koktejl B52

Nechte se „zbombardovat“ koktejlem B52

V následujícím článku vám přinášíme informace a zajímavosti o koktejlu, který jistojistě dobře znáte. Jeho doslova žhavý trojbarevný vzhled totiž zkrátka musí upoutat pozornost každého správného popíječe koktejlů. Nechte se i u vás doma pohltit jedinečnou chutí tohoto slavného míchaného nápoje! Ukážeme vám, jak na to…

V následujícím článku vám přinášíme informace a zajímavosti o koktejlu, který jistojistě dobře znáte. Jeho doslova žhavý trojbarevný vzhled totiž zkrátka musí upoutat pozornost každého správného milovníka koktejlů. Nechte se i u vás doma pohltit jedinečnou chutí slavného míchaného nápoje B52! Ukážeme vám, jak na to.Přejít na recept

Začneme názvem a stručnou historií

_
_

B52 je název jisté americké kapely, která se nechala inspirovat dálkovým bombardérem (B-52 Stratofortress), který byl použit ve Vietnamské válce. Tento bombardér sloužil k shazování zápalných bomb, které v největší pravděpodobností také inspirovaly dnešní hořící variantu koktejlu. Ano, čtete správně, koktejl B52 se totiž může podávat i zapálený!

Jako první pojmenoval tento drink jistý Peter Finch, barman v Banff Springs Hotelu v Albertském městě Banff, USA. Ten totiž pojmenovával všechny své nové míchané nápoje po svých oblíbených albech, kapelách či písních. Stejně tak tomu bylo i v případě B52ky. Jedním z prvních zákazníků, který ochutnal koktejl B52, byl rovněž významný vlastník mnoha barů v nejrůznějších městech Alberty. Ten byl chutí drinku B52 tak nadšen, že jej ihned zařadil do svých nápojových lístků. Ten se rázem rozšířil i do dalších koutů světa a díky tomu se dodnes koktejl B52 těší velké popularitě.

Jaký alkohol do drinku B52?

Do originálního receptu budete potřeboval speciální kávový likér Kahlua Coffee Liqueur 0,7l 20% (orientační cena: 370 Kč). Původně mexický likér v sobě mísí chuť 100% Arabica kávy a rumu. Chuťově pak mimo zmíněných ingrediencí ucítíte ještě vanilku a čokoládu.

Další nezbytnou ingrediencí je nám všem dobře známý irský krémový likér Baileys Irish Cream 0,7l 17% (orientační cena: 350 Kč). I ten voní po kávě, má lehce nasládlou chuť, obsahuje to nejlepší mléko a smetanu z irských farem a mlékaren a whisky.

Poslední a zároveň nejdražší složkou koktejlu je jedinečný francouzský likér Grand Marnier Cordon Rouge 0,7l 40% (orientační cena: 600 Kč). Ten chutná i voní po pomerančích a mimo koktejlů ho pak dokážete využít i při vaření.

Recept na B52ku

_
Takhle by měl správně vypadat drink B52

Pokud si chcete dopřát tento chutný koktejl i u vás doma, není nic jednoduššího než využít našeho receptu. Příprava je velice jednoduchá. Potřebovat budete:

Veškeré suroviny opatrně nalijeme přes lžičku (to je velice důležité) do panákové sklenice tak, aby se nesmíchaly dohromady. Nutné je také dodržovat pořadí od nejtěžších tekutin po ty lehčí. Začneme tedy Kahlúou, poté přidáme Baileys a naposled Grand Marnier. Přidáme také krátké brčko. Nyní je možné drink zapálit a můžeme podávat. Zpravidla však platí, že drink zapalujeme těsně před samotnou konzumací. Tip pro vás: Aby nedošlo k prasknutí panáku, doporučujeme naplnit jej až po samotný okraj, aby se plamen co nejméně dotýkal stěn sklenice.

Varianty koktejlu B52

_
Zdroj: Pernod-Ricard.com

Pokud doma zrovna nemáte jednu ze základních ingrediencí nebo snad chcete vyzkoušet něco nového, připravte si variaci tohoto koktejlu. Variant je totiž hned několik, takže je z čeho vybírat.

B51

Místo brandy likéru Grand Marnier použijte oříškový Frangelico liqueur (koupit online).

B53

Irský krém Baileys vyměňte ze Sambucu – anýzový likér (koupit online).

B54

Grand Marnier je v tomto případě nahrazen mandlovým likérem Amaretto (koupit online).

B55

Tato varianta obsahuje místo Grand Marnieru absint. V České republice patří mezi nejčastější varianty a je známá také jako B52 Gunship.

B57

Zde přichází na řadu mátový likér (slangově zelená), kterou je nahrazeno Baileys.

Ať už si vyberete jakoukoli variantu z naší nabídky, rozhodně nebudete litovat. Čeká vás totiž pekelný zážitek, na který jen tak nezapomenete. Dobrou chuť!

A věděli jste že… B52 je jedním z nejsilnějších koktejlů? Obsahuje 8 cl alkoholu, žádnou limetu ani džus a patří mezi tzv. “večerní zabijáky”. Nebo že, jakmile zapalíte B52, říká se, “B52 je na misi”?
Alkoholium.cz