koktejl Old Fashioned

Návrat ke klasice s koktejlem Old Fashioned

Vraťme se o víc jak staletí zpátky. Do časů pánských klubů. Do Ameriky v posledních letech 19. století. Na oblibě stoupá bourbon. Prohibice je na spadnutí. A právě vzniká jeden z nejstarších klasických koktejlů, který později získal název Old Fashioned. Přejít na recept

Vznik koktejlu

Traduje se, že koktejl vznikl roku 1880 v pánském klubu v Louisville (Kentucky). Kdy jeden z hostů nebyl spokojený s chutí burbonu, proto mu barman James E. Pepper drink vylepšil o trochu cukru, kapku bitteru a led. Ať už omylem nebo vědomě, stvořil tak klasický koktejl, který by se měl skládat kromě alkoholu právě z něčeho sladkého, trochy vody/ledu a něčeho hořkého.

James E. Pepper si přivezl recept sebou do Waldorf-Astoria bar v New Yorku, kde se následně koktejl dostal více do povědomí. Old Fashioned byl velmi oblíben v době prohibice. Během které se přidala do koktejlu pomerančová kůra, původně jen na zakrytí nedokonalého aroma pašovaného bourbonu.

O koktejlu je pak následně zmínka po konci prohibice z roku 1936 v Old Times, dnes známý jako The New York Times. Kde je popsaná receptura už pod názvem Old Fashioned.

Jaké ingredience do koktejlu Old Fashioned?

Receptura koktejlu zůstala nezměněná. A tak si můžete vychutnat stejný koktejl jako gentlmani před 100 lety. Co je k přípravě potřeba?

Složení drinku Old Fashioned
Složení drinku Old Fashioned
Základ je kvalitní bourbon, případně jiná oblíbená whisky. Jednou z nejprodávanější whisky na světě, a tedy i velmi dobře dostupnou u nás je americká whisky Jack Daniel´s 1 l (orientační cena 595 Kč).

Pokud chcete zkusit něco exkluzivnějšího, zkuste sáhnout po Jameson Select Reserve (orientační cena 800 Kč). Whisky plnější chuti od známe irské značky Jameson.

Další variantou může být pravá skotská. Výrazná whisky spojující ovocné tóny, štiplavost a rašeliny, typické právě pro Skotsko. Do téhle skupiny patří i whisky Talisker 10yo 0,7 l (orientační cena 900 Kč). Whisky Talisker byla oblíbená u spisovatele L.R. Stevensona, který ji označil za krále nápojů.

Kromě kvalitní whisky se neobejdete bez Angostura Bitter 0,2 l, oblíbeným dochucovadlem barmanů. Přidá do koktejlu správnou dávku hořkosti. Jedná se o silné hořčidlo, zacházejte s ním velmi opatrně.

Old Fashioned koktejl se servíruje na kostky ledu do sklenice se silným dnem tzn. Old Fashioned glass, která získala název právě podle koktejlu Old Fashioned. Někdy bývá nesprávně pojmenována jako „Whiskovka“. K přípravě stačí už jen speciální míchací lžíce, ale pokud se zrovna nesnažíte vzbudit profesionální dojem na své obecenstvo, obejdete se stejně dobře i s obyčejnou lžičkou.

Jak umíchat koktejl Old Fashioned? Tady je recept

Správně namíchaný Old Fashioned
Správně namíchaný Old Fashioned / CC Flickr – Aaron Gustafson
  • 1 čajová lžička cukru
  • 1 čajová lžička vody
  • 3 kapky Angostura Bitter
  • 5 cl whisky
  • Garnish pomerančová kůra

Servírování: na kostky ledu do sklenice Old Fashioned

Postup není složitý. Začněte cukrem a vodou, vložte do sklenice, přidejte tři kapky bitteru a míchejte tak dlouho, dokud se cukr nerozpustí. Vložte 3 až 4 kostky ledu a polovinu whisky. Promíchejte lžičkou (přibližně 40 vteřin) tak, aby se destilát dostatečně vychladil. Během míchání by se měl vytvořit ve sklenici vír, jedná se o barmanskou techniku „stirring“. Doplňte sklenici ledem, přilijte zbytek whisky a znovu promíchejte. Nakonec použijte pomerančovou kůru. Ukrojte si kousek, přibližně o velikosti palce. Nad sklenicí ji promněte v prstech a stočte do spirály, z kůry se uvolní žádoucí aromatické oleje. Nakonec vložte do sklenice a je hotovo.

Další varianty

Old Fashioned koktejl se v posledních letech vrací do popředí v barech po celém světě. Vzniklo již mnoho variant, kromě klasického Old Fashioned je možné zkusit Brandy Old Fashioned nebo Rum Old Fashioned. Postup je vždy stejný, jen klasickou whisky nahradíte brandy nebo rumem.

Koktejl Old Fashioned zvládne každý. Stačí si jen vybrat oblíbený destilát a dát se do práce.

Alkoholium.cz