Degustační sklenice na whisky

Jak má vypadat správná degustační sklenice na whisky? Oblíbené jsou broušené luxusní skleničky

Whisky je světově uznávaná jako jeden z vůbec nejlepších alkoholických nápojů vůbec. Tento mok, jehož kolébkou jsou divočejší končiny britských ostrovů – konkrétně Skotsko a Irsko – má zvláštní punc. Snoubí se v něm totiž drsnost a jadrnost s luxusem a ušlechtilostí. Takový fascinující kontrast nabízí jen málokterý jiný alkoholický nápoj.

Whisky je pití, které perfektně sedí k tvrdému dřevorubci stejně jako ke členu královské rodiny. Jistě se však shodneme na tom, že ať už dobrou whisky (nebo whiskey) pije kdokoli, tento skvělý výtvor lidského ducha si zasluhuje určitou kulturu konzumace. V dnešním článku se proto pro jednou nebudeme plně věnovat jen whisky jako takové. Zaměříme se místo toho i na to, jak ji pít. A hlavně z čeho. Jak vybrat nejlepší degustační sklenici na whisky? Právě to se dnes dozvíte.

Pár slov o whisky

Než se pustíme do výběru vhodné skleničky, nemůžeme vynechat krátké představení whisky jako takové. Abyste věděli, jak něco pít, musíte vědět, s čím máte co dočinění. Předpokládáme, že pravidelní čtenáři našeho webu jsou v tomto směru již plně vzdělání, ale zejména nově příchozím nezaškodí malá opakovací exkurze.

Původ whisky

Asi nepřekvapí, že původ whisky je zahalen tajemství. O její „objev“ se pře především Irsko a Skotsko. Předpokládá se, že nejpozději v 15. století už se nápoje podobné whisky na těchto územích vyráběly. V historických análech se pro ně však používá pojem „aqua vitae“ čili živá voda. Proč? Destiláty po mnoho předchozích staletí sloužily výhradně jako léčebné prostředky. Teprve ve středověku se rozšířila jejich konzumace takříkajíc pro potěšení.

Ostatně i samotný název whisky vychází z gaelského (keltského) kořene uisce/uisge, což je výraz pro vodu. Celý výraz zněl uisge beatha (voda života). Určitě stojí za zmínku, že původ výrazu uisce má společné praindoevropské kořeny s germánským slovem water, ale i slovanským voda. Dá se tedy říct, že whisky je pro keltské národy doslova totéž, co pro slovanské vodka.

Dnes se používají dvě tradiční varianty pojmu – whisky a whiskey. Zjednodušená obecná poučka praví, že když je to irské nebo americké (USA), je to whiskey. Když je to ze Skotska, nebo odkudkoli jinde (včetně Kanady), je to whisky.

Skotská vs. irská whisky

Jak se tyto dvě nejdůležitější whisky liší? A lze říct, že je některá lepší? Irská whiskey je typicky třikrát destilovaná. Používá se do ní často ječmen i slad. Skotská je naproti tomu typicky sladová. Destilovaná je nejčastěji dvakrát, ale může být i mnohonásobně vícekrát. Zásadní rozdíl však nejspíš konzument pozná v nakouřené rašelinové vůni a chuti, která je typická pro skotskou whisky. Slad se totiž tradičně suší na ohni z rašeliny.

Rozdílů by se našlo jistě víc a ještě víc toho mají oba nápoje společného. Jisté je jen to, že se nedá zodpovědně rozsoudit, která země vyrábí lepší whisky. Rozhodnout se musíte na základě vlastních chuťových preferencí. Ceněné a velmi známé whisky pocházejí taky z USA, Kanady, ale třeba i z Japonska. O whisky se tu a tam pokusí někdo i u nás a v mnoha dalších zemích.

Jak si vychutnat dobrou whisky

Kvalitní whisky má vždy osobitý výraz, v chuti, vůni, ale i barvě. Pokud si chcete whisky užít, musíte zapojit skoro všechny smysly. Nebo klidně všechny. Klokotavý zvuk whisky tekoucí z lahve a dopadající na sklo sklenice. Oblost a hladkost tekutiny v ústech. Pocity tepla, které se rozlévají po napití v hrudi. To vše jsou prožitky, které mají při ochutnávání whisky své místo.

Degustační sklenice na whisky

Náš tip: přečtěte si také článek, jak se pije whisky

První krůčky

Pokud s whisky začínáte, nemusíte na to jít moc zhurta. Není ostuda začít s levnějšími, komerčně známějšími nápoji. Určitě vás mohou oslovit značky jako Johny Walker, Tullamore Dew nebo Jack Daniel’s. Velmi charizmatické whisky, jako je třeba mocně nakouřený Talisker, si zpočátku tak dobře neužijete. Ale je samozřejmě jen na vás, čím chcete začít, jaký máte rozpočet a která whisky vás osloví…

Správná degustační sklenice

Teď konečně k hlavnímu předmětu našeho zájmu. Totiž ke skleničce. Jak by měla vypadat kvalitní degustační sklenice na whisky? Nejdříve si řekněme, jak by vypadat neměla.

