Koktejl Mai Tai vás přenese do exotické Polynésie

Představte si, že ležíte u azurově modrého moře, stín na vás vrhá kokosová palma a bílým pískem se k vám brodí obsluha, která nese chutný koktejl. A pak otevřete oči… Přejít na recept

Realita je bohužel o něco víc šedá. Ale nebojte se. Alespoň část tohoto zážitku si totiž budete moct zprostředkovat díky následujícímu článku. Neukážeme si v něm jen recept na koktejl Mai Tai, ale rovněž se v něm dozvíme, že je tento nápoj méně polynéský než by se mohlo na první pohled zdát.

Polynéské Mai Tai z Kalifornie

Ač se tento drink z rumu tváří, že vznikl na některém z více než tisícovky ostrovů v Tichém oceánu, pravda je někde trochu jinde. Během 30. let minulého století se Spojenými státy šiří tzv. Tiki kultura, inspirovaná kulturou domorodých Polynésanů. Po celých Spojených státech tak vznikají restaurace, bary a kluby vyzdobené v polynéském stylu. V takovém podniku jste mohli narazit na hořící pochodně, ratanový nábytek, palmové listy, květinové věnce i podprsenky vyrobené z kokosových ořechů.

A přesně v této atmosféře se začíná psát historie koktejlu Mai Tai. Jako nejpravděpodobnější se jeví příběh, podle kterého byl tento drink poprvé umíchán v roce 1944 v Oaklandu v Kalifornii v restauraci Trader Vic’s. Její majitel, Victor J. Bergeron, jej prý umíchal svým přátelům, kteří ho přijeli navštívit z Tahiti. Jeden z jeho přátel po prvním napití údajně prohlásil: „Maita’i roa ae!“, což lze z tahitštiny přeložit jako „velmi dobrý“. A tak vznikl i název tohoto koktejlu: Mai ta’ neboli „dobrý“.

Populární se koktejl stal během 50. a 60. let, kdy ho měla v nabídce řada „Tiki podniků“. Jeho slávu rovněž posílil film Blue Hawaii, ve kterém si zahrál hlavní roli zpěvák Elvis Presley.

Připravte si koktejl Mai Tai podle následujícího receptu

Dost bylo historie tohoto koktejlu, pojďme si ho společně umíchat. Na přípravu budete potřebovat následující suroviny:

  • 4 cl tmavého rumu
  • 2 cl světlého rumu
  • 1,5 cl likéru Curaçao
  • 1,5 cl mandlového sirupu
  • 1 cl čerstvé limetkové šťávy

 

Máte-li všechny potřebné suroviny, můžeme se pustit do přípravy. Do shakeru nalijte všechny ingredience kromě tmavého rumu a přidejte led. Obsah shakeru dobře promíchejte a přes sítko přelijte do vysoké sklenice (High Ball Glass). Poté pomalu přilijte předepsané množství tmavého rumu, ozdobte nejlépe plátkem ananasu a plátkem limetky a můžete podávat.

Chybí vám rum k míchání koktejlů? Vyzkoušejte!

Pokud vás koktejl v polynéském stylu zaujal, vyzkoušejte koktejl Blue Hawaii, který skutečně vznikl ve stínu havajských palem na slavné pláži Waikiki.

Štítky:
 
Názory a komentáře
Pijme s rozumem!
Top