Mexické agáve
Mexické agáve

Nejlepší tequila – tohle je žebříček 10 kvalitních lahví

Když se řekne Mexiko, vybaví se většině lidí v kaktusy, sombrera, fazole – a samozřejmě tequila. Tento nápoj patří k nejzajímavějším výdobytkům země, o kterou se dnes dělí původní „indiánští“ obyvatele a potomci evropských, zejména španělských, kolonizátorů. Právě španělští osadníci stojí u zrodu nápoje zvaného tequila, jehož domovem je stejnojmenné městečko. V této oblasti se dodnes vyrábí nejlepší tequila z modré agáve. Podle mexických zákonů lze ale pravou tequilu vyrábět ještě ve čtyřech dalších teritoriích.

Pokud si chcete být jistí, že máte na stole a ve sklenici nápoj ryzího původu, nejlépe se zorientujete podle označení na lahvi. Tam nesmí chybět zkratka NOM následovaná číslem. Tak nejlépe poznáte skutečně kvalitní tequilu od levných náhražek, jichž jsou evropské obchody a bary plné. Dalším rozlišovacím znamením může být samozřejmě i cena.

Protože tento nápoj z agáve patří k nejoblíbenějším destilátům na světě, připravili jsme pro vás žebříček 10 nejzajímavějších lahví, které jsou u nás k dostání. Na konci hodnocení vás ještě čeká krátké povídání o tomto nápoji, pokud vám informace obsažené v úvodu nestačily.

Nejlepší tequila

Casamigos Reposado

tequila Casamigos Reposado
Na první příčce našeho žebříčku se umístila opravdu speciální láhev, za jejímž původem nestojí nikdo jiný než hollywoodský švihák George Clooney. Možná byste to do něj neřekli, ale tenhle slavný herec je i znalec kvalitní tequily a spoluzakladatel značky Casamigos.

Lahev Reposado (jde o typ tequily, který „odpočívá“ déle než dva měsíce, ale méně než rok) je naplněna vytříbeným nápojem, který dostává svou jemně zlatavou barvu při sedmiměsíčním zrání v sudech po špičkové whisky. Agáve pro všechny tequily Casamigos jsou ručně tříděny a praženy tradiční metodou v cihlové peci. V nápoji Reposado ucítíte především tóny dubového dřeva a na jazyku se vám rozplyne chuť kakaa. Tuhle tequilu si rozhodně nekažte zlozvykem, který se v našich končinách prosazuje – tedy pitím se solí a citrónem. Vychutnejte si ji čistou nebo s ledem.

Don Julio Tequila Reposado

tequila Don Julio Tequila Reposado
Další láhev tequily typu reposado pochází z produkce značky Don Julio. Oproti předchozímu nápoji má o něco nižší obsah alkoholu, ale o měsíc déle – tedy 8 měsíců – si poležel v sudech z bílého amerického dubu. Těšit se můžete na velmi sytě zlatou, až karamelovou barvu. Aroma je však spíše ovocnější a kořeněné. Dominují v něm znaky zralých citrusů i peckového ovoce.

A co chuť? V té se bohatě projevuje vanilka, ale taky skořice, sušené ovoce, ba i ořechy. Chuť této tequily je opravdu velmi kultivovaná, jemná a dlouhotrvající. Nejlépe si ji opět vychutnáte čistou nebo pouze s ledem.

Don Julio je prestižní výrobce s téměř osmdesátiletou tradicí. Pokud chcete ochutnat pravověrnou mexickou tequilu klasického střihu, sáhněte po této lahvi.

Pepe Lopez Gold

tequila Pepe Lopez Gold
Tequila Pepe Lopez Gold patří mezi cenově velmi dostupné a přitom výborné nápoje. I tentokrát jde o pravou tequilu – a to přímo z oblasti Jalisco, kde tento destilát původně vznikl. Pepe Lopez Gold zcela odpovídá svému názvu. Barva je zářivě zlatá a opravdu okouzlující. Chuť i aroma jsou výrazně kořeněné.

Tato tequila je vhodná k samostatnému vychutnávání, stejně dobře se ale uplatní i v různých míchaných nápojích. Vyzkoušejte například margaritu, která bude z této tequily chutnat opravdu jedinečně.

El Jimador Reposado

tequila El Jimador Reposado
Láhev tequily typu reposado od značky El Jimador rozhodně stojí za pozornost. Jde totiž o vůbec nejprodávanější tequilu v rodné zemi tohoto nápoje – tedy samozřejmě v Mexiku. Na špici se tato značka drží už od přelomu tisíciletí a různá ocenění sbírá stejně zdatně jako listy agáve na výrobu svého nápoje. Tequila Reposado je vynikající a přitom lze u nás pořídit za poměrně velmi přijatelnou cenu.

