Keg
Autor: Frank Mannella

Jak vychladit sud piva, když nemáte pípu s chlazením

Ke každé pořádné grilovačce patří dobré pivo. Pakliže vás už omrzelo lahvové pivo a přátel má dorazit hodně, vyplatí se pořídit sud piva, ne-li sudy dva. Co když ale nemáte výčepní zařízení s chlazením? Nemějte strach! V následujících řádcích poradíme, jak vychladit sud piva i bez chlazení.

Ke každé pořádné grilovačce patří dobré pivo. Pakliže vás už omrzelo lahvové pivo a přátel má dorazit hodně, vyplatí se pořídit sud piva, ne-li sudy dva. Co když ale nemáte výčepní zařízení s chlazením? Nemějte strach! V následujících řádcích poradíme, jak vychladit sud piva i bez chlazení.

Keg
Autor: Frank Mannella

Jednou z možností je zapůjčit si výčepní zařízení i s chlazením. Půjčovné není nijak zvlášť vysoké. Horší je ovšem vratná kauce, kterou je třeba při výpůjčce složit. U výčepních zařízení s chlazením budete dlouze hledat půjčovnu, která by požadovala kauci menší než 10 000 Kč. Výjimky se však najdou. I tak se jen málokomu chce skládat kauci. Proto přinášíme následujících 5 tipů, jak sud(y) piva vychladit i bez chlazení. Vesměs využívají lidové tvořivosti, jsou praktické a hlavně funkční.

1. tip – Chladíme pivo ve sklepě

Nejjednodušší způsob, jak pivo vychladit na pitelnou teplotu, je dát ho do sklepa. Tento tip je však vhodný pouze pro ty, kteří sklep vlastní a mají v něm navíc optimální teplotu. Léty prověřená hloubka je sedm schodů. Pokud takovým sklepem disponujete, máte už z části vyhráno. Sudy s pivem ovšem musíte koupit včas, aby se stihly vychladit. Sud pak můžete narazit venku, neboť pivo si pitelnou teplotu nějakou dobu udrží. S pitím se však neloudejte, pivo by vám totiž mohlo zteplat.

2. tip – Spouštíme pivo do studny

Pokud se bude grilovačka konat na vaší chalupě, budete mít pravděpodobně k dispozici studnu. Na té je založen následující „chladící tip“. Pivní sud v něm totiž spustíte do studny, kde se krásně vychladí. Důležité je sud pořádně přivázat, jinak se za ním bude muset spouštět, a jelikož se vám nepodařilo přivázat dobře ani sud, možná ve studni skončíte i vy sami. Nedoporučujeme spouštět sud do veřejné studny! Pivo je poměrně žádaný nápoj a nějaký vykuk by vám ho tedy mohl vyfouknout.

3. tip – Koupání se sudem

_

Poněkud náročným způsobem chlazení piva je jeho chlazení ve vaně. Vanu z části napustíte ledovou vodou a sudy do ní ponoříte. Tento způsob je náročný na logistiku, neboť ledovou a později studenou a nejpozději vlažnou vodu musíte vyměňovat. Má však jednu výhodu. Můžete se totiž sprchovat spolu s pivním sudem, což byl jistě váš dávný sen. Těžko říct, zda se však setká s pochopením dalších rodinných příslušníků.

4. tip – Výroba improvizovaného chladícího zařízení

Tip, který se bude líbit všem kutilům. Mezi sud a pípu umístíte dlouhou hadičku. Tu zamotáte a ponoříte do vody studené vody plné ledu, který si mezitím namrazíte. Pivo protékající přes toto chladící zařízení se krásně vychladí. Jakou délku chladící spirály budete potřebovat, si bohužel musíte spočítat sami.

5. tip – Ryjeme v zemi

Poslední dnešní tip se zdá trochu neuvěřitelný, ale opravdu funguje. Spočívá totiž v tom, že sud s pivem zakopete na zahradě. Stačí pouze několik centimetrů pod zem. Sud se přes noc v zemi krásně vychladí a po zbytek dne v něm pivo zůstane krásně chladné. Tento postup funguje i v létě, i když nutno uznat, že teplota není úplně ideální, ale pivo je studené a má pitelnou teplotu.

 Závěrem o chlazení piva

Nemáte-li tedy možnost půjčit si výčepní zařízení s chlazením, budiž vám těchto pár tipů návodem, jak pivo snadno vychladit. I přestože mají do dokonalosti daleko, svůj účel rozhodně splní a patrně navíc pobaví celou společnost. Neméně důležité je také vědět, jak sud piva správně narazit.

Máte-li další tipy, jak vychladit pivo bez chlazení, neváhejte a podělte se o ně s námi v komentářích.

Vyřešte problémy s chlazením a čepováním piva jednou provždy! Pořiďte si nejoblíbenější výčepní zařízení u nás:

Alkoholium.cz