Koktejl Gimlet a jedna z jeho verzí
Koktejl Gimlet a jedna z jeho verzí s okurkou a mátou.

Gimlet – koktejl ke každé příležitosti

Osvěžující a řízný drink, který potěší během horkého letního dne, ale dopřát si jej můžete i při řadě jiných příležitostí. A to i díky jeho jednoduchosti. Jaký je původ tohoto drinku, co do něj patří a jak si ho správně namíchat? Na to se podíváme v dnešním článku.

Koktejl Gimlet a jedna z jeho verzí
Koktejl Gimlet a jedna z jeho verzí s okurkou a mátou.

Gimlet čili nebozez

Rose´s Lime Juice
Rose´s Lime Juice
Anglické slovo gimlet můžeme přeložit jako ruční vrták neboli nebozez. Není to ale proto, že by byl drink Gimlet oblíbeným nápojem truhlářů. Pojmenování je spíše metaforou pro ostrou a říznou chuť, která je pro koktejl typická.

Původ tohoto koktejlů se pokusil odhalit britský novinář a publicista John Doxat, který ve své knize o ginu (The Gin Book) vypráví anekdotu, kterak se jednoho letního dne v roce 1857 setkal jistý major Sykes a významnější úředník britské Východoindické společnosti James Jackson.

Setkání se odehrálo v Jacksonově domě, konkrétně na terase, kam sluha přinesl občerstvení v podobě sklenic s ginem, čerstvou limetkovou šťávou s cukrovým sirupem a trochou vody údajně servírované ve vydlabané tykvi. Majoru Sykesovi nápoj ihned zachutnal a ocenil jeho osvěžující, lehce natrpklou chuť. Poté mu J. Jackson vysvětlil, že právě proto této kombinaci říká „gimlet“.

Kromě ginu je důležitou součástí nápoje Rose´s Lime Juice Cordial. Jde o velmi tradiční britský nápoj, jehož historie sahá až do 60. let 19. století. Za vznikem Rose’s Lime Juice stojí významný skotský podnikatel Lauchlin Rose a nápoj se údajně používal v britském námořnictvu coby ochrana před kurdějemi. Dneska je tento limetkový džus k dostání i u nás, takže si koktejl Gimlet můžete připravit přesně takový, jaký má být.

Tipy na ingredience drinku Gimlet

Koktejl nemá moc ingrediencí, tou hlavní je však kvalitní gin.

Dále budete potřebovat limetkový džus.

Recept na Gimlet

Recept Gimlet Gimlet patří mezi nejjednodušší koktejly a připravit si jej může každý – není totiž třeba žádného zvláštního barmanského umu a stačí vám jen několik málo ingrediencí.

Co budete potřebovat?

  • 2 díly ginu (gin je zcela tradiční volbou pro Gimlet, přesto existuje i celá řada variant, které místo něj využívají vodku)
  • 1 díl limetkového džusu (ideálně Rose´s Lime Juice)
  • Plátek limetky, okurky nebo koktejlovou třešničku na ozdobení

Existují dva způsoby přípravy. Ta akurátní probíhá v šejkru, kde se suroviny smíchají s ledem a přes barmanské sítko nalijí do vychlazené koktejlové sklenice na stopce. Doma si ale můžete přípravu usnadnit a smíchat přísady s ledem ve větší sklenici, ze které budete poté drink přelévat do menších koktejlových sklenic.

Alkoholium.cz