Limoncello
Limoncello

Limoncello – italský likér z citrónů

Žár letního slunce je nutné vyvážit patřičným osvěžením. Chladivá náruč moře, bazénu nebo jezera zajisté poskytne první pomoc. Ale zavlažovat se musíme nejen zvenčí. K létu zkrátka patří i lahodné, osvěžující drinky. Jaký však vyzkoušet, pokud vás ty staré a osvědčené už omrzely? Dnes pro vás máme tip na opravdu famózní letní pití. Protože co může být v horkých dnech lepšího než svěžest citrónů podtržená řízným alkoholickým doprovodem. A právě takový je italský likér limoncello.

Limoncello je v podstatě citronáda dovedená do stavu dokonalosti. Jaká to škoda, že je v našich končinách toto tekuté zlato tak málo známé. Ale i to se dá změnit. Začít můžete u sebe – tedy přímo u sebe doma. Limoncello totiž patří mezi lidové, domácí nápoje. Můžete si ho tudíž sami vyrobit a rozhodně k tomu nepotřebujete vlastní palírnu. Vlastně je to překvapivě jednoduché a my pro vás samozřejmě máme podrobný recept. Pokud se však na vlastnoruční výrobu alkoholických nápojů z jakéhokoli důvodu necítíte, nezoufejte. Limoncello si můžete taky koupit už hotové.

ObrázekInfo
1.Limoncello Pallini 0,5l 26%
Výrobce: Pallini
Obsah alkoholu: 26%
Cena: od 420 Kč
Prodává: alkohol.cz
Koupit
2.Limoncello Tradizione 0,7l 25%
Výrobce: Bonollo
Obsah alkoholu: 25%
Cena: od 333 Kč
Prodává: alkohol.cz
Koupit
3.Limoncello Bertagnolli 0,7l 28%
Výrobce: Bertagnolli
Obsah alkoholu: 28%
Cena: od 700 Kč
Prodává: alkohol.cz
Koupit

Co je to limoncello?

Kde se vzalo limoncello? Kde se pije, jak a proč? To jsou otázky, na které by měl každý pravověrný znalec alkoholických nápojů umět odpovědět…

Limoncello patří mezi tradiční italské nápoje. V nejznámější podobě a pod tímto konkrétním názvem pochází pravděpodobně z jihoitalské Kampánie. Krajem limoncellu zaslíbeným je pak poloostrov Sorrento ležící jen kousek jižně pod slavnou Neapolí. Zde roste odrůda citrónů známých jako limone di Sorrento, které patří k nejsladším a nejlahodnějším na světě. Právě z nich se originální limoncello vyrábí.

Ale bylo by trochu neférové veškeré zásluhy připsat jen jednomu malému poloostrovu. Ba třeba i jen celé Itálii. A to navzdory tomu, že limoncello získalo ochrannou známku původu – prodotti agroalimentari tradizional. Udělili si ji však Italové sami, takže…

Limoncello
Limoncello

Jisté je, že alkoholické citronové likéry velmi podobné nebo takřka totožné jako limoncello se tradičně vyrábějí a pijí na mnoha místech středomoří. Mimořádně oblíbený je na Sicílii a některé zdroje právě sem kladou původ i samotného limoncella.

V severní Itálii se pak tento likér obvykle nazývá limoncino. V mimořádné oblibě pak podobné domácí mají citronové likéry taky Řekové. Pokud pojedete řeckými vesničkami, budou vám jej – spolu s domácími víny – nabízet pomalu na každém rohu. Specifickou variantou je například likér Kitron z ostrova Naxos. Ten se dokonce originálně vyrábí z plodů cedrátu (citrus medica), což je zvláštní a u nás málo známý druh citrusů.

Jak limoncello vypadá a chutná?