Často si lidé pod pojmem whiskovka představí nízkou robustní sklenici ve tvaru pravidelného válce s velmi silným dnem. Někdy se sklenice může velmi mírně rozšiřovat směrem k ústí nebo má lehce zaoblenou konturu. Luxusní modely jsou pak často bohatě zdobené, vyrobené z křišťálového skla a představují úchvatnou ukázku sklářského umění. Skvělým příkladem jsou sklenice české značky Crystal Bohemia či Crystalex. Koupit je můžete i v setech s klasickou hranatou (a rovněž zdobenou) karafou, ze které se whisky nalévá.

Sklenička na whisky

Pozor, zvrat!

Takto vypadá typická představa běžného konzumenta. Gentleman vytáhne křišťálovou karafu z domácího baru, vytáhne baňaté víčko, nalije nápoj do válcové sklenice se silným dnem. Usadí se do robustního křesla a vychutnává.

Přestože je toto pojetí whiskovek velmi tradiční a zažité, paradoxně není optimální. Vychází z americké barové tradice, kdy se whisky typicky míchala se sodou a ledem. Tomu odpovídal i tvar a provedení sklenice. Tento přístup ale většina odborníků pro vychutnání čisté kvalitní whisky příliš nedoporučuje. Ideální sklenice na špičkový nápoj vypadá jinak.

Na whisky se stopkou

Jakou si tedy vzít sklenici, abyste si whisky užili opravdu naplno? Výše zmíněná sklenice umocní spíše „agresivnější“ tóny a ty jemné nechá naopak uniknout. Aby vám whisky prozradila všechna svá tajemství, potřebujete v první řadě sklenici na stopce.

Stopka zajistí, že nápoj nebudete až příliš zahřívat rukou. Zároveň oddálí ruku od ústí, čímž omezí působení… ehm, jiných případných pachů. Ústí sklenice by rovněž mělo být velmi tenké, bez drobného vypoulení po obvodu, které je příznačné pro některé – zejména levnější – sklenice. Sklenice na degustaci by taky neměla být příliš vysoká, aby všechny vůně doputovaly až k nosu, i ty nejjemnější.

Jakou sklenici tedy zvolit?

Optimální volbou je sklenice, která má krátkou stopku, nižší výšku, širší dno než ústí a střední velikost. Může jít tedy o sklenice typu:

  • Tulipán či balón
  • Sklenice na koňak, brandy
  • Případně sklenice na sherry (ty však mívají většinou příliš dlouhou stopku)

Válcovité, které jsme zmínili výše, mají své místo – zejména pokud chcete whisky s něčím míchat, např. s ledem. Hodí se i na některé bourbony (opět především s ledem). Na drinky z whisky lze použít i vysoké sklenice typu highball.

Glencairn jako svatý grál pro whisky

Pokud chcete vidět, jak má vypadat dokonalá degustační sklenice na whisky, nepotřebujete sáhodlouhý popis. Stačí se podívat na whiskové sklenice značky Glencairn. Tento skotský výrobce představuje naprostou TOP třídu v tomto oboru. Tyto sklenice lze přitom pořídit i v českých e-shopech a nemusejí být nijak drahé. Jednu perfektní whiskovku Glencairn pořídíte od cca 150 Kč.

Tipy na nejlepší skleničky na whisky (degustační i broušené)

ObrázekNázevInfo
1.GLENCAIRNTyp: degustační
Objem: 190 ml
Balení: 1 nebo 6 ks
Cena: od 160 Kč
Prodává: sklenenyshop.cz
2.Crystalite Bohemia
COLIBRI
Typ: degustační
Objem: 210 ml
Balení: 6 ks
Cena: od 275 Kč
Prodává: sklenenyshop.cz
3.Alkohol.cz specialTyp: degustační
Objem: 120 ml
Balení: 1 ks
Cena: od 90 Kč
Prodává: alkohol.cz
Broušené luxusní sklenice na whisky - podávané nejčastěji s ledem či sodou
1.Crystalex CLUB UPTyp: ručně broušené
Objem: 300 ml
Balení: 2 ks
Cena: od 160 Kč
Prodává: sklenenyshop.cz
2.Crystalex WHISKYTyp: broušené
Objem: 280 ml
Balení: 4 ks
Cena: od 430 Kč
Prodává: alza.cz
3.Bormioli Rocco Selecta
+ karafa
Typ: broušené
Objem: 285 ml
Balení: 6 ks
Cena: od 390 Kč
Prodává: 4home.cz
Sklenice v dárkovém balení s whisky
1.Nikka From The
Barrel Gift Box
Balení: 2 ks
Cena: od 1490 Kč
Prodává: warehouse1.cz
2.Jack Daniel's Apple
+ 2x sklo GB
Balení: 2 ks
Cena: od 650 Kč
Prodává: alkohol.cz

Sklenice na míru

Sklenice, které ponesou nějaký osobitý otisk, se mohou stát skvělou součástí výbavy domácího baru. Taky mohou posloužit jako vynikající dárek. Sklenici můžete ozdobit, lépe řečeno nechat ozdobit, například luxusním gravírováním. Tuto službu nabízí například obchod Moser.cz.

Sklenice s vlastním potiskem pak nabízí například Sklenenyeshop.cz, Sklo-dar.cz a mnoho dalších e-shopů a výrobců.

Alkoholium.cz