Pivo a kalorie
_

Kalorická hodnota alkoholických nápojů – Pivo

Je pivo opravdu kalorická bomba, jak někteří tvrdí? Následující článek doplněný o přehledné tabulky prozradí, kolik kalorií přibližně obsahují piva různé stupňovitosti a barvy.

Je pivo opravdu kalorická bomba, jak někteří tvrdí? Následující článek doplněný o přehledné tabulky prozradí, kolik kalorií přibližně obsahují piva různé stupňovitosti a barvy.

Pivo a kalorie
_

O tom, zda se po pivu tloustne, jsme se rozepsali již dříve. Nyní se zaměříme na holá fakta týkající se kalorické hodnoty jednotlivých piv. Odstartujeme tak jakýsi miniseriál, který prozradí, kolik kalorií obsahují alkoholické nápoje všeho druhu. Aby bylo možné srovnání, uvádíme množství kalorií ve 100ml, pro praktické účely zase v míře pro nápoj obvyklé. Údaj %DDD pak udává, kolik procent z doporučené denní dávky energie je jednou touto obvyklou mírou vyčerpáno.

Kalorické hodnoty světlých piv

Při pohledu na tabulku je na první pohled jasné, že s rostoucí stupňovitostí piva roste také množství kalorií v něm obsažených. Může za to hlavně vyšší obsah alkoholu, který je energeticky velmi hodnotný. Jelikož je ho však v pivu relativně málo, můžeme pivo označit za nápoj s celkem nízkou kalorickou hodnotou. Aby bylo možné srovnání, uvádíme množství kalorií ve 100ml, pro praktické účely zase v míře obvyklé.

kcal na 100ml kcal na 0,5l%DDD
Pivo světlé 10%371859,3%
Pivo světlé 11%4120310,2%
Pivo světlé 12%4422111,1%

Dejte sbohem “zaručeným” dietám a úmornému cvičení. Nechte se bezbolestně přivést do světa zdravého životního stylu zkušenými odborníky na výživu.

Kalorické hodnoty tmavých piv

Při srovnání se světlými pivy o stejné stupňovitosti a tedy i přibližně stejném obsahuje je zřejmé, že tmavá piva obsahují o něco více kalorií než ta světlá. Při výrobě tmavého piva se totiž používá karamelizovaný slad, následkem čehož jsou piva nejen tmavá, ale také sladší. A cukr navíc znamená další kalorie.

kcal na 100ml kcal na 0,5l%DDD
Pivo tmavé 10%381919,6%
Pivo tmavé 11%4221110,6%
Pivo tmavé 12%4622811,4%

Kalorie v nealkoholických pivech a pivních speciálech

Na závěr se ještě podívejme na piva nealkoholická, piva pšeničná a různé pivní speciály. Piva nealkoholická obsahují kalorií vůbec nejméně, neboť obsahují také nejméně alkoholu. Proti nim stojí pivní speciály, u nichž kalorické hodnoty nabývají mnoha podob.

Pro ilustraci jsme vybrali světlou 14%. Zbývající jistě snadno odhadnete, neboť ani pivní speciály nevybočují ze zásady, že čím vyšší mají stupňovitost, tím více jsou kalorická a že tmavý speciál je o něco kaloričtější než speciál světlý. V přehledu nesmí samozřejmě chybět ani zmínka o kaloriích v pšeničných pivech. Při srovnání energetické hodnoty pšeničné 12% a běžné světlé 12% vidíme, že v průměru jsou na tom přibližně stejně.

U ostatních pivních stylů je energetická hodnota opět v drtivé většině odvislá od množství alkoholu. Výjimky se však najdou, kupříkladu piva s podílem ovesného sladu, který obsahuje více bílkovin i tuků, mohou být kaloričtější.

kcal na 100ml kcal na 0,5l%DDD
Pivo nealkoholické201005%
Pivo světlé pšeničné 12%4321510,8%
Pivo světlé 14%5326313,2%
Pivo tmavé 19% Porter9045022,5%

Jak jsou na tom ostatní druhy alkoholu, prozradí další články ze seriálu Alkohol a kalorie:

Alkoholium.cz