_

Alkohol za volant opravdu nepatří!

Kolikrát jste tuto větu slyšeli. Kolikrát jste váhali, zde přece jen za volant usednout. A kolikrát jste za volant skutečně usedli. Následující článek budiž jedním z těch, které se vás od toho opět pokusí odradit.

Kolikrát jste tuto větu slyšeli. Kolikrát jste váhali, zde přece jen za volant usednout. A kolikrát jste za volant skutečně usedli. Následující článek budiž jedním z těch, které se vás od toho opět pokusí odradit.

_
_

Obsluha motorového vozidla je bezesporu činnost, která chce vedle zkušeností také maximální pozornost a soustředění. Bezchybné smysly, okamžitá reakce na podněty a také adekvátní řešení vzniklých situací. To vše je nutné pro bezpečnou jízdu. Co když ale usednete za volant po jedné či více skleničkách alkoholu?

Řízení pod vlivem alkoholu

Důsledky požití alkoholu se stupňují s jeho množstvím. Ovšem i při malém množství vypitého alkoholu (opravdu stačí jediná sklenička) je možné pozorovat zhoršení výše uvedených schopností. Nevnímáte-li toto zhoršení vy, dá se ho snadno exaktně prokázat. A s rostoucí koncentrací alkoholu v krvi se neschopnost bezpečně řídit automobil prohlubuje.

Rozostřuje se vidění, výrazně se prodlužuje reakční doba, a co je možná nejhorší, nedaří se vám správně vyhodnocovat rizikové situace. Jak známo konzumace alkoholu dává člověku pocit neohroženosti. Riziko, že se takový člověk nebude zdráhat dostat se do nebezpečné situace, výrazným způsobem roste. Zkrátka bude riskovat. Stokrát si můžete říct, že to není váš případ, ale stokrát se můžete plést. Alkohol rovněž způsobuje jistou malátnost. Budete-li řídit pod vlivem alkoholu, roste riziko, že při řízení usnete a už se nikdy neprobudíte.

Možné právní postihy při řízení pod vlivem alkoholu

_
_

Na řízení pod vlivem alkoholu pamatuje i náš právní řád. Podle současné úpravy hrozí za řízení vozidla pod vlivem alkoholu s méně jak 0,3 ‰ alkoholu v krvi peněžitá pokuta ve správním řízení 2 500 – 20 000 Kč, zákaz řízení na dobu 6 měsíců až 1 roku. Při hladině alkoholu pod 0,3 ‰ ještě nehrozí přidělení bodů. Jiná situace je však pro hladinu od 0,3 ‰ do 1 ‰. U té si totiž kromě zákazu řízení a pokuty můžete „vysloužit“ také 7 trestných bodů.

Budete-li řídit motorové vozidlo s hladinou vyšší než 1 ‰ hrozí vám pokuta ve správním řízení od 25 000 do 50 000 Kč, 7 trestných bodů a zákaz řízení na 1 – 2 roky. Při hladině alkoholu v krvi vyšší než 1 ‰ se však zpravidla přestupku nedopustíte, neboť takovým jednáním rovnou spácháte trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky.  Souběh trestného činu a přestupku bude v tomto případě patrně vyloučen. Ustálená judikatura Nejvyššího soudu ČR totiž s ohledem na poznatky lékařské vědy považuje hladinu alkoholu v krvi převyšující 1 ‰ za hladinu vždy vylučující způsobilost bezpečně řídit motorové vozidlo (Rozsudek Nejvyššího soudu ČR ze dne  22. 8. 2007 ve věci sp. zn. 5 Tdo 874/2007), čímž je naplněn jeden ze zákonných znaků tohoto trestného činu. Při hladině od 0,8 ‰ do 1 ‰ je nezpůsobilost konkrétní osoby bezpečně řídit vozidlo třeba v konkrétním případě dokazovat. Pachateli trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky hrozí  trest odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest nebo zákaz činnosti. Ještě přísněji bude potrestán řidič hromadného dopravního prostředku či ten, kdo v tomto stavu způsobí dopravní nehodu.

Vedle právního rozměru nezapomeňme rovněž zmínit ten morální. Srazíte-li kupříkladu pod vlivem alkoholu chodce, který následkem toho zemře, budete se kromě pobytu ve vězení muset vyrovnat také s vaším svědomím. Podobně můžete zabít také nejbližší příbuzné či přátele, které budete chtít takto „posilněni“ někam odvést.  Budete-li chtít usednout opilí za volant, myslete na možná rizika.

Řízení s kocovinou a zbytkovým alkoholem

_
_

O nevhodnosti řízení pod vlivem alkoholu se obecně ví. Ovšem co se už tolik nezmiňuje je, že řídit byste pravděpodobně neměli ani druhý den ráno po večerním popíjení. Nebude-li se jednat o opravdu malé množství, může si alkohol brát svou daň i v případě, že vám již nebude kolovat v krvi. Noční odbourávání alkoholu spánku rozhodně nepřidá. Ráno jste tak unavení, ospalí a často i dehydratovaní. Nic z toho vaše řidičské schopnosti rozhodně nezlepší. Řídit s kocovinou je tak podobně špatný nápad jako řídit pod vlivem alkoholu.

Pokud to večer s alkoholem opravdu přeženete, může se navíc stát, že ještě druhý den v poledne budete mít zbytkový alkohol v krvi. Jeho přítomnost si třeba ani neuvědomíte, ale stoprocentně ovlivní vaše řidičské schopnosti. Řízení se zbytkovým alkoholem se tedy rozhodně vyhněte. Pokud si chcete ráno ověřit, zda jste již vystřízlivěli, vyplatí se mít po ruce alkoholtester.

Jak se řízení pod vlivem alkoholu účinně vyhnout?

Úplně nejlepší je nemuset řešit, zda řídit či neřídit. Toho se dá snadno docílit tak, že využijete buď veřejné dopravy, anebo se domluvíte na odvozu. Buď nebude pít někdo z vašich přátel, anebo vás někdo jiný vyzvedne. Pokud se dostanete do situace, že už žádný autobus nejede, všichni z vašich přátel už pili a volat si někomu pro odvoz už také není možné, zavolejte se raději taxi. Auto nechte autem a raději se s přáteli složte na odvoz taxíkem. Vyjde levněji než možná pokuta a hlavně neohrozíte sebe ani nikoho jiného.

Alkoholium.cz