Kalorie ve víně
_

Kalorická hodnota alkoholických nápojů – Víno

V následujícím článku se podíváme, jak je na tom s kalorickou hodnotou víno a další nápoje na bázi vína. Kromě vína tedy zmíníme i portské, vermut či sherry.

V následujícím článku se podíváme, jak je na tom s kalorickou hodnotou víno a další nápoje na bázi vína. Kromě vína tedy zmíníme i portské, vermut či sherry.

Kalorie ve víně
_

Ačkoliv odborníci i z řad lékařů umírněnou konzumaci vína pro jeho zdravotní účinky vesměs doporučují, nebude od věci podívat se, jak je na tom s jeho energetickou hodnotou. Vyvážený příjem a výdej energie je totiž jednou ze základních podmínek zdravého životního stylu.

Alkohol a zbytkový cukr jsou alfou i omegou kalorií ve vínu

Tak jako u jiných alkoholických nápojů hraje prim především alkohol a zbytkový cukr. Jestliže je však pro destiláty i pivo důležitější objem alkoholu, je u vína poměr zhruba vyrovnaný a v případě polosladkých a sladkých vín má cukr dokonce převahu.

V tomto směru jsou zpravidla v nevýhodě kvalitní vína s přívlastkem, které se vyrábí z hroznů o vyšší cukernatosti. Výsledkem je tak většinou nejen vyšší obsah zbytkového cukru, ale také vyšší obsah alkoholu. Výhodu mají konzumenti vína v tom, že kromě údaje o obsahu alkoholu lze na láhvi vína většinou dohledat i obsah zbytkového cukru. Tento údaj byste na láhvi piva či brandy hledali jen těžko.

Energetická hodnota vína

V následující tabulce si představme ilustrační příklady vín, která se nám mohou dostat běžně do ruky (rozuměj do sklenky). Věříme, že pro základní orientaci tato tabulka jistě postačí a případná další vína z ní jde zhruba odvodit. Údaje jsou samozřejmě orientační, neboť každé víno je originál. Vedle kalorií ve 100 ml v tabulce najdete i kalorie v obvyklé dávce vína, tedy ve 2 dl. Z této typické sklenky vína je pak odvozen i její podíl na doporučené denní dávce (DDD) energií, tedy 2 000 kalorií.

kcal na 100 mlkcal na 2 dl%DDD
Lehké suché víno 11%631266,3%
Plnější suché víno 12,5%731467,3%
Plnější polosladké víno 13%821638,2%
Plné sladké víno 14%871748,7%

Energetická hodnota portského vína, sherry a vermutu

Zapomenout nesmíme ani na další alkoholické nápoje, které se z vína vyrábějí. Na tomto místě se tedy na chvíli zastavíme u portského vína, sherry a vermutu. Předem můžeme říct, že co se týče kalorií, je na tom nejhůře slaďounká sherry. U všech těchto nápojů navyšuje energetickou hodnotu především vyšší obsah alkoholu. Toho je v případě portského, vermutu i sherry dosaženo tzv. fortifikací, která spočívá v dolihování vinnou pálenkou (portské a sherry) nebo macerovanou směsí bylin a koření (vermut). Nezapomeňme však také dodat, že se tyto nápoje spíše usrkávají a více vychutnávají, čemuž odpovídá i menší obvyklá dávka.

kcal na 100 mlkcal na 50 ml%DDD
Portské víno160804%
Sherry175884,4%
Suchý vermut162633,2%

Jak tedy vyplývá z obou tabulek, víno ani další vinné nápoje neobsahují zrovna málo kalorií. Když se k tomu přidá navíc fakt, že po nich dostaneme chuť na něco dobrého a že většinou nezůstaneme jen u jedné skleničky, je zaděláno na pořádný kalorický příjem. Ten však občas neškodí, zvláště je-li jen výstřelkem z jinak zdravého životního stylu.

Chcete vědět, jak jsou na tom jiné alkoholické nápoje? Vyzkoušejte další články ze seriálu Alkohol a kalorie:

Alkoholium.cz