Kalorie v likérech
_

Kalorická hodnota alkoholických nápojů – Likéry

Nemusíte zrovna hubnout, aby nebylo od věci hlídat si množství přijatých kalorií. Jelikož se však takřka na žádném alkoholickém nápoji, likérů nevyjímaje, nedočtete jeho energetickou hodnotu, je třeba hledat informace jinde.

Nemusíte zrovna hubnout, aby nebylo od věci hlídat si množství přijatých kalorií. Jelikož se však takřka na žádném alkoholickém nápoji, likérů nevyjímaje, nedočtete jeho energetickou hodnotu, je třeba hledat informace jinde.

Kalorie v likérech
_

Třeba v následujícím článku, který doplňují přehledné tabulky. Prvá z nich obsahuje oblíbené tuzemské likéry, které se v našich končinách pijí nejčastěji. Druhá pak obsahuje likéry zahraniční, třeba i ne u nás tolik rozšířené, ovšem dost na to, aby stálo za to se o nich zmínit. Je to zároveň celkem paradoxní. Na obalech likérů se mnoho informací o kaloriích nedočteme. Přitom jsou tyto nápoje, podobně jako třeba destiláty, poměrně kalorické.

Nechejme však dlouhých úvodů a pusťme se do slíbeného přehledu. Rozložení tabulek je následující. V prvém sloupci naleznete analyzovaný likér včetně běžného obsahu alkoholu. Právě množství alkoholu se svými 7 kcal/gram totiž hraje významnou roli v energetické hodnotě nápoje. Druhý sloupec pak vypočítává množství kcal na 100 ml, čímž umožňuje srovnání i s jinými nápoji, o kterých jsme v tomto kontextu psali již dříve (viz odkazy níže). V dalším sloupci pak najdete kalorickou hodnotu vybraných nápojů v jednom malém panáku (2 cl). Poslední sloupec tabulky pak zobrazuje, z kolika procent pokryje jeden malý panák konkrétního nápoje denní doporučenou dávku příjmu kalorií.

Energetická hodnota nejrozšířenější likéru v tuzemských hospodách

kcal na 100 mlkcal na 2 cl%DDD
Becherovka 38%287572,9%
Fernet 40%214432,2%
Zelená 20%239482,4%
Vaječný likér 17%284572,9%
Griotka 25%286572,9%

Jak je z tabulky patrné, nejlépe je na tom z hlediska kalorií Fernet. Těsně v závěsu je pak zelená. U ní je to celkem logické. Samotná zelená totiž obsahuje pouze 20 % alkoholu. Ten však na druhou stranu v hojné míře nahrazuje cukr. O kousek hůře si stojí Becherovka, griotka a vaječný likér. U Becherovky je to celkem jasné. Kromě slušného množství alkoholu obsahuje i nějaký ten cukr. Další dva nápoje však kalorie nesbírají v alkoholu, ale v cukru (hlavně případ griotky) a v tuku (naopak případ hustého vaječného likéru).

Jak jsou na tom slavné zahraniční likéry?

kcal na 100 mlkcal na 2 cl%DDD
Baileys 17%325653,3%
Ouzo 40%340683,4%
Kahlúa 20%303613,1%
Grand Marnier 40%253512,6%
Amaretto 28%260522,6%
Jägermeister 35%246492,5%

Jak je opět patrné z tabulky, nejsou na tom zahraniční likéry zrovna dvakrát slavně. Trojice Baileys, Ouzo a Kahlúa strčí všechny tuzemské likéry do kapsy. Smetanové Baileys přitom obsahuje pouhých 17% alkoholu a podobně je na tom i Kahlúa s jejími 20 %. Naopak u ostřejšího Ouza je vyšší obsah kalorií vzhledem k množství alkoholu pochopitelný. Středové hodnoty pak drží likéry Amaretto a Grand Marnier, který je součástí řady míchaných nápojů. Z hlediska energetické hodnoty je na tom všem nejlépe oblíbený bylinný likér Jägermeister.

Lépe s rozumem!

Při pohledu na obě tabulky je zjevné, že ani s likéry to není dobré přehánět. Některé totiž obsahují celkem hodně alkoholu, a tedy takzvaných prázdných kalorií. Jiné zase spoustu jednoduchých cukrů. A některé likéry obsahují pro jistotu oboje. Chcete-li se tedy udržet ve zdravé kondici, je třeba konzumovat likéry s rozumem. Připomeňme ještě, že některé likéry, například zelenou, vyrábí hned několik společností, a konkrétní hodnoty tedy mohou být odlišné.

Chcete vědět, jak jsou na tom jiné alkoholické nápoje? Přečtěte si další články ze seriálu Alkohol a kalorie:

Alkoholium.cz