Nejlepší vodka

Nejlepší ruské i světové vodky – tohle je žebříček podle naší redakce

Jaká je ta nejlepší vodka, kterou můžete ochutnat? Na to se vám pokusíme dát odpověď v našem žebříčku. Možná jste ani nevěděli, že vodka je vůbec nejprodávanějším destilátem na světě. Tento čirý alkoholický nápoj, jehož název vychází ze zdrobněliny slovanského pojmu pro vodu, se největší oblibě těší u severoevropských národů, a to zejména u Rusů, Finů či Švédů. Národním nápojem je ale taky pro sousední Poláky a značné popularitě se vždy těšil i v našich končinách. Odkud ale tento tekutý severský chléb ve skutečnosti pochází?

Původ vodky je komplikovaný a nejasný. Přesto si její historii v tomto článku přiblížíme a zkusíme najít její nejpravděpodobnější rodiště. Dozvíte se taky něco o tom, jak se tento nápoj vyrábí a jaké jsou odlišnosti v proceduře či surovinách v rámci různých zemí. Především vám ale představíme 11 velmi kvalitních vodek, které jsou podle nás schopny obstát i v těžké konkurenci a oslovit i nejvytříbenější chuťové buňky znalců a fajnšmekrů.

Nejlepší vodky na trhu

Goral Master 40%

vodka Goral Master
Naše hodnocení vodek zahájíme možná trochu nečekaně vodkou slovenskou. Naši slovenští bratři mají vodku velmi rádi a nápoj Goral Master je dokonalým důkazem, že ji umějí nejen popíjet, ale i vyrábět. Tato tatranská vodka vás jednoznačně uchvátí a přesvědčí, že za skvělou vodkou nemusíte vyrážet daleko. Ačkoli suroviny pochází z drsného prostředí (voda je z tatranských pramenů), nápoj je dokonale jemný. Je vyráběn velmi poctivě z pšenice, která je navíc ekologicky pěstovaná.

Velkým překvapením je rovnou 7násobná destilace, která vodce dodává jedinečný říz a chuť! A to není vše. Filtrace probíhá rovněž velmi zajímavým způsobem – přes diamantový prach pocházející z jižní Afriky je „procezena“ hned dvakrát. Tato dokonale čistá vodka si zachová své úchvatné vlastnosti, dokud nedoputuje až k vám, i díky tomu, že láhve jsou před plněním čištěny nikoli vodou, ale právě vodkou. Vy si tedy můžete dopřát doslova krystalický, 40procentní nápoj exkluzivního formátu.

Beluga Export Noble 40%

vodka Beluga Export Noble
Beluga je ruská značka s vynikajícím renomé a lahev Export Noble patří k jejím nejlepším výtvorům. I zcela bez nadsázky tak můžeme tento nápoj označit za jednu z nejlepších nejen ruských, ale i světových vodek. Značka Beluga se zabývá produkcí prémiových vodek a celý proces výroby je dotažený k dokonalosti. Za to značka vděčí i obrovským a dlouhým zkušenostem.

Beluga Noble je 40% vodka vyrobená z nejkvalitnějšího sladového lihu a dokonale jemné a čisté artézské vody. Na celou proceduru dohlížejí ti nejlepší mistři svého oboru a těšit se můžete na výtvor, který je dokonale přírodně čistý, bez jakýchkoli chemických příměsí.

Za zmínku ale stojí i samotná láhev, která je malým uměleckým dílem. Zátka je dokonale ekologická a vzduchotěsná, láhev je vytvořená z prvotřídního skla a její podobu navrhli designéři, kteří se věnují zpracování nejexkluzivnějších lahví pro francouzské koňaky. Tato vodka tedy rozhodně stojí za zařazení do sbírky.

Vodka Sobieski Red 40%

vodka Sobieski Red
Polské vodce se dostává v poslední době stále více pozornosti a některé značky jako Zubrowka jsou doslova světoznámé. Nás ale zaujala láhev Sobieski Red, která může za mírnou cenu nabídnout vynikající chuť a kvalitu.

Ačkoli je známo, že Poláci často používají pro výrobu vodky spíše brambory než obilí, v tomto případě to neplatí. Sobieski je vodka vyrobená ze špičkového obilného destilátu. Suroviny pro líh byly přitom vypěstovány daleko na severu, v Gdaňské oblasti u Baltského moře.

Tato vodka je mladá, ale i za svůj krátký „život“ si stihla vydobýt značnou popularitu, neřku-li přímo slávu. Patří k nejoblíbenějším vodkám v Severní Americe a je spojena i se jménem slavného hollywoodského drsňáka Bruce Willise. Za nás jde o nejlepší současnou polskou vodku s velkým potenciálem do budoucna.

