SIGNATURE CHEF vína by Přemek Forejt

SIGNATURE CHEF vína by Přemek Forejt – kolekce známého šéfkuchaře

SIGNATURE CHEF vína by Přemek Forejt

Výrobce / značka: Wines and Brands | Druh vína: suchá | Barva vína: Bílé i červené | Archivace: 0-3 roky | Cena: cca 300 Kč za lahev

Přemek Forejt patří mezi známé osobnosti české gastronomické scény. Do povědomí se dostal především účinkováním v kuchařské show MasterChef. Ta vychází z britské verze, ve které se nad výkony soutěžících pravidelně do běla rozpaloval snad nejokoukanější kuchař světa – Gordon Ramsey.

Ale zpět k věci. Kde se na našich stránkách, které nejsou o jídle, ale o dobrém pití, vzal Přemek Forejt? Není to tak dávno, co se tenhle šéfkuchař rozhodl rozšířit si obzory a vtisknout svou tvář na etikety vín. Konkrétně jde o speciální edici zaštítěnou jeho osobou s názvem Signature ChefPřemek Forejt.

Co je Signature Chef?

Tenhle zajímavý projekt může i sám o sobě zaujmout milovníky vín a gastronomie. Netýká se pouze Přemka Forejta. Jde původem o francouzské dílo a svůj signature, čili podpis, pod něj vtiskla už řada francouzských i světových kuchařů.

Třeba Kevin Dundon, James Martin a tak dále. Jistě skvělí kuchaři, nám však jejich jména nic neříkají. Možná jste v tomto směru o něco vzdělanější, v každém případě uděláme nejlépe, pokud zůstaneme u Přemka, který může být průměrnému našinci alespoň trochu povědomý.

Vína ze sladké Francie

Jaká vína speciální kolekce Signature Chef od Přemka Forejta nabízí? V první řadě si pojďme říct, že jde o francouzskou kvalitu. Vína se pěstují na jihu této krásné země, téměř u hranic se Španělskem, v regionu Languedoc-Roussillon, u historického městečka Narbonne.

Languedoc-Roussillon možná nemá z vinařského hlediska tak notoricky známý zvuk jako třeba Bordeaux. Jde ovšem o největší vinařskou oblast nejen ve Francii, ale i na světě. Každoročně odsud k žíznivým ústům putuje na dvě miliardy lahví! To je věc. Skvěle se zde daří především červeným odrůdám, k nejpěstovanějším patří Merlot či Cabernet Sauvignon. Samozřejmě nechybí ani bílé odrůdy.

Vinice, v nichž vyrůstají hrozny na vína Signature Chef, plodí už 30 let. Rozléhají se na příznivé kamenité půdě, zalévá je slunce a vlhký vzduch od blízkého moře. Tato kombinace dává vzniknout vínům s výrazně ovocným charakterem a velmi dobře vybalancovanou chutí. Vína pro Signature Chef dále zrají v tradičních dubových sudech. Odpočinou si v nich alespoň několik měsíců.

SIGNATURE CHEF vína by Přemek Forejt

Co na to Přemek?

Jakou roli v tom všem vlastně hraje šéfkuchař olomoucké restaurace Entrée Přemek Forejt? Ten nabídl své chuťové buňky a sám významnou měrou přispěl k výsledku a konečné chuti vín. Prý nad touto záležitostí strávil celý rok. Pokud po tu dobu nedělal nic jiného, nezbývá nám než mu tiše závidět.

Díky kolekci Signature Chef se můžete trochu naladit na vlnu tohoto šéfkuchaře. Zjistit, jaké jsou jeho vinařské chutě a preference. Najdete je otisknuté ve dvou lahvích…

Merlot a Cabernet Sauvignon – červené víno

Řízné červené víno, v němž je 82,5 % odrůdy Merlot a zbytek tvoří Cabernet Sauvignon. Tento výtvor se šéfkuchaři povedl. Krásná je už samotná barva, odráží se v ní sytá červeň granátových jablek. Chuť je plná ovoce, především lesních plodů. Dobře vyvážená. Jde o suché víno se 14 % alkoholu. Skvěle se hodí i k těžším pokrmům z červeného masa nebo tučnějším sýrům. Při ceně cca 300 Kč za láhev se ochutnání vyplatí.

Koupit červené víno

Chardonnay – bílé víno

Druhé víno je bílé, tvoří ho z 95 % Chardonnay. To však jemně doplňuje i odrůda Marsanne. Opět jde o suché víno, obsah alkoholu je 13 %. Chutí prostupují především citrusové tóny, ale i náznaky květin. I bílé víno se Přemkovi povedlo, a tak musíme konstatovat, že kolekce Signature Chef stojí i jako celek za ochutnání – nebo i vypití.

Koupit bílé víno
Alkoholium.cz