_

Jak se vyrábí pravá mexická tequila a jak se vlastně správně pije?

V následujícím článku popíšeme z čeho a jak se vyrábí pravá tequila. Zároveň lehce nastíníme její historii a v závěru článku se podíváme na jeden z velkých mýtů, který se týká pití tequily.

V následujícím článku popíšeme z čeho a jak se vyrábí pravá tequila. Zároveň lehce nastíníme její historii a v závěru článku se podíváme na jeden z velkých mýtů, který se týká pití tequily.

© Agg | Stock Free Images & Dreamstime Stock Photos

Tequila je úzce spjata s Mexikem. Konkrétně s celkem malým městečkem zvaným Tequila. Odtud pravděpodobně název tequila.  Většina kvalitních tequil pochází právě z tohoto regionu. To, co však často dostanete v českých barech, má k pravé mexické tequile velmi, ale velmi daleko. Předně také proto, že jsou tyto ne zrovna kvalitní tequily vyráběny v Evropě.

Jak se tedy pravá mexická tequila vyrábí a kdo s ní přišel?

Krátce z historie tequily

Velmi rozšířeným mýtem je ten, že tequilu jako první začali vyrábět indiáni. To není pravda. Indiáni totiž neznali proces destilace, a tedy nemohli vysokoprocentní tequilu ani omylem vyrobit. Poprvé ji tedy vyrobili až španělští kolonizátoři. Je ovšem pravdou, že indiáni z modrého agáve, ze kterého se tequila vyrábí, dělali vlastní alkoholický nápoj. Ten měl však kolem 4% alkoholu a byl využíván hlavně k náboženským účelům. Jeho název je pulque, ale to není zvlášť důležité.

Výrobní postup

_

Jak jsme si řekli výše, pro výrobu tequily je třeba rostliny zvané modrá agáve, nikoliv tedy kaktusu, jak si mnozí myslí. Modrá agáve je jedním z druhů sukulentní rostliny agáve. Roste právě v okolí města Tequila a v několika dalších mexických státech. Na výrobě tequily je snad nejtěžší právě sklizeň agáve. Plod je totiž třeba opracovat a na závěr rozseknout na dvě půlky. Následně se plody musí pomalu péct, jinak by tequila nestála za nic. Z upečených plodů se pak vymačká šťáva, která se nechá samovolně kvasit. Takto vznikne zhruba 10% alkoholický nápoj, který je třeba destilovat. Po destilaci má tequila obvyklých 38-40% procent alkoholu a je možné ji lahvovat.

Jaký je rozdíl mezi zlatou a stříbrnou tequilou?

Některé tequily se po destilací stáčejí do dřevěných sudů, kde následně zrají a získávají zlatavou barvu. Proces zrání trvá několik měsíců i řadu let. Zlatá tequila by tedy měla být chuťově bohatší a zároveň uhlazenější. To však není výsadou levných zlatých tequil, které svou zlatavou barvu dostávají díky dobarvení karamelem. Výrobci tequil nevalné kvality tak maskují případné nedokonalosti nápoje. Takzvaná stříbrná (či bianco) tequila nezraje, a po destilaci se tedy rovnou lahvuje.

Jak pít tequilu?

_

V našich končinách i všude možně po světě se šíří zvláštní způsob pití tequily, který se ještě liší podle toho, zda je tequila stříbrná (bianco) nebo zlatá. Stříbrná tequila se prý pije tak, že se první slízne sůl nasypaná na ruce mezi palcem a ukazováčkem, poté se kopne panák tequily a na závěr zakousne citrón. To vše v rychlém sledu. U zlaté tequily se pak místo soli a citrónu použije skořice a pomeranč. Pokud si myslíte, že takto se pije dobrá tequila v Mexiku pak se pletete. Jedná se o komerční tah. Tento postup má totiž přebít nevalnou chuť laciné tequily, které je na trhu velká spousta. Ani zlaté tequily nejsou v tomto ohledu o moc lepší. Ty levné jsou totiž, jak jsme si řekli, pouze dobarvené karamelem, podobně jako některé levné whisky. Ovšem zpět ke kvalitním tequilám. Ty se totiž správně pijí teplé a po malých doušcích. Mexičané k ní navíc pijí velké množství vody. Aby ne, když je v Mexiku takové horko.

Velmi oblíbené jsou rovněž koktejly z tequily, které osvěží zvláště v letních měsících. Mezi ty nejznámější patří Margarita, Tequila Sunrise či Long Island Iced Tea.

Jak tedy poznat pravou tequilu?

Tak předně by vás měla varovat cena. Kvalitní tequilu pod 300Kč prostě nekoupíte. Její cena se totiž pohybuje minimálně nad tuto hranici, za ty nejlepší tequily si ovšem připlatíte i 800Kč.

O kvalitě tequily vás však dostatečně přesvědčí hlavně označení NOM, za kterým následuje číslo. Takové označení byste měli najít na každé etiketě kvalitní mexické tequily. V Mexiku je totiž tento nápoj chráněný zákonem, a označení NOM tak znamená Normas Official Mexicana. Zároveň by na etiketě mělo být uvedeno, že je tequila ze 100% vyrobena z agáve. Pokud doma máte takovou láhev, jistojistě si můžete dopřát sklenku prvotřídní tequily.

Pokud si nejste jisti výběrem, vybrali jsme kvalitní láhve tequily za vás.

Název
Casamigos Reposado Zjistit cenu
Don Julio Tequila Reposado Zjistit cenu
Pepe Lopez Gold Zjistit cenu
El Jimador Reposado Zjistit cenu
Sierra Tequila Antiguo Plata Zjistit cenu
Herradura Plata Blanco Zjistit cenu
Gusano Rojo Zjistit cenu
1800 Reposado 100% de Agave Zjistit cenu
Don Julio Tequila Anejo Zjistit cenu
Recenze tequil zde
Alkoholium.cz