Nejlepší sladké rumy

TOP 10: Nejlepší sladké rumy

Dáváte přednost jemně sladším rumům před těžkotonážními a zemitými nápoji? Nepohrdnete ani lehčím rumovým likérem? Pak jste tady správně. Na dnešek jsme si pro vás totiž připravili žebříček nejlepších sladkých rumů. A máte se rozhodně na co těšit!

Nejlepší sladší rumy a rumové likéry

1. Diplomatico Reserva Exclusiva

Rum Diplomatico Reserva Exclusiva 12y

Horká a divoká Venezuela, božský maestro ronero Tito Cordero, skvostné rumy známé a oceňované či rovnou opěvované po celém světě. Značka Diplomático je v rumovém světě pojem víc než známý a na svém kontě má bezpočet famózních dobrot. Reserva Exklusiva je nesporně jednou z nich.

Tato jihoamerická perla zrála v dubových sudech až 12 let a výsledkem je dokonalý chuťový profil a krásně zušlechtěný nápoj. Zvláště s přihlédnutím k ceně, která není nijak horentní – tuto mile baculatou láhev pořídíte pod 900 Kč.

Těšit se můžete na přirozeně sladší rum, ve kterém se rozehrávají sametové tóny vanilky, medu či karamelu a přizvukují jim podtóny kůry citrusů, skořice nebo hořké čokolády. Hořká čokoláda se však více rozvine v závěru a tento rum si můžete skvěle vychutnat třeba právě s kvalitní čokoládou. Rum skýtá komplexní a víc než příjemný zážitek a svou (opravdu jemnou a decentní) sladkostí přivábí i mlsnější jazyky. Vynikající volba. Ostatně na našich stránkách najdete i podrobnější recenzi.

2. Don Papa MassKara

Don Papa Masskara

Nejen v Karibiku se dělají špičkové rumy. Na srovnatelné úrovni nás rumovými peckami zásobují i Filipíny. Například prostřednictvím značky Don Papa. Ta ráda proklamuje, že rum vyrábí z nejsladší cukrové třtiny na světě, které se daří jen na filipínských plantážích ostrova Negros díky specifickému klimatu. Dalo by se tomu snad i věřit vzhledem k charakteru rumů Don Papa, který je typicky sladší. Platí to například pro rum Don Papa Baroko, který jsme dříve podrobně recenzovali. A taky pro rum Don Papa MassKara, který je podobného ražení.

Přivítá vás krásně a exoticky zdobenou lahví. A nezaostává vůní ani chutí. Rum je obohacený infuzí speciálních citrusů calamondi, chilli papriček odrůdy siling labuyo a na sladkosti mu přidává med z kanlaonského lesa. Chuť i aroma jsou bohatě medové a citrusové s ovocnými tóny. Velmi povedená záležitost. Kulantní sladkost není na úkor řízu – pořád jde o poctivý 40% rum.

3. Plantation 20th Anniversary XO

Plantation 20th Anniversary XO

Dali byste si poctivý barbadoský rum, který si až 15 let hověl v sudech své tropické domoviny a pak dalších až 10 let dozrával v Evropě v sudech po exkluzivním koňaku? Plantation 20th Anniversary XO je tu jen a jen pro vás! Tato parádní záležitost v nádherné lahvi, která je sama o sobě skoro sběratelského ražení, vás oslní nádherně jantarovou barvou – a definitivně si vás získá chutí a vůní.

Vanilka, špičková čokoláda, banány… co víc od rumu chtít? Třeba ještě kokos, mango a další tóny, které se bujně, ale ušlechtile mísí do celku vytvářejícího sofistikovanou symfonii. Plantation 20th Anniversary XO má jemně sladší charakter, ale je to pravověrný a kvalitní rum, jak má být.

4. Ron Abuelo Centuria 30y

Ron Abuelo Centuria 30y

Tohle už je trochu dražší záležitost, ale proč si ji nedopřát, pokud máte vyšší nároky. Ron Abuelo Centuria 30y je panamský rum ze známé palírny Varela Hermanos, jejíž historie sahá do 19. století. Rum Abuelo Centuria pak představuje výroční záležitost a jde o exkluzivní až 30 let zrající záležitost.