Finlandia 40%

vodka Finlandia
Finskou značku Finlandia jistě není třeba představovat. Patří totiž k vůbec nejznámějším vodkám na světě a rozhodně je nejprodávanější vodkou z Finska. Výrobce si velmi zakládá na špičkové kvalitě surovin, které musejí mít jasný původ. Základem vodky je líh pocházející z šestiřadého ječmene zrajícího v arktickém ledě. I použitá voda pochází z ledovců. A vše je samozřejmě veskrze finské.

I proces výroby je velmi zajímavý. Použitá voda se totiž nefiltruje a nápoj prochází pouze jedinou destilací. Ta však trvá 50 hodin. Vodka Finlandia je přírodní, křišťálově čistá a velmi jemná a vynikající. Nejlépe chutná doslova ledově vychlazená. Jen tak doceníte její neopakovatelnou svěžest.

Nemiroff Original

vodka Nemiroff Original
Taky ukrajinská značka Nemiroff je poměrně známá a láhev Nemiroff Original je možná vůbec nejlepší vodkou pocházející z této země. Nápoj je vyroben z pšeničného lihu a při výrobě jsou použity poměrně neobvyklé ingredience – a to kmín a světlý med, po kterých má vodka opravdu velmi zajímavou a neobvyklou chuť i vůni.

Tato skvělá vodka patří k cenově dostupnějším a přitom nabízí vlastnosti, které ji řadí mezi špičku na trhu. Pokud na ni narazíte, určitě si ji nenechte ujít.

Grey Goose

Vodka Grey Goose
Grey Goose je prestižní, prémiová vodka, která však kupodivu nepochází z žádné ze zemí, jež jsou tomuto nápoji zaslíbené. Přesto jde o jednu z nejlepších vodek světa. A kde tedy hledat její původ? Ve slunné Francii. Konkrétně pak v oblasti Cognac proslulé zcela jiným luxusním alkoholickým nápojem. Je tedy jasné, že výroba této vodky je v těch nejlepších rukou.

Destilace Grey Goose využívá metodu Pot Still, filtrace pak probíhá skrze aktivní uhlí. Samotný líh je vyráběn ze směsi pšenice, žita, ječmene, a dokonce i rýže. Výsledek se pak velmi blíží dokonalosti. V chuti této dokonale jemné vodky ucítíte kromě obilí i smetanové a vanilkové náznaky a možná rozpoznáte i med nebo ovoce. Osloví vás i kultivovaná vůně a krásně čirá barva.

Crystal Head

vodka Crystal Head
Se sedmým místem našeho žebříčku vodek poprvé opustíme Evropu a podíváme se za oceán. I tam totiž dokážou vyrobit velmi zajímavé a kvalitní vodky. Naše kroky povedou do Kanady a podíváme se na exkluzivní nápoj Crystal Head, který okamžitě upoutá pozornost svou lahví. Ta má totiž tvar křišťálové lebky a je opravdu velmi povedená.

Nezaostává ale ani obsah. Poněkud však překvapí suroviny použité na výrobu lihu. Jde o kukuřici, a dokonce broskev. Vodka je destilovaná čtyřikrát, poté zředěna newfoundlandskou vodou a znovu sedmkrát destilována. Některé fáze destilace navíc probíhají přes krystaly zvané „Herkimer“ diamanty.

Není bez zajímavosti, že tento nápoj oslovil dokonce i samotné mistry „vodkaře“ – tedy Rusy – kteří mu udělili ocenění.

Danzka Clear Red

vodka Danzka Clear Red
Ačkoli jsou Dánové Skandinávský národ, v souvislosti s vodkou se o nich moc nemluví. Dnes to napravíme. Představíme si totiž lahev Danzka Clear Red, která z této země pochází a rozhodně stojí za pozornost.

Jde o 40procentní vodku velmi jemné chuti, v jejíž vůni dokonce můžete postřehnout lehké tóny citrusových plodů. Kvalita této vodky je vysoká, ale charakteristická je především tím, že je plněna do hliníkových lahví, což je světový unikát.

Smirnoff Red 37,5 %

vodka Smirnoff Red
Smirnoff je značka jedné z nejprodávanějších vodek. Pouť této společnosti je ale poměrně složitá a strastiplná. Založena byla v roce 1860 v Moskvě. Během revoluce (1917) museli Smirnovovi utéct z Ruska a na čas vyráběli svou vodku v Istanbulu, pak je čekalo Polsko a Francie. V roce 1930 se firma definitivně přestěhovala do USA, kde sídlí dodnes. Je nicméně produkována britskou značkou a považována dál za ruskou vodku, čemuž zřejmě přispívá i název.

Ať je to, jak chce – vodka Smirnoff Red patří k nejpopulárnějším na světě a není možné ji v tomto žebříčku opomenout. Její výjimečná chuť vás přesvědčí, že si svou pozici zaslouží.

