Koktejl espresso martini
CC Charles Haynes

Espresso martini – drink, který vás nakopne

Máte-li rád kávu, tento koktejl vás zaručeně osloví. A nejen to! Také vás pořádně nakopne, neboť jednou z přísad je espresso, což napovídá i název tohohle drinku. Pokud však s ohledem na název čekáte koktejl podobný martini, naopak vás zklameme. Gin ani vermut v tomhle koktejlu nenajdete.

Máte-li rádi kávu, tento koktejl vás zaručeně osloví. A nejen to! Také vás pořádně nakopne, neboť jednou z přísad je espresso, což napovídá i název tohohle drinku. Pokud však s ohledem na název čekáte koktejl podobný martini, naopak vás zklameme. Gin ani vermut v tomhle koktejlu nenajdete.Přejít na recept

Koktejl espresso martini
CC Charles Haynes

Milovníky kávy už jsme na těchto stránkách dříve potěšili několika recepty, jejichž součástí byla káva. Jednalo se o recepty na irskou, alžírskou a mexickou kávu. Tyto však měly spíše blíže ke kávě a alkohol byl pouze pomyslnou třešničkou na dortu. Jinak je tomu v případě koktejlu espresso martini, který je nefalšovaným kávovým koktejlem.

„Něco, co by mě probudilo a pak ožralo“

Drink espresso martini
CC Jakub Kadlec

Autorem tohoto koktejlu je známý londýnský barman Dick Bradsell, který proslul svým inovativním přístupem k míchání koktejlů. Espresso martini tedy není jeho jediným koktejlovým vynálezem. Jde přitom o koktejl poměrně moderní. Bradsell ho totiž poprvé namíchal v roce 1983 v londýnské restauraci Brasserie Soho. Vynález koktejlu espresso martini byl přitom spíše náhodou.

Bradsell k tomu uvádí, že za ním jednou přišla žena, která si poručila namíchat něco, co by ji probudilo a následně opilo (doslova prý uvedla, že chce „something that would wake me up, and then fuck me up“). Bradsell dál popsal, že tehdy měli v restauraci bar uspořádaný tak, že kávovar byl hned vedle místa, kde míchal drinky. Káva tak mnohdy byla úplně všude. Když pak přijal shora uvedenou objednávku, káva bylo to první, co ho napadlo. K další důležité přísadě, vodce, uvádí: „Tehdy se vše točilo kolem vodky. Bylo to jediné, co lidi tehdy pili“.

Jaké ingredience budeme potřebovat

Mezi alkoholové ingredience patří nejlepší vodka jakou si můžete dovolit. Za nás doporučujeme jednu z níže zmíněných:

Další nezbytnou ingrediencí bude kávový likér Kahlúa (orientační cena: 360 Kč). Na trhu najdete jediný originál a objednat si jej můžete až k vám domů.

Recept na koktejl Espresso Martini

Espresso martini
CC Chris Pople

Pokud jsme vás na espresso martini dostatečně nalákali, je přímo naší povinností prozradit vám, jak se tenhle drink míchá. Vzorem nám bude recept Mezinárodní barmanské asociace (IBA), neboť i espresso martini najdeme na jejich oficiálním seznamu koktejlů. K přípravě koktejlu tedy budete potřebovat:

K přípravě tohohle koktejlu se vám bude hodit shaker. Do něj dejte nejprve dostatek ledu a poté všechny ostatní ingredience. Obsah shakeru energicky a důkladně protřepte a následně ho slijte do vychlazené sklenky na martini (tzv. martini či cocktail glass) tak, aby led zůstal v shakeru. Stejná sklenka je mimochodem to jediné, co má tenhle koktejl společné s klasickým martini. Jak je patrné i z obrázků, nejčastěji se tento drink zdobí několika zrnky kávy spokojeně sedícími na nadýchané pěně. Nelze odolat!

Alkoholium.cz