Limoncello má nádherně citrusově žlutou matnou barvu, která může přecházet až do opravdu velmi jemně zelenkavých odstínů. Odstín se samozřejmě velmi liší podle použité odrůdy citrónů, konkrétního postupu výroby, délky macerace a tak dále. Typicky by však limoncello nemělo mít čirou, nýbrž matnou, zakalenou barvu. Když postavíte láhev limoncella do slunce, projasní se a začne matně zářit jako žlutá lávová lampa. Krásný pohled.

Chuť dobrého limoncella by měla být samozřejmě veskrze citrusová. Z citrónu si však bere především jejich specifickou a nádhernou vůni a příchuť zralých plodu – nikoli kyselost až trpkost. Cítit byste taky neměli pachuť alkoholu, z nějž byl likér vyráběn. Vše by se mělo nést v sytě ovocném, sladkém a jemném duchu. Chuť ani vůně limoncella není a nemá být nijak komplexní či mnohovrstevnatá jako u dobré whisky nebo rumu. Spíše ryzí a intenzivní. K tomu jsou zapotřebí především kvalitní ingredience.

Z čeho se limoncello vyrábí?

Samozřejmě z citrónů. Ale není to jen tak. Na limoncello se totiž nepoužívá šťáva či dužina jako třeba na citronádu. Dělá se totiž z citrónové kůry.

Citrónová kůra

Kůra citrónů se musí oloupat škrabkou velmi pečlivě. Musíte opravdu oddělit jen žlutou svrchní část, jako když strouháte citron např. při pečení do moučníků.

Kůru je třeba prohlédnout a případné bílé zbytky spodní kůry odstranit velmi ostrým nožem. Důvod je zřejmý. Tato část kůry již nenese ono potřebné aroma, ale je spíše trpká, což by mohlo pokazit celý výsledek.

Citróny Sorrento
Citróny Sorrento

Na dobré limoncello jsou proto ideální některé odrůdy citrónu jako právě Sorrento. Takové, které mají velmi aromatickou a silnou slupku. Většinou je to opak toho, co většina českých zákazníků shání – tedy citrónu s tenkou kůrou a maximálním podílem dužiny. Na limoncello ale dužinu nepotřebujete.

Před loupáním kůry je pak zapotřebí ještě jeden krok. Musíte citrón pečlivě očistit od případného chemického ošetření. Stačí plody vydrhnout kartáčkem pod teplou vodou. Použít můžete taky BIO plody nebo zkrátka jakékoli šetrně vypěstované plody vysoké kvality. Do limoncella nepatří plody druhé jakosti – není to citronové lečo.

Alkohol

Další zásadní ingrediencí je alkohol. Čím čistší, tím lepší. Italové používají s oblibou čistý 96% alkohol. Ten není úplně běžně k dostání (hlavně si nespleťte technický denaturovaný líh s čistým konzumním alkoholem). Koupit se dá, ale je velmi drahý. Bez obav však můžete pořídit i „slabší“ varianty – běžněji lze koupit 80% nebo 60% alkohol.

Aby to nebylo málo, můžete zkusit trochu zaexperimentovat a použít opravdu kvalitní vysokoprocentní destilát. Velmi zajímavých výsledků při výrobě domácích ovocných likérů z macerátu můžete dosáhnout například použitím silné a co nejjemnější slivovice. Zvlášť pokud žijete na Moravě, jistě doma nějakou najdete snáz než čistý potravinářský líh. Další možností může být třeba i velmi jemná a kvalitní, vysokoprocentní vodka a podobně.

Ale pozor – opravdu je třeba, aby šlo o kvalitní, jemný destilát. Méně kvalitní destiláty otisknou do výsledku pachuti a zakalí aroma. Čistý alkohol je ideální volba právě pro jeho neutrálnost.

Alkohol a citróny jsou dvě stěžejní ingredience. Kromě toho budete potřebovat už jen banálnější přísady: cukr a vodu. Ale i u těch můžete hrát na vyšší kvalitu. Cukr můžete použít bílý nebo třtinový. S každým získá výsledný nápoj trochu jiný charakter a barvu.