Russian Standard Original

vodka Russian Standard Original
Co se prodejnosti týče, řadí se tato vodka ve světě mezi naprostou špičku. Jde samozřejmě o nápoj ruského původu od velmi známého a renomovaného výrobce. Vodka Russian Standard Original skutečně dostává svému názvu, jelikož jde o nápoj naprosto tradiční chuti i vůně. Ucítíte v ní onen chlebový nádech, který je pro ruské vodky tak charakteristický.

Nečekejte tedy žádné experimenty, ale pouze pravověrnou a k dokonalosti dotaženou slovanskou vodku, ve které se snoubí nejen skvělá chuť a vůně, ale i obrovská tradice.

Absolut

vodka Absolut Blue
Vodka je samozřejmě vynikající k samostatnému pití, ale platí taky jako jedna z nejvýznamnějších složek do míchaných nápojů. Pokud si vodku dopřejete raději v druhém „skupenství“, určitě by vám neměla uniknout právě klasická Absolutka. Tato vodka se u nás (a nejen u nás) těší mimořádné oblibě. Jde o nápoj švédského původu, který se skvěle hodí právě do koktejlů (jako je třeba Moscow Mule či Cosmopolitan), ale samozřejmě si jej užijete i samostatný.

O vodce

Nejlepší vodka

Vodka, už ten název nám zní tak blízce a srozumitelně. Není divu. Vždyť je ryze slovanský. Jaký je ale skutečný původ tohoto nápoje?

Nejčastěji se objev vodky připisuje Rusům. Rusové i dnes tohoto nápoje zkonzumují nejvíce na světě. Prý v průměru 17 skleniček na osobu za měsíc a za nimi jsou Poláci s pouhými necelými 14 skleničkami.

Největší boj o prvenství a původ vodky hoří právě mezi těmito národy a přidávají se k nim ještě Švédové a Finové. Poláci tvrdí, že první zmínky o výrobě vodky u nich pocházejí z roku 1405. Rusové se ohánějí rokem 1430. Pokud bychom tato dvě data brali jako pravdivá a směrodatná, vyhráli by sice Poláci, ve skutečnosti to tak snadné není. Reálné prvenství se totiž nikomu zatím nepodařilo doložit nebo prokázat. První vodka přitom pravděpodobně vznikala už ve 14. století.

Výroba vodky

V principu je vodka v podstatě líh zředěný vodou. Při výrobě jde tedy především o kvalitu surovin a drobné nuance procesu.

Základním kamenem postupu je samozřejmě destilace, ale taky filtrace (i když tu například vodka Finlandia vynechává). Vzniklý nápoj mívá 35-70 % alkoholu. Kvalitní vodky ale mívají nejčastěji 40 % alkoholu. Ještě do 18. století však byly vodky slabší a mívali jen kolem 20 %.

A z čeho se dělá samotný líh? Za zásadní a správnou surovinu je považováno obilí, některé národy (např. Poláci a Rusové) ale pálí zejména domácí vodku z brambor. Finové mají v oblibě ječmen, Švédi zase žito. Setkat se ale můžete i s vodkami, které jsou vyrobeny z kukuřice, rýže nebo mají i ovocnou složku. Může přitom jít i o prémiové nápoje.

Vodka je dnes rozšířená po celém světě a kromě Ruska, Polska a Skandinávie se vyrábí taky ve Francii, ale i v Kanadě nebo USA a mnoha dalších zemích. Vodky mohou být čisté i ochucené, standardní i prémiové – ty se od sebe liší precizností výroby, kvalitou surovin, ale samozřejmě především cenou.

Jak se pije vodka?

Vodka chutná vždy nejlépe ledově vychlazená, resp. namražená. Popíjí se samostatně a rozhodně není příliš rozumné ji ředit vodou, na rozdíl od některých jiných destilátů. Vodka má ale především obrovský potenciál pro použití v míchaných nápojích.

Právě to je možná zásadní důvod jejího masového světového rozšíření. Mezi nejznámější koktejly s vodkou patří Bloody Mary, Sex od the beach anebo třeba takzvaný šroubovák, který ředí vodku pomerančovým džusem a přidává se grenadina.

Tipy na nejlepší vodky

Název
vodka Goral MasterGoral Master 40% Zjistit cenu
Beluga Export Noble 40% Zjistit cenu
Sobieski Red 40% Zjistit cenu
Finlandia 40% Zjistit cenu
Nemiroff Original Zjistit cenu
Grey Goose Zjistit cenu
Crystal Head Zjistit cenu
Danzka Clear Red Zjistit cenu
Smirnoff Red 37,5 % Zjistit cenu
Recenze vodek zde
Alkoholium.cz