Nápoj odpočívá dva měsíce v sudech z bílého dubu. To sice není dlouho, ale je to dost, aby získal krásnou, světle zlatavou barvu. V chuti převažují citrusové plody a taky skořice a nejlépe nápoj vychutnáte samostatně nebo s ledem. Lze jej však použít i pro míchané nápoje.

Sierra Tequila Antiguo Plata

tequila Sierra Tequila Antiguo Plata
První „stříbrná“ tequila v našem žebříčku pochází od značky Sierra. Jde o silný, dvakrát destilovaný nápoj s průzračnou barvou a svěžím aroma, ve kterém nejvíce ucítíte citrón. Samotná chuť je ale spíše kořenitá a pikantní – dominuje jí chilli a pepř, ale určitě ucítíte i vyzrálé plody ovoce.

Tato tequila je nejenom výborná, ale dostanete ji navíc zabalenou v opravdu stylové a atraktivní lahvi a cena přitom není nijak vysoká. Pokud patříte mezi milovníky tzv. stříbrných, tedy nezrajících, tequil, může vás tato láhev opravdu oslovit a získat si vás krásnou barvou, vůní i chutí.

Herradura Plata Blanco

tequila Herradura Plata Blanco
Značka Herradura (španělsky „podkova“) je tradiční a velmi oblíbený i dobře hodnocený výrobce pravé mexické tequily – historie společnosti sahá až do roku 1870. V našem hodnocení tequil si představíme láhev Plata Blanco, která nabízí vynikající chuť a skvěle se hodí k samostatnému pití, ale i do míchaných koktejlů.

Plata Bianco je samozřejmě čistě přírodní nápoj a před lahvováním odpočívá po 40 dní v dubových sudech. Chuť je velmi vydatná a jednoduchá – jasně převažuje samotná agáve a sekundují jí tóny vanilky.

Gusano Rojo

Mezcal Gusano Rojo
Láhev Gusano Rojo obsahuje nápoj, který se nazývá mezcalnejde tedy o pravou tequilu, přestože jsou tyto destiláty často zaměňovány. Pozornost si ale Gusano Rojo jednoznačně zaslouží, a proto jsme jej do našeho žebříčku zařadili. V čem je rozdíl oproti pravé tequile? Především v tom, že nepochází z jedné z pěti oficiálních oblastí. Gusano Rojo má totiž původ v mexickém státě Oaxaca. Dalším rozdílem je odlišný typ použité agáve, v tomto případě je to agáve americká. A do jisté míry se odlišuje i výrobní postup.

Při úpravě agáve pro tento mezcal se využívají jámy vyhloubené v zemi, v nichž je zapálen oheň. Agáve se tak svým způsobem udí, což dodává výslednému nápoji zajímavý kouřový nádech. To nejzajímavější na nápojích Gusano Rojo je však červený červ, který je v lahvi umístěn (gusano rojo v překladu znamená právě „červený červ“). Pokud chcete ochutnat jeden z nejznámějších mezcalů, tato láhev je tou správnou volbou.

1800 Reposado 100% de Agave

tequila 1800 Reposado 100% de Agave
A jsme zpátky u tequil. Tentokrát se podíváme na láhev mexické značky 1800. Název odkazuje na rok 1800, z něhož pochází originální receptura pro výrobu tohoto destilátu. A ta je touto firmou používána dodnes. V názvu se dále můžeme dočíst, že jde o nápoj typu reposado a že je ze 100 procent vyroben z agáve. To je nicméně u pravých tequil nejen samozřejmostí, ale i podmínkou.

Tato tequila je špičkový produkt, odpočívá v sudech z amerického a francouzského dubu, kde získává vydatně zlatou barvu a kde zraje i její chuť – a to až k vytříbené dokonalosti. Tento nápoj si rozhodně vychutnejte v čistém stavu nebo pouze s ledem.

Patrón XO Cafe Liquor

tequila Patrón XO Cafe Liquor
Předposlední láhev v našem žebříčku tequil bude pocházet od značky Patrón. Tento nápoj je poněkud specifický, neboť nejde o čistou tequilu. O tom svědčí i neobvykle nízký podíl alkoholu, 35 %. Tou zvláštní přísadou navíc je přírodní kávová esence, která taky dodává nápoji temnou barvu a zcela originální chuť i vůni.

Patrón XO Cafe Liquor nabízí bohaté a velmi silné aroma, ve kterém ucítíte kromě kávy i čokoládu nebo vanilku. Tytéž tóny se projevují i v chuti. Jde o velmi zajímavou variantu, protože oproti běžným kávovým likérům je Patrón XO Cafe Liquor výrazně silnější.

