Recenze whisky Proper no. Twelve – úspěšný projekt MMA bojovníka Conora McGregora

EDIT 2021: Whisky Proper no. Twelve již nepatří MMA zápasníkovi Conor McGregorovi. V roce 2021 prodal svůj 51% podíl za astronomických 3,4 miliardy korun firmě Beckle. Stalo se tak po třech letech, co Conor McGregor spojil své jméno s touto, můžete snad i říci, již legendární whisky.

V dnešní recenzi jsme si pro vás opět připravili přímo „ultimátní“ specialitu. Není nic výjimečného, že se různé celebrity objevují v názvech či na obalech výrobků. Málokdy s nimi však mají společného něco více, natož aby se přičinili o jejich vznik. Tentokrát je tomu jinak. Představíme vám totiž irskou whisky Proper no. Twelve, kterou má na svědomí jeden z nejznámějších bojovníků MMA současnosti – Conor McGregor.

Proper No. Twelve conor Mcgregor

Na co se těšit?

Někomu stačí samotné jméno slavného bojovníka, náročnější znalci však budou chtít jistě znát další důvody, proč sáhnout právě po této lahvi. Tak tady jsou…

  • Jemná a ušlechtilá whisky z úspěšné spolupráce

Conor McGregor samozřejmě nevypálil tuhle whisky sám doma ve sklepě. Vzal si na pomoc Davida Eldermana, který dříve pracoval pro lihovar Bushmills. McGregor s jeho asistencí vytvořil v lihovaru Old Bushmills skvělou whisky i úspěšnou značku. Whisky začala svou pouť v Irsku a USA, ale nyní už si ji můžeme dopřát i v Evropě. A že se tato záležitost opravdu povedla, o tom svědčí překvapivě skvělé ohlasy. I my víme, že důvodem dobrých hodnocení není jen strach recenzentů, že si pro ně Conor McGregor přijde.

  • Šťastná trojka

Whisky Proper no. Twelve vznikala celé tři roky a prochází trojnásobnou destilací v měděných sudech. Tento skvělý blend díky tomu dosahuje kultivované chuti s převahou medu a ovocných tónu v chuti a vanilky ve vůni. A pokud přemýšlíte, co vyjadřuje číslovka 12 v názvu (angl. twelve), pak vězte, že jde o odkaz na čtvrť, kde se Conor McGregor narodil a vyrůstal (Crumlin, Dublin 12).

  • Vybraný blend

Proper no. Twelve je hrdá irská blended whisky. Vznikla z nejvybranějších obilných a sladových whisky, které „smaragdový ostrov“ nabízí. Conor si dal na čas a pátral, dokud nenašel to nejlepší.

Charakteristika

Když se celebrity v záchvatech sebevědomí pouštějí do nových oborů, často to nekončí příliš dobře. S čistým svědomím však můžeme prohlásit, že tentokrát se žádná katastrofa nekoná. Bylo by ale jistě neférové přisuzovat veškeré zásluhy pouze bojovníku MMA Conoru MgGregorovi, nad kterým bděly nejedny zkušené oči.

Blended whisky, která v roce 2018 vznikla, se může směle zařadit do zástupu kvalitních a lahodných irských whisky. Nebudeme tvrdit, že tahle láhev je to nejlepší, co na ostrově kdy vzniklo, ale za vyzkoušení rozhodně stojí. Potěší silným tělem, přitom neztrácí na hladké jemnosti. Chuť je ovocná, ucítíte v ní zelená jablka, ale i med, dřevité příchutě a nabízí trochu kořeněnější, pepřový závěr. Vůně zaujme výraznější vanilkou.

Je zajímavé, že whisky, která pochází od bojovníka známého svou tvrdostí, není obzvlášť drsná ani silná. Mezi irskými whisky by se zařadila někam doprostřed. Proper no. Twelve není divoký experiment ani extravagantní záležitost. Je to prostě jen dobrá whisky, víceméně klasického a typicky irského střihu, která po světě sbírá velmi slušná hodnocení.

Postava Conora McGregora je v mnoha ohledech kontroverzní a lze očekávat, že ti kteří ho nenávidí, budou nenávidět i jeho whisky – a ti, kteří ho zbožňují, ji budou opěvovat. Pokud nemáte k tomuto bojovníkovi žádný zvláštní vztah, můžete si ji vychutnat bez předsudků nebo přepjatých očekávání. Věříme, že zklamaní nebudete.

Whisky Proper no. Twelve se u nás prodává v sedmičkové lahvi a má 40% obsah alkoholu. Nejde tudíž – jak už jsme řekli – o žádný „cloumák“. Jemnou chuť si dobře vychutnáte bez příměsí i bez ledu. Whisky se hodí k pohodovému popíjení. Jednou z mála závažnějších vad na kráse je u této lahve cena, která se v průměru pohybuje okolo 8 až 9 stovek. Je docela pravděpodobné, že za tyto peníze byste mohli při troše snahy a hledání pořídit i delikátnější irskou whisky. Rozhodně však nejde o částku vyloženě přemrštěnou. Je třeba vzít v potaz, že Proper no. Twelve je už pro svůj původ tak trochu speciální záležitost a nelze očekávat, že ji koupíte za dvě stovky v akci v supermarketu.

Ať už vás zajímá osobnost Conora McGregora, nebo chcete jen ochutnat kvalitní a dobře udělanou irskou blended whisky, po této lahvi se nemusíte bát sáhnout. Může být taky skvělým dárkem pro někoho, o kom víte, že by takovou lahodnou kuriozitku ocenil.

Hodnocení a ohlasy

Hodnocení a ohlasy jsou u nás vesměs velmi dobré. Na Heureka.cz drží whisky Proper no. Twelve 90% hodnocení. A i my dáváme palec nahoru.

Výhody:

  • Jemná a kvalitní blended whisky se silným tělem
  • Výtvor možná nejslavnějšího současného zápasníka v MMA
  • Příjemně ovocná a medová chuť s dřevitými tóny, vanilková vůně
  • Vhodná i pro popíjení bez ledu a příměsí
  • Pěkná, elegantní lahev, zajímavý sběratelský kousek

Nevýhody:

  • Mírně vyšší cena
  • Zakončení chuti je kratší a méně vytříbené
Kde koupit whisky Proper no. Twelve a jaká je její cena?
Proper No. Twelve

whisky Proper No. Twelve 0,7l 40%
od 850 Kč

Jako alternativu můžeme doporučit skotskou whisky Bruichladdich Octomore nebo klasický Jack Daniel’s Honey.

Alkoholium.cz