Výroba alkoholu
CC Bruno VZ

Povinnost složit kauci pro výrobce a prodejce alkoholu – Koho přesně se týká?

Víte, koho přesně se týkají kauce na prodej alkoholu a v jaké výši? Mají provozovatelé restauračních zařízení povinnost kauci skládat? Na tyto a další otázky odpoví následující článek.

Upozorňujeme, že tento článek byl naposled aktualizován 16.12.2013 a jeho aktuálnost je třeba ověřit u oficiálních zdrojů. Za aktuálnost článku neručíme.

Víte, koho přesně se týkají kauce na prodej alkoholu a v jaké výši? Mají provozovatelé restauračních zařízení povinnost kauci skládat? Na tyto a další otázky odpoví následující článek.

Výroba alkoholu
CC Bruno VZ

Novela živnostenského zákona přinesla povinnost mít koncesovanou živnost pro všechny, kdož prodávají alkoholické nápoje. A je vcelku jedno, zda jde o provozovatele restaurací, barů, drobné prodejce či obchodní řetězce. Povinnost se zkrátka vztahuje na každého, kdo s alkoholem obchoduje, distribuuje ho nebo prodává. O tom, jak získat koncesi na prodej lihovin, jsme se rozvedli již v předchozím článku (čtěte ZDE). Jak je to ovšem s povinností skládat kauci? Na to se podíváme v následujících řádcích.

Kdo musí skládat kauci na prodej alkoholu?

O tom, kdo je povinen skládat kauci na prodej alkoholu mluví novela živnostenské zákona. Ta zavádí povinnost skládat kauci pro výrobce a obchodníky, kteří uvádějí lihoviny do oběhu. Zjednodušeně by se tedy dalo říct, že povinnost skládat kauci mají všichni, jež kolkují láhve. Tedy kromě výrobců z řad likérek také dovozci lihovin ze zahraničí.

Jaká je pak výše uvedené kauce? To záleží na tom, s jakým množstvím alkoholu výrobce či obchodník pracuje. Ti, kteří odeberou do 25 tisíc kolků ročně, musí složit kauci 500 000 Kč. Komu 25 tisíc kolku ročně stačit nebude, musí složit kauci ve výši 5 000 000 Kč. Nezáleží tedy na množství alkoholu, které pošle firma do oběhu, ale na množství okolkovaných lahví. Kauci by měla mít firma složenou do 1. ledna 2014.

Kauce má zdražit alkohol

Kauce nabourá finance mnoha likérek
_

Zákonodárci si od toho i dalších opatření slibují omezení černého trhu s alkoholem. Mezi další opatření vedle už výše zmíněné koncese patří zákaz prodeje alkoholu ve větších než 3 litrových baleních nebo povinnost monitorovat prostor, kde dochází ke kolkování, bezpečnostními kamerami. Zvláště povinnost složit kauci a instalovat kamerový systém bezesporu zvýší náklady na výrobu alkoholu, což se výrobci chystají promítnout do cen.

Co na to malí výrobci lihovin?

Opatření jsou terčem kritiky některých, hlavně menších, výrobců lihovin. Podle jejich názoru je novela zákona šita na míru velkým likérkám, neboť pro řadu malých mohou být nové povinnosti doslova likvidační. To dosvědčuje i fakt, že některé likérky už zastavují výrobu.

Alkoholium.cz