_

Barmanské vybavení, které nutně potřebuje každý barman

V našem magazínu neustále přibývají nové a nové články a recepty na míchané nápoje. V každém je zpravidla zmínka o nějakém barmanském vybavení, které je pro přípravu toho či onoho koktejlu třeba. V následujícím článku shrneme nejdůležitější „náčiní“ každého barmana, i toho domácího.

V našem magazínu neustále přibývají nové a nové články a recepty na míchané nápoje. V každém je zpravidla zmínka o nějakém barmanském vybavení, které je pro přípravu toho či onoho koktejlu třeba. V následujícím článku shrneme nejdůležitější „náčiní“ každého barmana, i toho domácího.

Než začnete bezhlavě nakupovat níže popisované barmanské vybavení, je dobré rozmyslet si, jak vážně to s mícháním koktejlů myslíte. Budete-li míchat drinky pravidelně, rozhodně se nebojte investovat nějakou tu korunu navíc. V opačném případě zvažte, zda byste bez některého kousku neobešli. Teď už se však směle vrhneme do popisu nejdůležitějšího barmanské vybavení.

_
_

Shaker – Cobbler vs. Boston

Když si máte představit typického barmana, rozhodně mu nebude chybět shaker. Některé drinky byste bez shakeru ani neumíchali (třeba drinky Piña Colada či Tequila Sunrise). Jeho použití je vesměs celkem jednoduché. Potřebné ingredience vložíte do shakeru, svižně protřepete a nalijete do sklenice. Hned napoprvé se nemusíte pokoušet o akrobatické kousky, které jste viděli v televizi. Ještě zmíníme, že existuje vícero druhů shakerů. Pro začátečníky vhodnější celokovový shaker složený ze tří částí, neboť je jeho součástí také sítko. Tento typ se nazývá Cobbler shaker. Druhý typem, který se hodí spíše pro zkušenější barmany, je tzv. Boston shaker. Na rozdíl od Cobbler se skládá pouze ze dvou částí, z nichž jedna je sklenice. Jelikož tento shaker neobsahuje sítko je vhodné výsledný drink ještě přecedit. Velezkušení barmani to zvládnou dokonce bez sítka.

Sklo – hlavně vědět do čeho servírovat

_
_

Při míchání koktejlů jde vedle chuti výsledného nápoje také o jeho estetický vzhled. Umíchat však můžete sebechutnější a sebekrásnější drink, ale když bude podáván v nevzhledné a pro tento typ drinku nevhodné sklenici, výsledný dojem prostě pokazíte. Bez základních typů sklenic se tedy neobejdete. Sklenice na drinky, tedy tzv. barmanské sklo, můžeme rozdělit na několik druhů.

Koktejlové sklenice neboli koktejlky

Hojně používané jsou tzv. koktejlky, které se hodí pro servírování spousty míchaných nápojů, třeba pro Cosmopolitan, Manhattan či Martini. Jedná se o sklenku s dlouhou nohou a velmi šikmé strany kalíšku (viz obrázek).

Tumblery

Dalším typem jsou tzv. tumblery, vysoké sklenice s masivním dnem. Ty se zas hodí na podávání třeba koktejlu Sex on the Beach nebo Cuba Libre.

Speciální sklenice pro speciální koktejly

_
_

Dalším poněkud atypickým typem je sklenice Piña, která slouží právě k servírování Piña Colada. Podobně je na tom Margarita, která se rovněž servíruje do speciálního typu sklenice (viz další obrázek).

Do čeho servírovat další koktejly se můžete podívat přímo do konkrétních receptů zde v našem magazínu, neboť v drtivé většině případů jsou koktejly z obrázků servírovány ve správném skle.  Pro začátek jistě nemusíte kupovat celé sady barmanského skla. Jistě zprvu postačí koktejlka a tumbler. Jestliže však z celého srdce milujete Piña Coladu, rozhodně vám nebudeme bránit v pořízení odpovídající sklenice.

Sítko neboli strainer

Některé koktejly je dobré před podáváním přecedit přes sítko nebo, jak říkají barmani, přes strainer. Většinou se takto oddělí led, ale také další ingredience, které by ve výsledném nápoji jednoduše překážely. Jak jsme uvedli výše, některé shakery (typ Cobbler) už v sobě sítko mají. V opačném případě je dobré si sítko pořídit. Hodí se třeba pří právě rumového Daiquiri.

Další užitečné pomůcky

Tyto barmanské pomůcky sice úplně nezbytně pro domácí přípravu koktejlů nepotřebujete, ale rozhodně se hodí je používat. Příprava drinků s nimi jde totiž o mnoho snáz. Šikovné je opatřit si tedy třeba dlouhou barmanskou lžičku, kleště na led či odměrku (tzv. jigger). Pro profesionální míchaní drinků se bez těchto pomůcek rozhodně neobejdete.

Alkoholium.cz