Štědrovečerní alkohol
CC Kelley Boone

Štědrovečerní tabule – Pivem chybu neuděláte, u vína je třeba vážit

Řešíte-li zapeklitou otázku, co za alkoholický nápoj podávat ke štědrovečerní tabuli, pak je pro vás jako stvořený následující článek.

Řešíte-li zapeklitou otázku, co za alkoholický nápoj podávat na štědrovečerní tabuli, pak je pro vás jako stvořený následující článek.

Štědrovečerní alkohol
CC Kelley Boone

Není od věci mít s dostatečným předstihem jasno o tom, které nápoje se objeví na vaší štědrovečerní tabuli. Vyhnete se tak finišujícímu vánočnímu šílenství, a v klidu si tak dopřeje tu pravou vánoční pohodu. Než se však vrhneme na doporučení, co za alkohol podávat ke kaprovi s bramborovým salátem, podívejme se, jaký alkohol se k štědrovečerní tabuli servíroval v minulosti.

Štědrý večer býval na suchu

Jak známo, Vánoce jsou křesťanským svátkem, který oslavuje narození Ježíše Krista. V historii tedy měla na podobu štědrovečerní večeře velký vliv katolická církev, která konzumaci alkoholu na Štědrý den zakazovala. Lidé však tento zákaz často obcházeli tím, že se hostina konala již 23. prosince. A čím že si to tedy lidé ve středověku nad kaprem s bramborovým salátem připíjeli? Nad kaprem si v té době ničím nepřipíjeli, neboť ten se společně se salátem u nás dostal na štědrovečerní tabuli až mezi světovými válkami. Hlavním chodem byl do té doby nejčastěji houbový kuba, ke kterému se podávalo pivo, ovocné destiláty a později také punč.

Věděli jste, že i dnes je ve spoustě států USA prodej alkoholu na Štědrý den omezován?

 

Hostinu započněte aperitivem

Vrhněme se však na štědrovečerní tabuli. Jelikož jde o hostinu, jak se patří, je dobré započít ji aperitivem, který by měl navodit chuť k jídlu. Vzhledem ke konzumovaným pokrmům je vhodný například vermut nebo suchý sekt. Chybu neuděláte ani borovičkou nebo hořko-sladkým likérem.

Pivo k štědrovečerní večeři – ano či ne?

Kapr s bramoborovým salátem
CC Novelgazer

Asi nejvíce lidí si u nás dá k štědrovečerní večeři pivo s tím, že nejčastěji sáhne po nějakém prémiovém ležáku. Přitom má ale pocit, že tato volba není úplně tak správná. Hned vysvětlíme, proč jsou tyto obavy liché. Není sporu o tom, že mastný smažený kapr společně s bramborovým salátem plným majonézy není zrovna lehkým jídlem. Naopak můžeme říct, že jde o pokrm poněkud těžký a hlavně tučný. A právě k takovým pokrmům se skvěle hodí dobře vychlazené pivo, které má pozitivní vliv na sekreci trávících šťáv. Pokud tedy chcete, aby vám rychleji slehlo, je pivo na štědrovečerní tabuli správnou volbou.

Jaké víno se hodí k štědrovečerní večeři?

Sklenka bílého vína
CC Alex Brown

Víno k rybám zkrátka patří a kapr není výjimkou. Ovšem zkombinovat smaženého kapra se salátem s vhodným vínem, to už je pořádný oříšek. Nic však není neřešitelné. Tak jako u jiných ryb se budeme vybírat mezi bílými víny. Zapomeňte však na mladá a sladká vína. K této tučné dvojce lépe sednou vyzrálejší suchá bílá vína. Minimálně s těmito informacemi byste měli vystačit. Pokud byste však byli puntičkáři, prozradíme, že jako vhodné odrůdy se jeví například Veltlínské zelené nebo Ryzlink rýnský.

Nezapomeňte na digestiv

Celou štědrovečerní hostinu pak může završit digestiv, buď v podobě kávového či vaječného likéru, anebo v podobě vyzrálého destilátu (whisky, brandy nebo koňak).

Kalorická nálož také kvůli alkoholu

Vánoční cukroví
CC Thomas Wenger

Hlídáte-li si linii, patrně by na vás při výpočtu kalorické hodnoty takové štědrovečerní hostiny mohly přijít mdloby. Sice neleží veškerá váha na zkonzumovaných alkoholických nápojích, ale jejich podíl není zanedbatelný. Stejně jako jednotlivé chody i množství vypitého alkoholu by mělo být přiměřené. Pokud se i přesto budete cítit po večeři přecpaní, nemusíte věšet hlavu. S vaší váhou by to nemělo příliš zamávat. Daleko horší je celodenní půst a následný šok v podobě velmi vydatné večeře, ale také pokračování v přejídání během zbytku vánočních svátků.

Alkoholium.cz