Díky tomu se rum pyšní sytě karamelovou barvou se zlatavými až rubínovými odstíny a dokonale vytříbenou, ušlechtilou chutí. Ta je vydatná, intenzivní a lehce nasládlá po vanilce a karamelu. Komplexitu dotváří dřevitý základ a kořeněné odstíny. Je to silný, zemitý, hluboký rum, který ocení i opravdoví znalci.

5. Bumbu XO

Bumbu XO 18y

V poněkud lehčí notě se nese rum známé značky Bumbu je „pirátská“ značka, která umí uhodit i na hravější strunu. Ale legrace končí u nekompromisní kvality, kterou 18letému Bumbu XO nelze ani náhodou upřít.

Tento panamsko-barbadosko-španělský rum dozrál takřka k dokonalosti v sudech po sherry a vyvinul se v orchestr vzletných chutí s dominující vanilkou či pomerančem, ale taky kávou, karamelem a zemitějšími dubovými tóny. Tenhle rum se opravdu skvěle pije… ale šetřete si ho a ochutnávejte zodpovědně.

6. Legendario Elixir De Cuba 7y

Legendario Elixir 7yo

Toto sladké, temperamentní a charismatické potěšení z Kuby už jsme měli rovněž tu čest obšírněji recenzovat. Takže jste se již mohli dozvědět, že tato pochoutka není tak docela rum, ale něco, čemu se říká Punch au Rhum. Tím se od předchozích kousků v našem žebříčku poněkud liší.

Ano, Legendario Elixir De Cuba 7y už má našlápnuto k likéru, jeho sladkost je přece jen výraznější, a naopak „voltáž“ citelně nižší než u pravověrných rumů – konkrétně 34 %. Je to tedy lehčí pití, do kterého se silně promítají rozinky, které se v něm macerovaly. Ucítit však můžete i karamel, citrusy a další tóny. Legendario Elixir De Cuba 7y povyšuje nad běžná sladká likérová „lepidla“ mimo jiné sedmileté zrání, které mu dodává jistou kultivovanost.

7. Capitan Bucanero Elixir Dominicano

Capitan Bucanero 7y 0,7l 34% rum

Úhlavním konkurentem Legendario Elixiru je rumový likér Capitan Bucanero Elixir z Dominikánské republiky. I s tímto rumem jsme si na našem webu již potykali v recenzi. Vedl si jen o malinko hůře než Legendario. U nás jde však o jeden z nejprodávanějších rumů a za přívětivou cenu kolem 400 Kč má rozhodně co nabídnout.

I tentokrát dosahuje síly 34 % alkoholu, ale chuť směřuje více k medu, karamelu či švestkám. Nechybí však ani rozinky, které se opět do rumu přidávají – tentokrát společně se zmíněnými švestkami. Capitan Bucanero je jemný, sladký a příjemný, ale ne tak vyzrálý jako Legendario.

8. A. H. Riise XO Reserve Superior Cask

A.H.Riise XO Reserve Superior Cask

Velmi známá karibská značka A. H. Riise v názvu odkazuje na svého zakladatele – dánského lékárníka, který při svých cestách po Karibiku v 19. století propadl rumovému kouzlu. A jal se tento nápoj prozkoumávat i vyrábět.

Zlatem zářící rum A.H.Riise XO Reserve Superior Cask by mu jistě vyčaroval úsměv na tváří. Tento rumový blend se složkami starými až 20 let vás okouzlí nejen úžasnou barvou, ale taky chutí, která hýří ovocem. Mango, citrusy a pomeranče, slaďoučká papája – k tomu vanilka jako třešnička na dortu. Tento rum je sladký, ale jen přirozeně a kultivovaně. Velmi povzbudivé a příjemné pití.

9. Sérum Elixir

Rum Sérum Elixir

Tento velmi zajímavý rumový blend v krásné, stylové lahvi představuje směsici až 8letých panamských rumů. Receptura je však obohacená o macerované ovoce a koření. Ve výsledku se v chuti silně projevují oříškové, mandlové tóny a sladší švestkové a vanilkové tóny. Jde o jemný rumový likér s 35 % alkoholu. Příjemná záležitost pro milovníky sladších, ale přesto kvalitních rumových likérů.

Naše recenze rumů značky Sérum.

Alkoholium.cz