Kalorická hodnota alkoholických nápojů – Destiláty

I když zrovna nedržíte dietu, mělo by vás zajímat, kolik kalorií přijímáte. Alkoholické nápoje jsou v tomto směru významnou položkou a destiláty dvojnásob. Podívejme se proto, jak kalorické jsou nejznámější druhy destilátů.

 

Kalorie v destilátech

_

Hned zkraje je třeba si říct, že destiláty patří vedle likéru s vysokým obsahem alkoholu k nejkaloričtějším alkoholickým nápojům. Může za to právě vysoký obsah alkoholu, který se pohybuje kolem 40%. Důvod je prostý. Jediný gram alkoholu totiž obsahuje celých 7 kcal. Pro srovnání gram tuku obsahuje 9 kcal, gram bílkovin i gram cukru pak obsahují shodně kolem 4 kcal.

Kalorické hodnoty destilátů

Podívejme se tedy rovnou, jak na tom jednotlivé druhy destilátů jsou. V přehledu samozřejmě nebude chybět vodka, rum, whisky ani třeba absint. Hodnoty uvedené v tabulce níže je třeba brát jako orientační, neboť energetické hodnoty konkrétních destilátů se liší. Nejvýraznější rozdíly však bude tvořit rozdílný obsah alkoholu. Menší vliv pak bude mít rozdílné množství sacharidů. V tabulce je vedle průměrné kalorické hodnoty na 100ml uvedena také kalorická hodnota nápoje v jednom malém panáku (2 cl). Poslední sloupeček pak představuje podíl jednoho malého panáku na denní doporučené dávce energie.

kcal na 100ml kcal na 2 cl %DDD
vodka 40% 230 46 2,3%
rum 40% 235 47 2,4%
whisky 40% 235 47 2,4%
absint 70% 430 86 4,3%

Dejte sbohem “zaručeným” dietám a úmornému cvičení. Nechte se bezbolestně přivést do světa zdravého životního stylu zkušenými odborníky na výživu. Čtete:

Dejte sbohem “zaručeným” dietám a úmornému cvičení. Nechte se bezbolestně přivést do světa zdravého životního stylu zkušenými odborníky na výživu. Čtete:

Destiláty plné prázdných kalorií

Jak je patrné z tabulky, všechny destiláty jsou doslova kalorické bomby. Jejich konzumace by tedy už i kvůli negativním vlivům velkého množství alkoholu měla být maximálně umírněná. V souvislosti s alkoholem se mluví také o tzv. prázdných kaloriích. Co si pod tímto pojmem představit? Jednoduše jde o kalorie, s nimiž přijímáte jen minimum vitamínů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek. Právě v případě destilátů je energie a prospěšné látky oproti jiným alkoholickým nápojům v největším nepoměru.

Chcete vědět, jak jsou na tom jiné alkoholické nápoje? Vyzkoušejte další články ze seriálu Alkohol a kalorie:

Štítky:  
 
Názory a komentáře
Pijme s rozumem!
Top