Lehce pěnící pivo
CC Quinn Dombrowski

Pění vám sud? Podívejte se, kde všude může být problém.

Koupili jste si s přáteli soudek piva, vypůjčili pípu i s chlazením a sudy obratně narazili, ale ono ejhle! Pivo vám neskutečně pění! Pak je pro vás jako stvořený následující článek, který prozradí, kde by mohla být chyba.

Koupili jste si s přáteli soudek piva, vypůjčili pípu i s chlazením a sudy obratně narazili, ale ono ejhle! Pivo vám neskutečně pění! Pak je pro vás jako stvořený následující článek, který prozradí, kde by mohla být chyba.

Co dělat když sud piva pění
_

Jelikož se vám sud podařilo narazit, patrně máte správný narážeč. V opačném případě by se vám to vůbec nepodařilo, takže tady chyba nebude. Narazit sud dnes navíc není nijak zvlášť těžké a patrně se vám to i podařilo, neboť pivo ze sudu teče, jen poněkud víc pění. Pokud si však nevíte rady s narážením, čtěte, jak správně narazit sud. Ani při narážení jste tedy nejspíš nechybovali. Pojďme se proto bez dalších okolků podívat, kde ve vaší pivní soustavě by mohl být nějaká závada.

Pivo je naklepané z cesty

Po převozu pivo pění
CC Epic Beer

Začněme od sudu, neboť už zde se může ledasco pokazit. Pokud jste se sudem dorazili na místo určení a během pár desítek minut jste ho narazili, je velmi pravděpodobné, že vám bude pivo pěnit. Při převozu se totiž pivo pořádně naklepe. Jelikož však většinou sud nepění nijak zásadně a jelikož už je stejně pozdě, abyste s tím něco udělali, budete se muset smířit s tím, že bude pivo zpočátku trochu pěnit. Řešení je samozřejmě možné. Počkat několik hodin či do druhého dne, ale v takovém případě hrozí, že by vám nějaký žíznivý pijan mohl rozbít hlavu prázdným půllitrem. Nikdo by se mu nedivil. Pro příště tedy víte, že je dobré akci naplánovat tak, aby si sud mohl po cestě pěkně odpočinout.

Pokud by vás napadlo sudem koulet, nedělejte to. Lépe uděláte, když sud na místo určení donesete ve stejné pozici, jako bude stát.

Pivo je teplé – chladicí zařízení nestíhá

Lehce pěnící pivo
CC Quinn Dombrowski

Je dobré mít pivo v sudu alespoň trochu vychlazené, a to hned ze dvou důvodů. Za prvé nemá pivo rádo teplotní šok, který mu bezesporu připravíte, pokud ho z tepla sudu pošlete do soustavy chladicího zařízení. Za druhé teplé pivo klade zvýšené nároky na výkonnost chladicího zařízení. Ovšem může se stát, že pivo v sudu má celkem přijatelnou teplotu, ale při natočení přesto pění, protože je i tak moc teplé. Důvod je prostý. Nevhodně jste zvolili výkonnost chladicího zařízení, které zkrátka nestíhá, protože se u něj moc rychle střídají jednotliví pijani. Do budoucna tedy víte, že se vám bude hodit výkonnější výčepní zařízení.

Špatný tlak v celé pivní soustavě

Správný tlak v sudu
CC Daniel Spiess

Máte-li výčepní zařízení s vestavěným kompresorem, neměl by se vás tento odstavec týkat, neboť v tomto případě se tlak upraví přesně podle potřeb. V opačném případě to indikuje závažnější technickou závadu. Pokud však sud tlakujete externím kompresorem, anebo v lepším případě některým z plynů k tomuto účelu určených (ČTĚTE – Čím se žene pivo ze sudu?), je nastavení tlaku na vás.

Nutno podotknout, že nastavit správný tlak v sudu je trochu alchymie. Vystačíte si však s jednoduchou matematikou. Základní hodnotu tlaku pro výpočet si stanovte na 1,1 baru pro zimní období a 1,6 baru pro letní období. K této hodnotě pak připočítejte 0,1 baru na každé 2 metry pivního vedení a navíc 0,1 bar na 1 metr převýšení. Pění-li vám pivo, je v sudu v drtivé většině případů malý tlak, což je přesně opačný závěr než bohužel spousta lidí dovodí.

Teče ze sudu po naražení pouze pěna? Ničeho se nelekejte. Jde o normální jev. Stačí zpravidla odtočit 2-3 půllitry pěny a poté již poteče pivo. 

Pivo se moc hrne do sklenice

Příliš velký průtok
CC Roland Tanglao

Poslední z nejčastějších problémů můžeme nalézt až na samotném konci cesty piva ze sudu do sklenice. Je jím příliš otevřený kohout regulující rychlost průtoku. V takovém případě pivo do půllitru doslova vychrstne a při tom se napění. Takové pivo je pak nejen napěněné, ale rovněž ztratí mnoho ze svého řízu. Průtok je tak dobré nastavit rozumně, protože delší čepování se rozhodně vyplatí. Na druhou stranu zas pivo nemusí do půllitru odkapávat.

Tím máme nejčastější závady na výčepním zařízení, které způsobují přílišné pěnění piva, probrány. Věříme, že se vám podaří váš výčep správně nastavit, a užít si tak skvělý pocit z dobře natočeného piva.

Pokud vás napadají možné další příčiny a zároveň znáte jejich řešení, budeme rádi, pokud se o ně podělíte s dalšími čtenáři v komentářích.

Pořiďte si nejoblíbenější výčepní zařízení u nás:

Alkoholium.cz