Kalorie v koktejlech
_

Kalorická hodnota alkoholických nápojů – Koktejly

Chcete vědět, jak kalorické jsou koktejly Mojito, Cuba Libre, Sex on the Beach či Daiquiri? Pak je pro vás jako stvořený následující článek. Vězte však, že z čísel v tabulkách na vás možná půjdou mdloby.

Chcete vědět, jak kalorické jsou koktejly Mojito, Cuba Libre, Sex on the Beach či Daiquiri? Pak je pro vás jako stvořený následující článek. Vězte však, že z čísel v tabulkách na vás možná půjdou mdloby.

Kalorie v koktejlech
_

Ačkoliv se míchané nápoje pijí celoročně, jejich spotřeba roste především během slunných letních dnů. Jde tak o „ideální“ způsob, jak nabrat nějaké to kilo, a nechat tak vyznít jarní úsilí do ztracena. Vynechejme však dlouhé úvody a rovnou se vrhněme na analýzu nejznámějších koktejlů a jejich kalorických hodnot.

Energetické hodnoty oblíbených míchaných nápojů

V následující tabulce najdete přibližný obsah kalorií v nejznámějších koktejlech, pokud byste si je umíchaly podle našich receptů. Ty se sice řídí postupem, který doporučuje Mezinárodní barmanská asociace, to však neznamená, že je takto míchá i váš barman. Z tohoto důvodu a také z důvodu možného využití alternativních ingrediencí se mohou uvedená množství kalorií lišit od hodnot skutečných. Aby si i laik mohl udělat představu o jejich kalorické hodnotě, uvádíme ke každému koktejlu, jaké procento doporučené denní dávky (%DDD) energie obsahuje jedna sklenka konkrétního koktejlu.

kcal na 100 mlkcal na 2 cl%DDD
Mojito10431216%
Cuba Libre601809%
Sex on the Beach7221511%
Daiquiri2081467%
Margarita2461729%
Tequila Sunrise36736718%
Piña Colada281709%
Cosmopolitan18221811%
Long Island Iced Tea12437319%

Vezmeme to pěkně popořádku. Mojito je na tom špatně především kvůli velkému množství třtinového cukru. Ten však můžete redukovat, a tak poměrně dramaticky snížit kalorickou hodnotu koktejlu Mojito.

Cuba Libre je na tom výrazně lépe. Trochu mu však kazí skóre větší množství alkoholu a také cola, kterou obsahuje. I přesto se však kalorická hodnota koktejlu Cuba Libre pohybuje v průměrných hodnotách.

O něco hůře je na tom koktejl Sex on the Beach. Může za to skutečnost, že obsahuje vedle vodky i další alkoholický nápoj, konkrétně brusinkový likér. Pořád však je možné říct, že energetická hodnota koktejlu Sex on the Beach je spíše průměrná.

Velmi sympaticky je na tom naopak koktejl Daiquiri. Za to však do značné míry může jeho menší množství. Při srovnání kalorické hodnoty koktejlu Daiquiri na 100 ml s hodnotami ostatních koktejlů už nejsou výsledky tak slavné.

Podobně je na tom i koktejl Margarita. Té však kazí reputaci další alkoholický nápoj, který obsahuje. Kromě  tequily v ní totiž najdeme také likér triple sec. S ohledem na menší množství je však energetická hodnota koktejlu Margarita pořád poměrně nízká.

Naopak velmi mizerně je na tom Tequila Sunrise. Důvod je vcelku prostý. Obsahuje zatraceně hodně tequily, která vás nejen rychle pošle k zemi, ale rovněž vás přesytí prázdnými kaloriemi.

Na opačném pólu soutěžního pole se nachází koktejl Piña Colada, jejíž energetická hodnota vychází dobře nejen na porci, ale i na 100 ml. Menší množství bílého rumu a málo kalorický ananasový džus a kokosový krém jsou totiž naředěny pořádnou porcí sodovky. Chcete-li si tedy udržet dobrou postavu a přesto si vychutnat dobrý drink, může být Piña Colada se svými kaloriemi dobrou volbou.

Opět díky malému množství je na tom dobře i koktejl Cosmopolitan. Na horší hodnoty ho však dostává likér Cointreau. Naopak lehký brusinkový džus s kalorickou hodnotou koktejlu Cosmpolitan hne jen málo.

Suverénně nejhůře je na tom však koktejl Long Island Iced Tea. Není divu, když i jen samotné sestavení soupisu jednotlivých alkoholických nápojů a jejich kalorické hodnoty zabere notnou chvíli. Aby kalorií nebylo málo, přidává se do tohoto koktejlu navíc také velmi sladký Gomme sirup a vše se dolije colou. Kalorická hodnota koktejlu Long Island Iced Tea je proto skutečně obrovská.

Chcete vědět, jak jsou na tom jiné alkoholické nápoje? Vyzkoušejte další články ze seriálu Alkohol a kalorie:

Alkoholium.cz