Drink Hugo Spritz
Drink Hugo Spritz

Jak připravit osvěžující drink Hugo Spritz? (RECEPT)

Blíží se léto, horké dny, koupání, dovolené – zkrátka pohodička. Ale občas slunce praží až moc a člověk zatouží po příjemném osvěžení. Jako první pomoc se nabízí občerstvující drink. Co se k této příležitosti hodí? Žádný příliš silný cloumák, po kterém by nám ztěžkly nohy a rozbolela nás hlava. Něco lehkého, vzdušného.

Trocha bublinek nebo aspoň jemného perlení nebude na škodu. K tomu nějaká ta letní vůně a příchuť, z níž lehce vyčnívají plody a květinky. Nuže… co třeba Hugo Spritz? Méně známý bratříček slavného a protežovaného Aperolu. Má nám v létě co nabídnout? A pokud ano – jak ho připravit? Přejít na recept

Mnoho tváří spritzu

Spritz, to zdaleka není jen Aperol. Aperol spritz je módní varianta, jejíž součástí je italský lehký likér Aperol. Má jen kolem 11 % a vyzněním se sám o sobě hodí jako aperitiv. Převažují v něm citrusové, pomerančové a bylinkové tóny. Rozhodně je mimořádně osvěžující – zvlášť v míchaném drinku Aperol spritz.

Drink Hugo Spritz
Drink Hugo Spritz

Ale co je to vlastně ten spritz?

Pojem spritz pochází z německého spritzen a netřeba si to nijak komplikovat. Znamená to prostě střik. Respektive vinný střik. Pojem spritz se rozšířil za Rakouska-Uherska mezi vídeňskou smetánkou, která si ředila víno vodou. Vinný střik ale zná i každý našinec a původ této nijak zvlášť kreativní kombinace je mimořádně prastarý.

Staří Řekové pili víno prakticky výhradně ve formě střiku – tedy smísené s vodou. Tehdejší vína byla hutná a více alkoholická než dnešní. I konzistence skladovaných vín vyžadovala jejich zředění. K tomuto účelu se už minimálně od homérských dob používala nádoba zvaná krátér. I toto slovo bychom mohli přeložit jako „nádoba na mísení“. Smísené víno ze z ní pak nalévalo do menších konvic a číší.

Podobně mateřský vztah k vinnému střiku si zachovali i Římané. S menším či větším úspěchem pak „spritz“ proplouval celým zbytkem historie až k dnešku.

Jaké víno si dá Hugo?

Druhou základní složku Hugo spritzu tvoří italské perlivé (frizzante) nebo šumivé (spumante) víno Prosecco. Originály jsou z odrůdy Glera a nesou označení DOC či DOCG. Prosecco je jakousi – obvykle levnější – italskou alternativou pravého šampaňského. Existují i drahé a velmi kvalitní lahve, ale těch je do míchaných drinků trochu škoda.

Každopádně, Prosecco je to, co dělá Aperol spritz tak osvěživým a je taky první volbou do dalších variant spritzů. Platí to i pro Hugo spritz.

Hugo vs. Aperol
Hugo vs. Aperol

Kdo je to Hugo?

Hugo spritz je mladším sourozencem Aperol spritzu, který je známý už někdy od padesátých let. Ačkoli největší popularitě se světově těší v poslední době. Hugo vznikl jako alternace, která je spíše sladší než lehce nahořklá. Jeho základem se stal bezový likér Hugo.

Originální Hugo Liquore má kolem 16 % alkoholu a pochází z oblasti Dolomit z likérky Paolazzi. Právě z něj vyrobíte nejlepší a nejvěrnější Hugo Spritz. Cena sedmičky tohoto likéru se pohybuje nad hranicí 300 Kč. Recept na drink pak vypadá následovně:

Recept na originální Hugo spritz

Drink Hugo Spritz
Drink Hugo Spritz

Ingredience:

  • 5 dílů perlivého/šumivého vína Prosseco (koupit online)
  • 3 díly Paolazzi Hugo Liquore (koupit online)
  • 2 díly perlivé vody/sody
  • Snítka máty, plátek limetky

Vezměte si větší vinnou sklenici, dejte do ní led, nalijte prosecco, Hugo likér a perlivou vodu. Ozdobte mátou a plátkem limetku. Jednoduché jako facka. Alternativně můžete mátu promnout nebo jemně nadrtit a dát na led ještě před nalitím nápojů.

Jde to i jinak

Pokud nemáte originální likér Hugo, můžete do drinku alternativně použít i bezový sirup – ovšem ošidíte se o nějaký ten alkohol. Další možností je použít jiný bezový likér. Např. Jelínek vyrábí Elixír z bezového květu, který má 14,7 % alkoholu a do Hugo spritz se dobře hodí. Je taky o něco levnější.

Další možností je pořízení již hotového drinku. Prodává se totiž i namíchaný podobně jako Aperol spritz. Výběr je u nás docela solidní. Ne vždy je láhev nazvaná přímo Hugo spritz. Může to být i Hugo drink nebo prostě Hugo či se tato směs může skrývat pod jinými názvy.

Že jde o „hotový mix“ poznáte podle lákavé lehounké zeleno-žluté barvy, podle obsahu alkoholu (obvykle 6-8 %), ale nejsnáze podle složení. I toto celkem pohodlné řešení je dnes populární. Ačkoli poctivě a čerstvě namíchanému drinku Hugo spritz ze správných ingrediencí se jistě nevyrovná.

Alkoholium.cz