drink Chupito

Chupito – shooter pro dámy. Jaké je jeho složení a jak ho namíchat

Shooter je speciální druh míchaných alkoholických nápojů. Jde v podstatě o koktejlové „panáky“, které se obvykle pijí na jeden zátah. V následujícím článku vás s tímto atraktivním typem koktejlů trochu seznámíme a nabídneme i recept na jeden z těch nejznámějších – na chupito. Přejít na recept

drink Chupito

Jak vznikl název?

Pojem „shooter“ vznikl z anglického slova shot neboli střela. Důvodem je pravděpodobně zažitá představa, že míchaný panák způsobí rychlejší alkoholové „nakopnutí“ a drastičtěji člověka uvede do stavu společenské unavenosti. Složení většiny shooterů skutečně zahrnuje dva a více typů alkoholů. S chupitem je to ale trochu jiné…

Mírné zmatení pojmů

Chupito ve španělštině znamená prakticky totéž co shot/shooter v angličtině, a proto je v některých jazycích (zejména románských) občas chápán jako synonymum. U nás jde ale o druh shooteru, jehož základ tvoří bílý rum s limetkovým džusem a tradiční ozdobou je koktejlová třešeň.

Na rozdíl od jiných shooterů je tedy chupito lehčí, což jej činí velice oblíbeným nápojem na dámských jízdách. Dívky a dámy si totiž mohou dopřávat pocit z „exnutého“ panáku, aniž by musely party předčasně nedobrovolně ukončit.

Chupito zvládnete snadno i sami

Koktejlové třešně - nezbytná ingredience Chupita
Koktejlové třešně – nezbytná ingredience Chupita
Pokud plánujete třeba silvestrovskou akci v domácím prostředí a chcete účastníky zaujmout něčím speciálním, míchané nápoje jsou jasná volba. Spousta oblíbených koktejlů ale vyžaduje určité barmanské schopnosti. Chupito naproti tomu zvládnete namíchat kdykoli – třeba i po půlnoci. Potřebujete k tomu navíc jen minimum ingrediencí a času.

Tipy na ingredience

Kvalitní bílý rum:

Koktejlové třešně:

Jak namíchat chupito? Tady je recept a složení

drink Chupito Na koktejl chupito budete potřebovat:

  • 2 cl bílý rum
  • 2 cl limetkový džus
  • koktejlové třešničky

Dále budete potřebovat likérky, lidově řečeno panáky či štamprle. Připravte si bílý rum vhodný do míchaných nápojů. Pořiďte si taky kvalitní limetkový džus a dostatek koktejlových třešniček. Džus a rum se obvykle míchá v poměru 1 : 1 – tedy nejčastěji 2 cl džusu a 2 cl rumu. Po smíchání už stačí jen přihodit třešničku.

Setkat se můžete i s variantou, která nahrazuje limetkový džus hruškovým (tato varianta je oblíbená například v Itálii). Nezbývá než vyzkoušet, co vám bude více chutnat.

Zkuste i další shootery

Zejména pánové se možná nebudou na chupito tvářit až tak nadšeně. Existuje ale celá řada dalších zajímavých shooterů. Pojďme se podívat na některé velmi populární u nás nebo ve světě:

  • B52Zřejmě nejznámější shooter u nás. Základem je kávový likér, irský krémový likér typu Baileys a pomerančový likér. Existuje i celá řada dalších variant, např. B55 s absintem nebo B57 s mátovým likérem.
  • Bazooka Joe – Obsahuje irský krémový likér, modré Curacao a banánový likér.
  • Golden Elk – Mix Jägermaisteru a Goldschlägeru.
  • Jägerbomb – Další u nás velmi oblíbený typ. Kombinace Jägermaisteru a energetického nápoje.
  • Kamikaze – Vodka, Triple sec a limetková šťáva.

Receptů a variant samozřejmě existují stovky. Stačí si najít ten, který vás nejvíce zaujme a vyzkoušet jej.

Alkoholium.cz