdobte plátkem ananasu a limetky.

 

6. Cosmopolitan

Cosmopolitan
_

Dalším velmi slavným koktejlem je Cosmopolitan, který se připravuje někdy od 70. let minulého století, ale není úplně jasné, kde se přesně vzal. Pochází však z USA a jeho popularitu rozšířil například i seriál Sex ve městě. Koktejl je připravován z vodky, která by rozhodně měla být velmi kvalitní, dále z likéru Cointreau, brusinkového džusu a limetkové šťávy.

Co koupit?

Jak na to?

 • Do shakeru vložte stejný díl vodky, Cointreau a brusinkového džusu a jen zakápněte limetkovou šťávou. Promíchejte.
 • Nalijte do koktejlové (tvar V) sklenice. Ozdobte plátkem limetky.
 • Pozor: Sklenice se před podáváním nápoje prochladí ledem, ale před nalitím drinku je led potřeba odstranit.

 

7. OLD FASHIONED

Správně namíchaný Old Fashioned
Správně namíchaný Old Fashioned / CC Flickr – Aaron Gustafson

Koktejl Old Fashioned vznikl již v druhé polovině 19. století v Kentucky. Má zajímavou historii, kdy původně i často potom sloužil především k zamaskování jalového aroma a chuti nekvalitních bourbonů. Tyto nedostatky drink zakrýval přidáním hořké a sladké složky. Dnes už se na koktejl někdy používají i velmi kvalitní bourbony a whisky. Záleží jen na vás, jakou zvolíte.

Co koupit?

Jak na to?

 • Do sklenice na whisky dejte lžičku cukru a lžičku vody a zakápněte likérem Angostura Bitter
 • Promíchejte, aby se cukr rozpustil a přidejte led a část whisky nebo bourbonu
 • Znovu promíchejte
 • Doplňte led a zbytek whisky/bourbonu a znovu promíchejte
 • Ozdobte spirálkou pomerančové kůry

 

8. Bloody Mary

drink bloody mary
drink bloody mary

Velmi svérázný a ještě více slavný drink s názvem Bloody Mary s nejasnou historií. Snad pochází z Paříže, ale jistě to nevíme. Stejně tak není úplně jasné, na kterou Mary se odkazuje v názvu. Jisté ale je, že na přípravu budete potřebovat kromě kvalitní vodky i ingredience, z nichž by mohl mít někdo dojem, že se chystáte spíš vařit polévku.

Co koupit?

Jak na to?

 • Do vysoké sklenice s ledem nalijte 10 cl rajčatové šťávy a 1 cl citronové šťávy
 • Ochuťte tabaskem, worcestrovou omáčkou, solí a pepřem
 • Dolijte 5 cl kvalitní vodky
 • Ozdobte celerovou natí a plátkem citronu

 

9. Piňa Colada

_

Další drink z kategorie „super slavných“. Jde o španělský nápoj, jehož hlavní složkou je kvalitní bílý rum, ananasový džus a kokosový krém či husté mléko. Recept není nijak složitý a výsledek je skvělý. Piňa Coladou jistě okouzlíte každého hosta.

Co koupit?

Jak na to?

 • V shakeru promíchejte 3 cl bílého rumu, 3 cl kokosového krému, 9 cl ananasového džusu s trošičkou sody a ledovou tříští
 • Nalijte do sklenice (ideálně typ Hurricane Glass) a dolijte sodou
 • Ozdobte plátkem ananasu a přidejte slámku

 

10. Daiquiri

Koktejl Daiquiri
CC Kenn Wilson

Ani pojem Daiquiri jistě není nikomu neznámý. Jde o další oblíbený koktejl Ernesta Hemingwaye – a tak se za něj nemusí stydět ani muži, kterým jinak koktejly připadají jako přehnaně zjemnělá zábava. Recept na Daiquri navíc není nic složitého. Potřebovat budete jen bílý rum, limetkový džus a cukrový sirup.

Co koupit?

Jak na to?

 • Připravte si cukrový sirup: 100 g cukru na 1 dl vody, promíchat, přivést k varu a nechat vychladnout
 • V shakeru promíchejte 4,5 cl bílého rumu, 2 cl limetkového džusu, 0,5 cl cukrového sirupu s drceným ledem.
 • Přeceďte do koktejlové sklenice.

 

Extra tip: Moscow Mule

koktejl Moscow Mule
Tradiční podání Moscow Mule v měděném hrnku

Navzdory názvu Moscow Mule je rodištěm tohoto koktejlu New York, nikoli Moskva. Ta v pojmenování figuruje proto, že základem nápoje je kvalitní vodka – ale nemusí být nutně ruská. Další složkou je zázvorové pivo. I když u nás nejde o běžný druh piva, pořídit se dá (např. značky jako Caribia Ginger Beer, Old Jamaica, Fever Tree a další).

Co koupit?

Jak na to?

 • Do vysoké sklenice vymačkejte půl limetky a přilijte 5 cl vodky
 • Doplňte sklenici ledem a dolijte zázvorovým pivem (okolo 15 cl)
 • Lehce promíchejte, ozdobte plátkem limetky a/nebo zázvoru
Alkoholium.cz