Do každé hospody nebo restauračního zařízení patří, alespoň v naší pivu zaslíbené zemi, taky výčep. Ale nejenom komerční provozy mohou být vybaveny touhle vymožeností, která umožňuje dopřát si zlatavý mok tak, jak to má správně být. Výčep se uplatní i na soukromých oslavách a v domácím prostředí. A jak vybrat nejlepší výčepní zařízení? Na to budeme dneska hledat odpověď.
Pokud vám nevoní pivo z lahve nebo jiné náhradní řešení a chcete si dopřávat orosené, čepované nápoje – budete stát před náročným výběrem. Výčepních zařízení je celá řada a liší se od sebe v mnoha technických parametrech i vlastnostech. Není jednoduché se ve všech důležitých aspektech zorientovat, ale náš průvodce vám s tím pomůže. Zaměříme se na výběr výčepního zařízení z hlediska všech nejpodstatnějších faktorů. Poradíme vám taky, jak pivo správně čepovat a jak se o celé zařízení starat, aby dobře sloužilo a posílalo do sklenice zlatavý mok v tom nejlepším stavu.
Nejlepší výčepní zařízení na trhu podle testů a recenzí
Foto | Název | Cena (cca) | |
---|---|---|---|
Lindr Pygmy 20/K To nejlepší na trhu | 11300 Kč | Zobrazit produkt | |
Lindr Pygmy 25/K Vyšší výkon | 12600 Kč | Zobrazit produkt | |
Klarstein Skal Na malé 5l soudky | 5500 Kč | Zobrazit produkt | |
Klarstein Big Spender Single Včetně lednice na sud | 18000 Kč | Zobrazit produkt | |
Lindr Kontakt 70/K Pro komerční použití | 26000 Kč | Zobrazit produkt |
Obsah článku
- Nejlepší výčepní zařízení na trhu podle testů a recenzí
- Jak vybrat výčepní zařízení podle způsobu použití?
- Součásti výčepu (pro soukromé/domácí použití)
- Metoda chlazení
- Chladicí výkon
- Jak poskytnout pivu správný tlak?
- Jak vybrat narážení hlavu?
- Jak se o výčepní zařízení starat?
- Jak správně načepovat pivo?
- Výrobci výčepních zařízení
Jak vybrat výčepní zařízení podle způsobu použití?
Úkolem výčepního zařízení je zjednodušeně řečeno dostat pivo ze sudu do sklenice – a to vychlazené na ideální teplotu. Využití najde kromě hospůdek a restaurací taky na zábavách, podnikových a soukromých akcích a party nebo oslavách, na chatě či chalupě, kam jezdíváte s přáteli za odpočinkem, v různých klubovnách apod. Fantazii nebo osobním potřebám se samozřejmě meze nekladou.
Předtím, než se pustíte do výběru výčepního zařízení, si ale musíte zodpovědět několik otázek. Jsou důležité pro volbu správného typu apod.
- Kde budu zařízení používat (domácí prostředí, malé rodinné oslavy nebo větší party a akce)?
- Jak rychle budu potřebovat pivo chladit?
- Kolik piv se vytočí za hodinu?
- Kolik píp bude potřeba?
V závislosti na tom se musíte rozhodnout, jaký zvolíte chladicí výkon, jaký způsob chlazení, jaký způsob tlakování atd. Je toho hodně, ale vše vám zkusíme srozumitelně přiblížit.
Součásti výčepu (pro soukromé/domácí použití)
Výčepní zařízení pro domácí, soukromé a provizorní použití sestává ze samotného chladicího zařízení, které je (na rozdíl od většiny restauračních modelů) rovnou opatřeno pípou. Je to tedy tělo celého výčepního zařízení.
Další důležitou součástí bude tlakové médium. To může být i integrovaný, ale taky vnější kompresor nebo tlaková lahev. Pak jsou taky potřeba propojovací hadice a v neposlední řadě „narážeč“ – tedy hlavice, kterou narazíte na sud, a rychlospojky.
Metoda chlazení
Při výběru výčepního zařízení je nutné rozhodnout se pro způsob chlazení. Toto rozhodnutí je zásadní, ale nijak zvlášť obtížné. Existují tři varianty a každá se hodí pro odlišné způsoby použití.
Vodní chlazení
Tato varianta se používá v restauračních zařízeních a komerčních provozech. Pivo je ochlazováno pomocí vody. Ta samozřejmě nepřijde do přímého styku s pivem, ale chladí nápoj na způsob vodní lázně.
Toto řešení umožňuje rychlé chlazení většího množství piva. Je taky ekonomičtější, co se provozních nákladů na chlazení týká. Proto je vhodné pro frekventovaný a soustavný provoz. Nevýhodou je náročnost na údržbu a ošetřování i instalaci.
Existují dvě varianty. Tzv. stolové provedení je mobilnější s pípami přímo v chladicím tělese, pro stálé umístění je ale obvyklejší podstolová varianta, která je elegantnější.
