koktejl Moscow Mule
Tradiční podání Moscow Mule v měděném hrnku

Koktejl Moscow Mule osvěží i zahřeje

Máme svěží lehké koktejly na léto, máme silné koktejly na zimu a pak tu máme Moscow Mule. Koktejl, který můžeme pít celý rok. Přejít na recept

Moscow Mule se skládá pouze ze tří složek. Jak už název napovídá, základ je jemná vodka. K tomu šťáva z limetky a klasická letní kombinace je na světě. Co ale dělá Moscow Mule jedinečným koktejlem, je zázvorové pivo. Štiplavost zázvoru dodá říz v letních dnech a v noci naopak pěkně zahřeje. Originální servis v měděném hrnku ještě umocní jedinečnost koktejlu.

Vznik koktejlu

Kdo stojí za vznikem Moscow Mule není jasné, příběhy se vyprávějí dva. Oba se ale shodnou, jak už bývá u koktejlů zvykem, že šlo spíše o náhodu než o promyšlený recept.

Co víme jistě je, že koktejl vznikl roku 1941 v New Yorku. První příběh nás zavede na Manhattan, do Chatham Hotel. Sešli se zde tři známí, John Martin (distributor vodky Smirnoff), Jack Morgan (výrobce zázvorového piva a majitel baru) a Sophie Berezinski (dcera majitele továrny na zpracování mědi). Všichni tři potřebovali zvýšit prodej svých výrobků, a tak se jim za večer zrodil nápad, který by pomohl všem. Smíchat jemnou vodku Smirnoff od Johna s Jackovo zázvorovým pivem a podávat ji v měděných hrncích od Sophie. Už týden po jejich schůzce byl koktejl známý pod svým jménem Moscow Mule a brzy se rozšířil po celé Americe.

O jejich příběhu nezapochyboval nikdo téměř 50 let až do roku 2007. Dokud se neobjevil se svojí verzí Wes Price, hlavní barman baru patřící právě Jacku Morganovi. Nechal se slyšet, že právě on vymyslel Moscow Mule, když potřeboval uvolnit místo ve skladu a snažil se zbavit velkých zásob zázvorového piva.

Ať už je pravda kdekoliv, koktejl známý pod jménem Moscow Mule se rychle rozšířil a v současnosti se těší oblibě po celém světě.

Jaké ingredience potřebujeme?

Při přípravě koktejlu se určitě neobejdete bez kvalitní vodky. Můžete sáhnout po, u nás dobře dostupné a velmi oblíbené, švédské vodce Absolut 0,7 l (orientační cena 320 Kč). Je oblíbená pro svoji jemnou a čistou chuť.

Pokud by zrovna nebyla k sehnání, nebo byste rádi zkusili něco jiného, stačí se pohlédnout jen kousek vedle, do sousedního Finska. Kde se zrodila Finlandia 1 l (orientační cena 380 Kč). Opět velmi jemná a křišťálově čistá vodka.

Chcete-li zkusit i výraznější vodku, vydejte se více na východ. Vodka Russian Standart 1 l (orientační cena 320 Kč) potěší zejména příznivce tradičních chutí. Odkazuje na dlouholetou tradici a vysoký standart výroby vodky v Rusku.

Další neméně důležitou složkou je zázvorové pivo. U nás jsou více rozšířené zázvorové limonády, které občas postrádají původní štiplavost zázvoru. To je možné dohnat přidáním kousku čerstvého zázvoru do koktejlu. Kdo si nevybere z komerční nabídky, může zkusit výrobu zázvorového piva doma, nejde o nic složitého.

Moscow Mule se tradičně servíruje s kostkami ledu v měděném hrnku, pokud ale zrovna takový doma nemáte, můžete sáhnout po tzv. “Highball” sklenici.

Recept na koktejl Moscow Mule

koktejl Moscow Mule
Tradiční podání Moscow Mule v měděném hrnku
  • 5 cl vodky
  • půl limetky
  • zázvorové pivo (cca 15 cl)

Ozdoba: čerstvá limetka, plátek zázvoru

Servírování: na kostky ledu do měděného hrnku nebo Highball sklenici

Postup je velmi jednoduchý. Do sklenice prvně vymačkáme polovinu limetky, následně přilejeme celý odměřený objem vodky. Šálek/sklenici naplníme kostkami ledu až po okraj. Nakonec vše zalijeme zázvorovým pivem. Stačí už jen lehce promíchat lžičkou. Mícháme pomalu tak, aby nám nevypadl žádný led a zázvorové pivo nevypěnilo. Koktejl ozdobíme kouskem čerstvé limetky a můžeme přidat i čerstvý plátek zázvoru.

Další varianty

Kdo by chtěl experimentovat může vyzkoušet novější a méně známější variantu koktejlu s whisky. Koktejl bude mnohem intenzivnější chuti než klasický Moscow Mule. Použijte stejné množství všech ingrediencí, jen vodku nahraďte oblíbenou whisky. Inovovaná varianta nemá sjednocený název, většinou se zvolí právě podle původu použité whisky. Je tedy možné se setkat s názvy jako Dublin Mule, The Irish Mule, Kentucky Mule, Tennessee Whisky Mule apod.

Málokterý koktejl si vychutnáte po celý rok tak, jako si vychutnáte Moscow Mule.

Alkoholium.cz