Don Papa Baroko - uvodni

Recenze Don Papa Baroko

Don Papa Baroko

Země: Filipíny | Obsah alkoholu:: 40% | Aroma: Citrusy, Vanilka, Dub | Chuť: Med, Vanilka, Koření, Kandované ovoce | Cena: cca 900 Kč

Když se řekne kvalitní rum, představí si většina lidí prosluněný Karibik – rodiště tohoto nápoje, které i po mnoha staletích zůstává rumovou Mekkou. Dnes se však podíváme na takřka druhý konec světa. Daleko na východ, do exotické jižní Asie. Konkrétně na filipínské ostrovy. I zde se totiž vyrábí vynikající, věhlasný rum. Jak si povede v porovnání s „originálními“ karibskými konkurenty? Má tuzemskému gurmánovi co nabídnout? Na to budeme hledat odpovědi v naší recenzi rumu Don Papa Baroko, lahodného moku z Filipín.

Prosluněné tropy a slaďoučká třtina

Když se to tak vezme, Karibik se od Filipín ani moc neliší. Okem našince jsou tyto světy podobně exotické, prosluněné, tropické a vzdálené. V obou případech jde taky o souostroví. Není bez zajímavosti, že zatímco v Karibiku se rozkládá na 700 ostrovů a ostrůvků, Filipíny jich zahrnují přes 7 600. Více než desetinásobek, přitom na výrazně menší ploše.

Jeden z tisíců filipínských ostrovů (čtvrtý největší) nese poněkud nekorektní název Negros. Žije na něm cca dva a půl milionu lidí a taky se zde pěstuje cukrová třtina. Ne jen tak ledajaká. Jde možná o vůbec nejsladší cukrovou třtinu na světě. A právě z této třtiny a na tomto ostrově se vyrábí vynikající rumy Don Papa.

Don Papa – ve jménu svobody

Značka Don Papa nebude rumovým znalcům neznámá. Může snadno konkurovat karibským výrobcům. Například rum Don Papa 7y se patří mezi vůbec nejprodávanější lahve u nás a těší se špičkovému hodnocení. Jde o opravdu vynikající sedmiletý rum s intenzivně medovou a vanilkovou chutí.

Opravdoví fajnšmekři mohou sáhnout i po luxusní lahvi Don Papa 10y. Jde o silnější 43% rum, který si však zachovává sladší vyznění rumů této značky a nabízí mimořádně ušlechtilou chuť, vůni i barvu. Láhev však vyjde na více než 2 tisíce Kč. V minulosti si u nás získal oblibu i pětiletý rum Don Papa Masskara. Původně exkluzivní edice pro francouzský trh, jejíž část se však dostala i k nám. Tu a tam je ještě k sehnání.

Vraťme se ale k samotné značce Don Papa a jejímu příběhu. Je zajímavé, že i když jde o velmi mladou společnost (založena teprve v roce 2011), stačila už dosáhnout obrovských světových úspěchů. To svědčí o tom, že není vždy nutné předhánět se, čí značka má delší a starší tradici. Někdy zřejmě skutečně platí přísloví, že nové koště dobře mete.

Název Don Papa nicméně odkazuje k historii Filipín. Značka si za svého patrona vybrala kolonela Dionisia Magbuelase, důležitou postavu filipínské revoluce, bojovníka za nezávislost a svobodu. Tomuto muži se přezdívalo taky Don Isio či Don Papa. Právě druhou přezdívku si značka zvolila za svůj název.

Nejsladší třtina

Kvalitní rum dělají kvalitní vstupní suroviny. Ty, které pocházejí z ostrova Negros, jsou nejen kvalitní, ale i unikátní. Jak jsme již zmínili, roste zde možná vůbec nejsladší cukrová třtina na světě. Pěstuje se na vulkanických půdách při úpatí pohoří Mount Kanlaon. Filipínská třtina dává rumům Don Papa velmi charakteristické vlastnosti. Především vyšší sladkost, která je však kultivovaně zabalena ve vanilkových a medových tónech.

