_

Po pivu se tloustne! Určitě?

O pivu mnozí tvrdí, že se po něm tloustne. Je to skutečně pravda, anebo je to jen široce rozšířený mýtus, který se s pravdou vůbec nepotkává? Zajímat by to mělo každého konzumenta piva a nás to zajímalo také.

O pivu mnozí tvrdí, že se po něm tloustne. Je to skutečně pravda, anebo je to jen široce rozšířený mýtus, který se s pravdou vůbec nepotkává? Zajímat by to mělo každého konzumenta piva a nás to zajímalo také.

_
Roste pupek po pivu ano či ne?

„Nepij to pivo, budeš tlustej/(á)!“, slyšel jistě každý pravidelný pijan piva mnohokrát. Kulatému vypouklému břichu se zas přezdívá pivní mozol. A tak bychom mohli pokračovat dále, až by vznikl dojem, že po pivu se prostě musí tloustnout. Popravdě jistá spojitost tu je, ale tak jednoduché to není. Hned vysvětlíme proč.

Energetická hodnota piva

Pokud se má po pivu tloustnout, mělo by obsahovat spousty kalorií. Je tomu, ale skutečně tak? Na to odpoví následující tabulka. Obsaženy v ní jsou průměrné výživové hodnoty jednotlivých nápojů. DDD je pak denní doporučená dávka, která, co se týká energie, odpovídá 2000 kcal.

Energetická hodnota v 0.5l nápoje (kcal) % DDD
Světlé 10° pivo1859,3%
Tmavé 10° pivo1919,6%
Světlé 12° pivo22111,1%
Pomerančový džus 100%22011%
Sladká limonáda22511,3%
Mléko polotučné24012%
Minerální voda s příchutí1055,3%

Jak je patrné z tabulky, pivo energeticky nijak nepřevyšuje jiné běžné nápoje. Má samozřejmě více kalorií než třeba slazené minerálky. Ovšem takové desetistupňové pivo vychází v souboji se slazenými limonádami a džusy vítězně. Kalorická hodnota piva je závislá na dvou faktorech, které spolu částečně souvisí. S rostoucí stupňovitostí většinou roste i kalorická hodnota popíjeného moku.

Na výrobu takového piva je totiž použito více sladu a tím pádem obsahuje více cukru. A jelikož hodně sladu znamená také hodně potravy pro kvasinky, obsahuje pivo s vyšší stupňovitostí také více alkoholu. A právě množství alkoholu je druhým faktorem, který ovlivňuje energetickou hodnotu piva.

Pivo tedy neobsahuje zvláště vysoké množství kalorií. To je prokázaný fakt a dobrá zpráva zároveň. Kolik kalorií mají různé druhy piva se můžete podívat v tomto článku o kaloriích v pivu. Tím ovšem dobré zprávy končí, milí konzumenti pěnivého moku.

Pití piva a chuť k jídlu

Žebírka
_

Jak známo, pivo obsahuje hořké látky, které se do něj dostávají hlavně z chmele. A právě tyto hořké látky pozitivně ovlivňují chuť k jídlu. Každý jistě zná ten pocit, kdy si dá první pivo a ještě ho ani nedopil a už by něco zakousl.

Hospodští na to jdou chytře, a nabízí tak neodolatelné chuťovky k pivu, které překonají i tu nejsilnější vůli. Ovšem to je kámen úrazu. Nejedná se totiž o žádné dietní kousky, ale o pořádně tučná a mastná jídla, která příjem kalorií neúměrně navyšují. To je tedy jeden z důvodů, proč se po konzumaci piva nepřímo tloustne. Dokážete-li si tlačenku, vepřová žebra či pečené koleno odpustit, riziko nadváhy a obezity v souvislosti s konzumací piva tak výrazně omezíte.

Aby vztah piva a jídla nevyzněl pro pivo negativně a vlastně nespravedlivě, zmíníme, že pivo velmi pozitivně ovlivňuje trávení, což je jeden z mnoha „léčivých účinků piva“.

Málokdy zůstane jen u jednoho

Výše uvedená tabulka vypadá celkem sympaticky. Pokud se konzumace piva u muže udrží do dvou piv denně, dalo by se říci, že co se týká kalorií, není třeba se piva obávat. Ovšem když se k „zdravotnímu pivu“ přidá ještě večerní posezení v hospodě, je zle. K vypitým pivům se přidá nějaká ta chuťovka a doporučený denní příjem kalorií je bez velké snahy výrazně překročen.

Když se k tomu přidá ještě s věkem se zpomalující metabolismus, je pivní mozol téměř zajištěn. Záleží pak hlavně na frekvenci návštěv restauračních zařízení a také na celkové fyzické aktivitě. Když k občasné návštěvě přidáte trochu zdravého pohybu, ještě nemusí být vaše zdravá postava ztracena.

Alkohol v pivu = prázdné kalorie

_
_

Pivo, jak známo, obsahuje alkohol. A alkohol mnozí dietologové označují za tzv. prázdné kalorie, čímž chtějí naznačit, že tělu nepřináší žádné zdraví prospěšné látky. Přitom energetická hodnota alkoholu je poměrně vysoká, 7 kcal na gram alkoholu. Pro srovnání cukry a bílkoviny obsahují 4 kcal na gram a tuk 9 kcal na gram.

Dobrou zprávou však je, že pivo mnoho alkoholu neobsahuje. V porovnání s jinými alkoholickými nápoji je ho v pivě zlomek. Kromě alkoholu pivo obsahuje mnohé zdraví prospěšné látky. Namátkou jsou to třeba vitamíny skupiny B, křemík a antioxidanty.

A co pivní mozol?

Ač se mu přezdívá pivní, má k němu pivo podobný vztah jako k tloušťce obecně. Že by se pivo ukládalo do pijanova břicha, je tedy nesmysl. Dokazují to i různá vědecká bádání. Ukládají se tam však tuky přijaté všemi možnými způsoby, tedy i při konzumaci piva i mimo ni. Mužský organismus je navíc nastaven tak, aby tuk ukládal právě do těchto partií. Genetika ve spojení s nezdravou životosprávou jsou tak hlavními příčinami pivního mozolu.

Po pivu se netloustne, když…

Předchozí odstavce dokazují, že po pivu se tloustnout může i nemusí. I když je tloustnutí spíše pivem podpořeno než způsobeno, úplně odpárat se mu nedá. Záleží tak na každém, jak ke konzumaci piva přistoupí. Je totiž rozdíl, zda se pivo stane součástí jinak zdravého životního stylu, pestré a vyvážené stravy, anebo zda prohloubí nezdravou životosprávu a špatné stravovací návyky.

Alkoholium.cz