Suché/kontaktní chlazení
Pro domácí použití a pro účely různých menších až středně velkých nárazových akcí, oslav apod. bude prakticky jasnou volbou výčepní zařízení se suchým chlazením. Není zde zapotřebí žádná voda, zařízení je snadno přenosné, jednoduché na zapojení i obsluhu a vyžaduje minimální údržbu. Chlazení je výrazně náročnější na elektrickou energii, ale pivo dokáže vychladit poměrně velmi rychle.
Bez chlazení
I tato možnost přichází v úvahu, ale nelze už mluvit o výčepním zařízení. Většinou se hovoří o „ručních pípách“. Nemají žádné chlazení, pípa se jednoduše narazí na sud a připojenou pumpičkou lze nápoj tlakovat a čepovat. Jde o nejlevnější a nejjednodušší řešení, které je ale vhodné jen pro „nouzové“ účely. Například když potřebujete rychle načepovat vychlazený soudek.
Chladicí výkon
U chlazení ještě chvíli zůstaneme. Podíváme se totiž na možnosti chladicího výkonu, což je velice důležitý parametr. Abyste si byli schopni správně vybrat, musíte mít alespoň rámcovou představu, kolik piva hodláte se zařízením vyčepovat za hodinu. Chladicí výkon je totiž uváděn v litrech za hodinu a udává množství, které je zařízení schopno za danou dobu vychladit o cca 10 až 15°C.
K vůbec nejoblíbenějším modelům patří takové, které poskytují chladicí výkon 15-20, potažmo 25 l za hodinu. Jde o optimální řešení pro nepříliš náročné domácí a soukromé použití. Např. na grilovačkách, rodinných oslavách apod. Za hodinu s nimi zvládnete vyčepovat okolo 40 dobře vychlazených piv.
Další kategorii pak tvoří zařízení s výkonem do 40 litrů za hodinu, se kterými vyčepujete okolo 80 piv za hodinu. Tyto modely se uplatní na větších akcích, zábavách apod. Suchá výčepní zařízení s vyšším výkonem nejsou příliš častá, ale existují.
Jak poskytnout pivu správný tlak?
Toto téma už jsme výše načali, tak ho pojďme konečně prozkoumat. Pokud jde o zdroj nebo technologii tlakování, máte několik možností. Každá má nějaké výhody i nevýhody. Volte tedy uvážlivě.
Integrovaný kompresor
Toto řešení je velice elegantní a pro domácí a soukromé účely oblíbené. V jeho prospěch svědčí maximální jednoduchost a mobilita zařízení. Kompresor je součástí těla zařízení, takže nepotřebujete žádné předměty navíc. Zapojení je maximálně snadné a tlak je regulován automaticky.
Kompresor ale využívá vzduch – a zde je jedno úskalí. Pivo poměrně rychle zvětrává. Integrovaný kompresor je skvělým řešením, pokud zvládnete sud vyčepovat cca během jednoho dne (max. dvou). Není vhodný pro použití s déle naraženým sudem.
Externí bezolejový kompresor
Zvolit můžete i zařízení bez integrovaného kompresoru. Připojený kompresor bude mít na pivo obdobný dopad jako integrovaný, toto řešení je ale podstatně méně mobilní a pohodlné. Je i náročnější na zapojení. Použít lze pouze bezolejový kompresor!
Tlakování plynem
Využít můžete i tlakovou lahev s redukčním ventilem. Zapojení je opět složitější, stejně tak i obsluha. Využití některých plynů coby zdroje tlaku má ale i určité výhody. Zatímco při použití vzduchu vydrží pivo v optimální kondici 1-2 dny, plyny jako CO2 nebo biogon (CO2 a N2) výrazně zvýší jeho trvanlivost. Pivo pak vydrží v suchu bez negativních změn chuti i 2 nebo 3 týdny.
Plyny se tedy hodí, pokud máte menší, ale průběžnou spotřebu piva. Samotný CO2 způsobuje větší pěnění (hodí se pro limonády), samotný N2 by zase pěnění takřka eliminoval. Optimální je tedy většinou biogon, který kombinuje žádoucí vlastnosti obou plynů, ale odstraňuje nedostatky.
Ruční pumpička
Na závěr opět nouzovka. Tlakovat se skutečně dá i ruční pumpou, ale takové řešení je extrémně neefektivní a nepohodlné. Nelze navíc dost dobře odhadnout správný tlak.
Jak vybrat narážení hlavu?
A je tady další drama. Výběr správné narážení hlavy neboli narážeče. V naší zemi se setkáte se třemi variantami, výběr závisí na tom, jakou značku piva chcete čepovat.
