_

Prodej alkoholu už jedině s koncesí

V souvislosti s loňskou sérií otrav metylalkoholem přichystala vláda legislativní opatření, která by měla zabránit, aby se podobná situace nemohla opakovat. Jaké konkrétní kroky ministři odsouhlasili, prozradíme v následujícím článku.

(Vydáno 7.3.2013) V souvislosti s loňskou sérií otrav metylalkoholem přichystala vláda legislativní opatření, která by měla zabránit, aby se podobná situace nemohla opakovat. Jaké konkrétní kroky ministři odsouhlasili, prozradíme v následujícím článku.

Prodej tvrdého alkoholu
_

Nové kolky byly prvním vládním krokem, který měl co nejrychleji zastavit otravy metylalkoholem. Teď přicházejí na řadu propracovanější legislativní opatření. Otázkou však je, zda budou mít kýžený účinek. Zde jsou ta nejzásadnější.

Výroba, úprava i prodej lihu nově jakožto koncesovaná živnost

Koncesovaná živnost je ve zkratce taková, na jejíž provozování je potřeba povolení státu. Na tyto činnosti tedy nebude nově stačit pouhé zřízení volné živnosti. Jenže udělení této koncese není zatím podmíněno splněním žádných podmínek. A to ani odborných, ani složením kauce. Je však pravdou, že o možnostech skládání kauce se zatím spekuluje. Ptáte se tedy, jaký smysl má taková koncese, když ji dostane každý, kdo o ni požádá? Podle ministra Kuby, pod jehož resort tato problematika spadá, tak totiž stát získá výrazně lepší přehled o tom, kdo na trhu s lihem podniká. Stát si od toho slibuje nejen větší bezpečnost prodávaných alkoholických nápojů, ale také lepší pozici pro boj s černým trhem a omezení daňových úniků. Tato opatření by však podle ministra Kuby neměla omezit možnosti podnikatelů vstupovat na trh s alkoholem.

Aktualizace z 13. 9. 2013: Novela živnostenského zákona, která mimo jiné zařazuje prodej lihu mezi koncesované živnosti, byla dnes schválena Senátem. Čeká se jen na podpis prezidenta, který však k platnosti novely, není nutný. Zákon nabude účinnosti 15. dnem po jeho vyhlášení ve sbírce zákonů.

Jak získat koncesi na prodej alkoholu prozradí následující článek (klikněte ZDE).

Ne 6 litrové, ale maximálně litrové láhve

Prázdná láhev od alkoholu
_

Dalším opatřením má být snížení maximální hranice objemu tzv. spotřebitelských balení. Ta se má snížit ze současných 6 litrů na pouhý jeden litr. Výrobci dárkových balení o vyšších objemech se však nemusí bát. Pro skleněná dárková balení do 3 litrů bude platit za určitých podmínek výjimka. Šestilitrový plastový kanystr „kvalitní“ vodky či rumu však už nekoupíte, což je podle našeho názoru krok správným směrem.

Další opatření týkající se trhu s alkoholem

Kromě výše zmíněných opatření vládní návrh také počítá se zpřísněním podmínek pro nakládání s kolky, které by v budoucnu mohly být dokonce elektronické, se zpřísněním pravidel pro prodej lihovin a také se zpřísněním podmínek pro distributory lihovin. O omezení internetového prodeje alkoholu, o kterém se v nedávné době mluvilo v médiích, však zatím nepadlo ani slovo. Jaký budou mít tato opatření efekt, ukáže až čas, ovšem už teď se objevují názory, že na omezení černého trhu s alkoholem budou nejspíš krátká. Doufejme, že opak bude pravdou.

Alkoholium.cz