Oxid uhličitý - pivní hnací plyn
CC Daniel Spiess

Čím se žene pivo ze sudu?

Aby se pivo dostalo ze sudu do půllitrů, je třeba mu trochu pomoct. To ví jistě každý, ale detaily zná asi jen málokdo. Jaké hnací plyny slouží k tlačení piva ze sudu a jak se pivo čepovalo v minulosti, proto prozradí následující článek.

Aby se pivo dostalo ze sudu do půllitrů, je třeba mu trochu pomoct. To ví jistě každý, ale detaily zná asi jen málokdo. Jaké hnací plyny slouží k tlačení piva ze sudu a jak se pivo čepovalo v minulosti, proto prozradí následující článek.

Cíl je pípa
CC Ben Scholzen

Než se pivo dostane do půllitru, musí zpravidla urazit velký kus cesty. Poslední část tohoto putování je cesta ze sudu, přes výčepní zařízení až do dobře umytého půllitru. Pak už pivo čeká cesta pro pivaře nejpříjemnější, a to rovnou do žaludku.

Jak se kdysi čepovalo pivo?

Moderní výčepy, jak je známe dnes, se do hospod dostaly až začátkem 20. století. Historie čepování piva se však samozřejmě začíná psát podstatně dříve společně s tím, jak se začíná psát historie piva. Pohled na čepování piva v minulosti přitom rozhodně není nezajímavý, a proto není od věci si ho stručně  nastínit.

Staré pivní sudy
© Chris Butler

V nejranějších dobách pivních se pivo jednoduše přelévalo z nádoby do nádoby. Ve středověku se pivo mnohdy čepovalo přímo z ležáckých tanků uložených v ležáckém sklepě. Jinde se však pivo z ležáckého tanku nejprve čepovalo do menších sudů, které pak byly přepravovány do hostinců. Tam byl sud usazen do takzvaného kozlíku a následně naražen pípou. Oproti dnešnímu narážení nerezovými narážeči bylo tehdy třeba slušné zručnosti a umu. Jak jistě tušíte, sud se tehdy zpravidla narážel naležato a na jeho dně a pivo pak teklo ze sudu tlakem samotné kapaliny. Aby pivo nepřestalo téct, bylo rovněž nutné otevřít plnící otvor na boku sudu.

Branické ledárny
_

V minulých dobách bylo také důležitá funkce podniků zvaných ledárny. Ty se během zimních měsíců, kdy řada toků a jiných vodních ploch zamrzala, zaopatřovaly ledem, který poté distribuovaly do jednotlivých restauračních zařízení. Technické vynálezy však pronikly i do oblasti gastronomie. Vynález tlakostroje tak umožnil čepovat pivo za poměrně konstantního tlaku. V řadě hostinců se však dlouho využívaly i ruční pípy. Pivo se ze sklepní teploty mnohdy ještě dochlazovalo tak, že v dlouze zakroucené hadičce protékalo nádobou s nasekaným ledem.  Zásadní proměny doznává čepování piva s rozvojem a stále vyšším výkonem chladicích zařízení a také s rozvojem moderních výčepních zařízení.

Podívejte se, jak se dá také vychladit sud!

Dost však bylo historie! Vraťme se do současnosti a podívejme se, čím vším se dá dnes pivo tlačit ze sudu.

Když se pivo žene vzduchem

Tlakování sudů
CC Daniel Spiess

Jako první nás nejspíše napadne, že se dá pivo ze sudu hnát klasickým kompresorem. Je tomu skutečně tak. Do sudu se v tomto případě žene kompresorem, a tak se v něm vytváří tlak, obyčejný vzduch. Tento způsob tlakování sudu však nelze zrovna dvakrát doporučit, a to zvláště v restauračních zařízeních. Ačkoliv jsou kompresory určené pro tlakování pivních sudů vybaveny prachovým filtrem, vzduch, kterým se pivo tlačí, stejně obsahuje různé mikroorganismy či spory plísní. Ty mohou pivo velmi snadno znehodnotit. Stejně tak pivo při kontaktu se vzduchem oxiduje, což se opět odráží na jeho kvalitě. Pokud proto pivo tlačíte vzduchem, měli byste ho nejlépe spotřebovat ještě týž den, kdy jste sud narazili.

Tlakování sudu oxidem uhličitým – CO2

Oxid uhličitý - pivní hnací plyn
CC Daniel Spiess

Často se pivo ze sudu žene oxidem uhličitým (CO2). Ten je sám o sobě součástí piva, což může vést při delším kontaktu s pivem k jeho přesycení. To je patrně nejzásadnější nevýhoda použití tohoto plynu. Jinak nelze mít proti použití oxidu uhličitého větší výhrady. Oproti vzduchu se v něm moc nedaří bakteriím a dalším mikroorganismům, takže pivo v sudu zůstane déle čerstvé.

Nejlépe to půjde s biogonem

Biogon žene pivo ze sudu
CC Kris Awesome

Netřeba se děsit možná neznámého názvu. Biogon je směsí už zmiňovaného oxidu uhličitého (CO2) a dusíku (N2). Druhý zmíněný plyn je inertní, což našim potřebám naprosto vyhovuje. Oproti samotnému oxidu uhličitému se není třeba obávat, že by se pivo vlivem hnacího plynu přesytilo. Obecně jsou vlastnosti biogonu takřka dokonalé. Nijak totiž neovlivňuje chuti ani vůni, pivo pod jeho vlivem neoxiduje a směs obou plynů je samozřejmě prostá všech bakterií a dalších mikroorganismů. Jedinou nevýhodou biogonu je jeho cena, která je ve srovnání se samotným oxidem uhličitým poněkud vyšší.

A čím tlakujete pivní sudy vy? Podělte se o vaše zkušenosti s ostatními čtenáři v komentářích.

Pořiďte si nejoblíbenější výčepní zařízení u nás:

FotoNázevCena (cca)
Lindr Pygmy 20/K
 To nejlepší na trhu 
11300 Kč Zobrazit produkt
Lindr Pygmy 25/K
 Vyšší výkon 
12600 Kč Zobrazit produkt
Klarstein Skal
 Na malé 5l soudky 
5500 Kč Zobrazit produkt
Klarstein Big Spender Single
 Včetně lednice na sud 
18000 Kč Zobrazit produkt
Lindr Kontakt 70/K
 Pro komerční použití 
26000 Kč Zobrazit produkt
Alkoholium.cz