Don Julio Tequila Anejo

tequila Don Julio Tequila Anejo
Pro poslední místo našeho výběru jsme zvolili láhev Don Julio Tequila Anejo. Rozhodně ne proto, že by kvalitativně zaostávala, ale zejména proto, že ji ocení spíše zkušenější gurmáni. Cena tohoto nápoje je přece jen poněkud vyšší a taky jde o jedinou tequilu typu „anejo“. Jde o druh, který zraje v sudech déle než jeden rok. Taková tequila je samozřejmě vyzrálejší a má temnější, sytější barvu.

Tento konkrétní nápoj si v sudech z amerického bílého dubu poležel celých 18 měsíců. Chuť agáve vyniká nad ostatní tóny, ale určitě si všimnete i nádechu dřeva a vanilky. Barva je jantarová a vůně především ovocná. Nejvíce se v ní prosazuje citrusové ovoce. Tato teguila je velmi intenzivní, kultivovaná a vyzrálá. Pokud chcete ochutnat opravdu brilantní pití, můžeme tuto lahev v každém případě doporučit.

O tequile

O tom, že pravá tequila pochází jen z pěti mexických států a její původ je třeba hledat u španělských kolonistů v oblasti Jalisco, jsme už mluvili v úvodu. Už taky víte, jak poznat láhev poctivé mexické tequily od laciné náhražky. Pojďme si ale ještě říct něco víc o výrobě tohoto nápoje a taky o jeho odrůdách a způsobech konzumace.

Jak se tequila vyrábí?

Pravá tequila se vyrábí z rostliny zvané modrá agáve. Když rostlina dozraje do věku 8-10 let, jsou z ní osekány listy a takzvané srdce (piňa) je rozřezáno a následně se vaří v parních kotlích. Z plodů se získává šťáva, která dále kvasí a poté ještě destiluje.

Výsledný nápoj pak zpravidla odpočívá v sudech, nejčastěji v sudech z bílého dubu. Často taky v sudech po jiném nápoji, například po whisky. Výsledný nápoj mívá 38 nebo 40 procent alkoholu.

Mexické agáve
Mexické agáve

Tequila vs. mezcal vs. pulque

Co mají tyto tři nápoje společného a co je naopak rozděluje? Společná je rostlina agáve. Tequilu už znáte, mezcal je pak destilát z agáve, který pochází odjinud než z pěti oblastí, kde se vyrábí pravá tequila.

Dalším rozdílem je jiný použitý druh agáve než agáve modrá a taky odlišný výrobní postup (agáve se udí v jámách). Mezcal nemá takovou prestiž jako pravá tequila, ale přesto může vzniknout vynikající pálenka. Nejlepší pak pocházejí z mexických států Oaxaca nebo Sonora.

A co je to pulque? Jde o původní indiánský alkoholický nápoj z agáve. Na rozdíl od mezcalu a tequily se však nejedná o destilát. Agáve pouze kvasí. Obsah alkoholu je tedy velmi nízký a pohybuje se okolo 4 %, což je srovnatelné s naším národním nápojem, pivem.

Druhy tequily

Samotná tequila se ještě dále dělí. Většina našinců zná tequilu stříbrnou (blanco) a zlatou (gold). U originálních mexických tequil se ale častěji setkáte s označením reposado (v překladu odpočatá či uleželá) a anejo (zralá). Zkusme se na všechny čtyři pojmy podívat.

  • Stříbrná – nezraje vůbec nebo nanejvýš 1 měsíc. Barva je čirá, chuť říznější. Hodí se zejména do míchaných nápojů.
  • Zlatá – takzvaná zlatá tequila je obvykle jen stříbrná tequila dobarvována karamelem.
  • Reposado – Tato tequila je 100% přírodní a zlatavou barvu získává zráním v sudech po dobu 2 měsíců až 1 roku. Chuť je jemnější a kultivovanější.
  • Anejo – zraje v sudech déle než jeden rok. Barva je sytější, tmavší, chuť vytříbená a bohatá.

Jak tequilu vychutnávat a pít?

V Mexiku se kvalitní tequila pije samostatně a zapíjí se vodou. Pravou tequilu si lze případně dopřát i s ledem. U nás rozšířený postup zahrnující buď citron a sůl nebo pomeranč a skořici je vhodný u laciných, neoriginálních tequil, kdy je třeba chuť samotného nápoje něčím raději přebít.

Tipy na nejlepší tequily

Název
Casamigos Reposado Zjistit cenu
Don Julio Tequila Reposado Zjistit cenu
Pepe Lopez Gold Zjistit cenu
El Jimador Reposado Zjistit cenu
Sierra Tequila Antiguo Plata Zjistit cenu
Herradura Plata Blanco Zjistit cenu
Gusano Rojo Zjistit cenu
1800 Reposado 100% de Agave Zjistit cenu
Don Julio Tequila Anejo Zjistit cenu
Recenze tequil zde
Alkoholium.cz