whisky Tullamore DEW

Tullamore Dew – Třikrát destilovaná legendární irská whiskey

Tullamore Dew Tullamore Dew patří mezi nejznámější a nejprodávanější whisky na světě. Pochází z jednoho ze dvou rodišť tohoto typu destilátu – tedy z Irska. Druhým domovem je whisky v sousedním Skotsku. Značka Tullamore Dew se těší zvláštní oblibě i u nás.

Že jste žádnou z jejích whisky (resp. whiskey) ještě neochutnali? To byste měli rychle napravit – následující článek vám naladí chuťové buňky tím správným směrem.

Na skok do historie

Městečko Tullamore. Sotva 15 tisíc obyvatel. Poloha v samém srdci Irska; konkrétně v hrabství Offaly. Tak právě zde vznikla legendární whisky, o které si budeme povídat. Stalo se tak v roce 1826. V té době byla oblast okolo města obsypána poli s ječmenem a palírna, kterou založil jistý Michael Molloy tady zdaleka nebyla jediným svatostánkem alkoholu.

Důležitým mezníkem se stal rok 1873. Tehdy se vedení palírny ujímá Daniel Edmund Williams, který předtím ve firmě více než deset let pracoval, a whisky dostává své slavné jméno. První část tvoří název města – vychází z irského spojení tulach mhor, což znamená velký kopec.

Smysl druhé části pochopíte, pokud si povšimnete počátečních písmen výše uvedeného ředitele. Ano, jde o velmi vtipný akronym. Písmena D.E.W. nejsou totiž jenom iniciály, v angličtině toto slovo znamená „rosa“. Název whisky lze tedy přeložit i jako „Tullamorská rosa“.

Give every man his DEW!

Tak zněl slogan, se kterým whisky z Williamsovy palírny vyrážela na trh. V překladu to znamená: „Dopřej každému muži jeho kapku rosy!“ – v češtině to zní kostrbatě, ale v angličtině heslo prorazilo – stejně tak i samotný nápoj.
whisky tullamore dew rum cask XO

 • A co se dělo dál? Palírna v Tullamore se v Irsku proslavila trojí destilací.
 • Na začátku 20. století přešla palírna plně do rukou Williamse a jeho rodiny.
 • V roce 1947 vychází unikátní triple blend whiskey Tullamore Dew Original – a to pod taktovkou vnuka D. E. Williamse.
 • O pár let později, v roce 1954 je palírna zrušena, kvůli problematické situaci, která v tomto odvětví tou dobou v Irsku panovala.
 • Roku 1965 je výroba obnovena v blízkosti města Cork.
 • Od roku 2010 zakoupila značku Tullamore Dew společnost Wiliam Grant and Sons. Jde o věhlasnou společnost, která stojí i za exkluzivními skotskými whiskami jako Glenfiddich nebo Balvenie. Cena byla 300 milionů Euro!
 • V roce 2014 se palírna v městečku Tullamore dočkala renesance.
 • V roce 2015 se prodalo okolo 950 000 lahví této whisky.

Trojitá destilace a směs tří druhů whisky

Tradice trojí destilace je typická i pro současnou Tullamore Dew. Tím se liší od skotských whisky nebo amerických bourbonů. Rozdílem oproti skotským whisky je i způsob sušení sladového ječmene horkým vzduchem namísto ohně, což způsobuje absenci rašelinové příchuti.

Destilát poté zraje v dubových sudech. Toto tradiční řešení zajistí zrání chuti, vůně i barvy. Jde navíc o již použité sudy, v nichž předtím odpočívalo kvalitní sherry. I tento faktor dodává výslednému nápoji specifické rysy.

Velmi důležitou součástí procesu výroby je i míchání. Tato fáze je velmi náročná a musejí ji provádět nejlepší odborníci, kteří vyberou ty správné ročníky destilátů, aby měl nápoj přesně takovou chuť a vůni, jakou má mít.

Nesmí se to uspěchat

Whisky Tullamore Dew zraje v sudech nejméně tři roky, aby byly její vlastnosti dostatečně kultivované. Některé řady tohoto nápoje ale odpočívají i mnohem déle. Například 10, 12, nebo dokonce i 15 let. U takto exkluzivních „modelů“ se můžete těšit na dokonale vytříbenou, harmonickou a intenzivní chuť.

Chuť a vůně

Základní řada whisky Tullamore Dew (Original) se vyznačuje zelenou etiketou a 40 procenty alkoholu. Tato série je nesmírně oblíbená a láhev si můžete pořídit za poměrně příznivou cenu, která se pohybuje okolo 300-400 Kč za 0,7 litru.