Bajonet
Narážecí hlava typu bajonet neboli korb. Jde o nejběžnější variantu. Využijete je u piv těchto pivovarů:
Běleč nad Orlicí, Benešov, Blučina minipivovar, Broumov, České Budějovice – Budvar, České Budějovice – Měšťanský pivovar, Dolní Sklenov minipivovar, Dražič minipivovar, Havlíčkův Brod, Hlinsko, Klášter Hradiště nad Jizerou, Jihlava, Kutná Hora, Lanškroun, Louny, Malý Rohozec, Miletín minipivovar, Náchod, Nošovice, Nová Paka, Nymburk, Olomouc Svatováclavský minipivovar, Pardubice, Pelhřimov, Plzeňský Prazdroj a Gambrinus, Podkováň, Polička, Praha minipivovar U Medvídků, Prostějov minipivovar, Protivín, Rakovník, Strakonice, Třeboň pivovar Regent, Velichov minipivovar, Velké Meziříčí minipivovar, Velké Popovice (10°), Vojkovice minipivovar, Vysoký Chlumec – Lobkowicz, Železná Ruda minipivovar, Želiv minipivovar, Zlatý bažant.
Plochý narážeč
Tento typ narážecí hlavy je taky označován jako žehlička. Po bajonetu je druhý nejpoužívanější. Načepujete s ním piva následujících pivovarů:
Brno minipivovar Pegas, Brno minipivovar U Richarda, Brno pivovar Starobrno, Bzenec minipivovar, Český Krumlov – Eggenberg, Dalešice, Děčín, Frýdek – Místek minipivovar, Hanušovice, Harrachov minipivovar Novosad, Hodonín minipivovar, Humpolec, Kopřivnice minipivovar, Krušovice, Liberec minipivovar Vendelím Krkoška, Litoměřice, Litovel, Medlešice minipivovar, Opava, Oslavany minipivovar, Ostrava, Ostrava minipivovar Biovar, Praha minipivovar Novoměstský, Praha minipivovar Richter, Praha pivovar Braník, Praha pivovar Staropramen, Průhonice minipivovar U Bezoušků, Přerov pivovar Zubr, Příbor minipivovar, Sentice minipivovar, Svijany, Štramberk minipivovar, Topvar, Trutnov pivovar Krakonoš, Uherský Brod minipivovar, Uherský Brod pivovar, Ústí nad Labem – Krásné Březno, Valašské Meziříčí, Velké Březno, Velké Popovice (11° a 12°), Vratislavice nad Nisou, Vrchlabí minipivovar, Zvíkovské Podhradí minipivovar, Žamberk minipivovar, Žatec.
Kombi
Posledním typem narážecí hlavy je kombi neboli flach. Navzdory názvu, který evokuje kombinaci obou možností a univerzálnější použití, je tomu právě naopak. Používá ho poměrně málo pivovarů, např.:
Břeclav, Březnice, Černá Hora, Chodová Planá, Pivovar Kácov, Vsetín minipivovar Valášek, Vyškov, pivovar Hostan.
Hlava na 5l soudky
Výše uvedené narážeče jsou použitelné pro větší sudy od 10litrových do 50litrových. Na 5l sudy existuje speciální narážecí hlava, která by měla pasovat na všechny druhy.
Jak se o výčepní zařízení starat?
Ačkoli nejsou domácí zařízení tak náročná na údržbu a sanitaci jako profesionální, přesto jistou péči vyžadují, pokud mají správně fungovat a čepovat dobré pivo.
Především je nutné po každém používání propláchnout zařízení vodou. Jednou za určitou dobu je pak třeba provést sanitaci. U domácích výčepů to obvykle stačí jednou za několik měsíců. K tomuto úkonu budete ale potřebovat několik propriet.
- Sanitační kuličky a roztok
- Kartáč
- Sanitační soudek
Při sanitaci postupujte podle návodu ke konkrétnímu modelu výčepního zařízení.
Jak správně načepovat pivo?
Čepování piva je malá věda, proto se omezíme jen na shrnutí několika zásadních pravidel. Pivo můžete čepovat různými styly a docílit různých výsledků – pivo může být čepované např. na hladinku, s čepicí, jako šnyt, čochtan nebo tzv. nadvakrát.
- Oblíbené je čepování na hladinku, kdy držíte sklenici těsně pod pípou v úhlu 45°.
- Sklenice musí být vychlazená, propláchnutá studenou vodou a okapaná.
- Pivo čepujeme na jediný zátah!
- Sklenici držte pevně, nemíchejte s ní, pivo taky nikdy nepřelévejte mezi sklenicemi!
Výrobci výčepních zařízení
Pivní výčepní zařízení vyrábí spousta firem, v ČR je ale několik favoritů, u kterých to pravé najdete s nejvyšší pravděpodobností.
Lindr
Naprosto jasná jednička na trhu. Lindr je zodpovědný za většinu načepovaných piv v této republice. Pro domácí použití nabízí skvělá zařízení řady PYGMY. Jde o nejprodávanější domácí výčepní zařízení u nás. Jde o zařízení s jednou pípou a výkonem okolo 20 l/h a cenou do 15 000 Kč. Výkonnější řadu představují modely KONTAKT se dvěma pípami a 40 l/h. A tím výčet zdaleka nekončí.
Ostatní
Elegantní zařízení nabízí i značka Klarstein. Jde o malý model určený pro 5l soudky. Zajímavý sortiment má pak značka Sinop, která nabízí na tři desítky modelů s jednou i dvěma pípami.