Cukr a voda

Dále, jak známo, je to právě kvalita vody, která se stěžejní měrou podíly na kvalitě alkoholických nápojů. Výrobci piva, vodky i dalších nápojů se předhánějí v tom, kdo použije „lepší vodu“. Z artézských studní, z horských ledovců a pramenů,… zkrátka a dobře, můžete taky zauvažovat, jakou vodu použijete. Ale samozřejmě, pokud si nechcete kdovíjak hrát, ta, která vám teče z kohoutku, plně postačí.

Jak se limoncello vyrábí? RECEPT

Ingredience už znáte, tak je čas přesunout se k samotnému výrobnímu postupu. Ten není nijak složitý. Už víte, že je třeba pečlivě očistit a naloupat citronovou kůru. Recept, který už delší dobu koluje českým internetem, vyžaduje:

  • 6 dcl 80 % alkoholu
  • 1 kg kvalitních citrónů
  • 800 g cukru
  • 8 dcl vody

Stejný poměr (děleno dvěma) používá ve svém receptu i oblíbený český italský kuchař Emanuel Ridi (http://www.sitalemvkuchyni.cz/recept/Domaci-Limoncello) a výsledné limoncello je velmi lahodné. V cizojazyčných vodách internetu však můžete najít i různé jiné poměry.

  • Např. 1 l 90% alkoholu na 1 l vody a 1 kg cukru a 10 citrónů Sorrente.
  • Nebo: 3 kg citrónů na 1 l 90% alkoholu, 1,5 l vody a 700 g cukru.

Když máte nachystány ingredience v poměru, který jste zvolili, a naloupanou kůru, vložte kůru do vhodné sklenice (např. velké zavařovačky), přidejte cukr, alkohol a vodu, promíchejte a zavřete víko nebo ho překryjte alobalem. Nyní nastává čas na maceraci, která by měla probíhat v tmavém a chladném prostředí. Tento odpočinek by měl trvat minimálně 10 dní.

Daleko lepších výsledků však dosáhnete, pokud budete trpěliví a počkáte aspoň 15 nebo ideálně 30 dní. Směs je vhodné pravidelně (třeba i každý den) promíchat. S výrobou limoncella je tudíž vhodné začít už na jaře, abyste ho měli na první letní dny již připravené. Ale i když se do výroby pustíte až třeba v průběhu července, pořád si můžete notně zpříjemnit větší část léta.

Existuje i varianta receptu, kdy se slupky macerují jen v alkoholu. Teprve po fázi macerace se přilije sirup ze svařeného cukru s vodou.

Po této fázi směs přeceďte a výsledný nápoj nechte ještě odpočívat – ideálně týden. Ano, vydržet a nevypít si limoncello hned je nápor na nervy, ale trpělivost se vyplácí.

Limoncello Tonic – tip na míchaný drink

Drink Limoncello Tonic
Drink Limoncello Tonic, foto zdroj: www.thomas-henry.com

Limoncello samozřejmě můžete použít i do míchaných drinků a koktejlů. Jeden recept pro vás máme a jedná se o drink Limoncello Tonic, který je velmi osvěžující. Na recept budete potřebovat:

Ingredience na Limoncello Tonic

  1. 5 cl likér Limoncello (koupíte zde)
  2. 5 cl Tonic (koupíte zde)
  3. Drcený led, téměř celá sklenice

Postup:

Vezměte si nejlépe sklenici typu Old Fashioned, naplňte ji až po okraj drceným ledem, přidejte ve stejném poměru Limoncello a Tonic a dobře promíchejte. Na závěr ozdobte výsečí citrónu. A máte hotovo!

Kde si limoncello koupit?

Likér limoncello mívá nejčastěji kolem 25 až cca 30 % alkoholu a koupit si samozřejmě můžete již hotový nápoj. Mezi nejlepší patří Limoncello della Tradizione (sedmička od cca 350 Kč) či Pallini limoncello potažmo limoncino značky Lazzaroni apod.

Alkoholium.cz