Nápoj má světle medovou, zářivou barvu. V chuti se prosazuje zejména ječný slad, ale i stopy kakaa a koření. V pozadí lze ucítit vanilku. Nástup chuti je kořeněnější a intenzivní. Zakončení není příliš dlouhé. Vůně opět nabídne ječmen, ale taky tóny ovoce a mírně dřevitý nádech.

Tuto whisky můžete pít samostatně, ale pokud si do ní přidáte led nebo ji smícháte s vodou, nic nepokazíte.

whisky Tullamore DEW

Speciální řady

Značka Tullamore Dew nabízí kromě standardní série i celou řadu dalších variant. Některé z nich představují velmi luxusní pití. Abyste v tom měli přehled, přinášíme vám seznam – můžete si odškrtávat, co jste už ochutnali.

 • Tullamore Dew 10 year old Single Malt, 40 % – Jednosladová řada, která zraje v dubových sudech po dobu celých 10 let. K tomuto účelu se používají sudy po nápojích jako Oloroso, Madeira nebo po portském víně či bourbonu. Láhev této whisky s elegantní tmavě hnědou etiketou vás vyjde na cca 1200 Kč nebo více. Ale rozhodně to stojí za to. Nápoj posbíral i řadu významných ocenění.
  >> Objednat tuto láhev můžete zde
 • Tullamore Dew 12 year old Special Reserve, 40 % – Dvanáctiletá „blended“, tedy míchaná, whisky nosí fialovou etiketu a láhev pořídíte okolo 900 Kč. Whisky zraje v sudech po sherry nebo bourbonu. Chuť je velmi jemná, lehce sladová s tóny medu a oříšků. V závěru jsou cítit dřevité tóny. Velmi dobrá volba.
  >> Objednat tuto láhev můžete zde
 • Tullamore Dew XO, 43 % – Tato řada je celkem novinka. Specifikem je zrání v sudech po špičkovém karibském rumu. To dává této whisky ovocnější chuť a vůni, ucítíte především banány a citrusy. Chuť je mírně sladší a neobvyklá. Cena cca 500 Kč za lahev.
  >> Objednat tuto láhev můžete zde
 • Tullamore Dew Single Malt 14yo, 41,3 % – Exkluzivní, jednosladová a 14letá Tullamore Dew s bílou etiketou. Láhev stojí okolo 1300 Kč, ale nápoj uvnitř vás přesvědčí, že nejde o vyhozené peníze. Podobně jako 10letá řada zraje tento nápoj v sudech po sherry, portském a madeiře. Chuť je nesmírně bohatá a vyzrálá. Totéž platí o vůni. Dokončení je delší než u jiných řad. Exkluzivní pití.
  >> Objednat tuto láhev můžete zde
 • Tullamore Dew Crock, 40 % – Tříletá whiskey Tullamore Dew je v tomto případě „umístěna“ do pěkného džbánku. Zajímavé balení vhodné do sbírky nebo jako dárek.
  >> Objednat tuto láhev můžete zde
 • Tullamore Dew Cider Cask, 40 % – Velmi unikátní whisky, která zraje v sudech po cideru a bourbonu. To se pochopitelně promítá do její chuti i vůně, ve které se výrazně projevují jablka a další ovocné tóny. Chuť je svěží. Barva je světle medová až karamelová. Tento nápoj zaujme každého milovníka neortodoxních whisky.
  >> Objednat tuto láhev můžete zde
 • Tullamore Dew Phoenix, 55% – A teď něco pro labužníky. Velmi silná whisky Tullamore Dew z řady Phoenix s modrou etiketou. Název odkazuje na požár města Tullamore v roce 1785, po němž město znovu povstalo z popela jako tento bájný pták. Tato whisky je míchaná a s 55 % alkoholu zaujme spíše náročné zájemce. Cena láhve začíná na cca 1200 Kč.
  >> Objednat tuto láhev můžete zde
 • Tullamore Dew 15 year old Trilogy, 40% – Tato nejdéle zrající whisky značky Tullamore Dew je u nás bohužel obtížně k dostání. Zraje v sudech po rumu, bourbonu a nápoji Oloroso.

Legendární reklamy na Tullamore Dew

Z televizní obrazovky jistě znáte legendární reklamy na whisky Tullamore Dew.

Aktuálně letí píseň Tullamore Dew – Danny Boy:

Alkoholium.cz