Barokní pestrost

Don Papa Baroko nese zdánlivě název po kulturní a umělecké epoše, která dala světu obtloustlé andělíčky a podle expertů prý možná i něco dalšího. Velmi zdobná a komplikovaná etiketa lahve působí taky dostatečně barokně. Ale nenechme se mýlit. Název baroko prý totiž v tomto případě odkazuje ke staré tagalštině – tradičnímu filipínskému jazyku. V překladu má znamenat něco jako veselost, nadšení. Zda je to pravda, to se můžeme pouze domnívat (naše znalosti z kurzů tagalštiny už jsou notně zaprášené).

Jisté je, že lahev vypadá velice pěkně. Etiketa nese kompilaci nejrůznějších pralesních, tropických a exotických motivů. Svou sofistikovaností navazuje na tradici a zachovává styl ostatních lahví rumů Don Papa. Výrazným prvkem je pak portrét muže s knírem, jenž má být podle všeho zpodobněním samotného Dona Papa.

Ve jménu vanilky a medu

Rumy Don Papa jsou si základním vyzněním velmi blízké. Ani Don Papa Baroko se zásadně neodchyluje z „řady“. Není to výtka. Spíš naopak. Je chvályhodné, že si značka buduje a zachovává jistý specifický charakter a výraz. Typicky jsou to intenzivní vanilkové, medové, potažmo citrusové tóny. Další příznačnou vlastností je již zmíněná vyšší sladkost.

Rumy Don Papa osloví tudíž především milovníky sladších rumů. Ale nebojte se, nejde o žádný likérek, který nese název rum jen kvůli marketingu. Don Papa Baroko má 40 % alkoholu a jde po všech stránkách o poctivý, plnokrevný rum.

Don Papa Baroko potěší i oko. Barva je krásně, sytě jantarová. Zajisté jí pomohlo, že si rum po dobu tří až pěti let pohověl v sudech z amerického dubu, v nichž předtím zrál špičkový bourbon.

Cena rumu Don Papa Baroko

Láhev Don Papa Baroko o objemu 0,7 koupíte kolem 900 Kč. V rámci této cenové relace jde zajisté o jeden z nejlahodnějších rumů, které jsou u nás běžně k dostání.

Kde koupit Don Papa Baroko

Rum v krásné tubě můžete zakoupit v eshopu Warehouse1.cz nebo na Alkohol.cz (oba eshopy vřele doporučujeme). Porovnat ceny Don Papa Baroko i v jiných eshopech můžete skrze portál Heureka.cz.

Na Warehouse1.cz můžete zakoupit také oblíbený gift box a to za cenu 1 150 Kč.

Závěrečné hodnocení Don Papa Baroko

Don Papa Baroko je sladší, ale zcela právoplatný rum. Barva je opojně intenzivní, aroma vás navnadí povědomými tóny medu a citrusů (zejména pomerančů), v chuti se rozvíjí vanilka, ale možná si povšimnete i odstínů sušeného kandovaného ovoce nebo velmi jemných dřevitých podtónů. Chuť je poměrně dlouhá, lehce vyšší sladkost nekazí kultivovaný projev, spíše celý požitek příjemně zjemňuje.

Don Papa Baroko je skvělou volbou pro pány i dámy. Nejlépe si ho vychutnáte samotný. Svou jemností je až trochu zákeřný. Doporučujeme degustovat zodpovědně, abyste si odnesli příjemný zážitek, a ne nepříjemnou kocovinu.

Rum Don Papa Baroko patří v současnosti k nejprodávanějším rumům u nás a těší se vynikajícímu hodnocení. Značka Don Papa se i tentokrát trefila do černého. Jednoznačně vám tedy doporučujeme tuto filipínskou laskominu vyzkoušet. Troufáme si předvídat, že zklamání v tomto případě nehrozí.

Don Papa Baroko

Země: Filipíny | Obsah alkoholu:: 40% | Aroma: Citrusy, Vanilka, Dub | Chuť: Med, Vanilka, Koření, Kandované ovoce | Cena: cca 900 Kč
Alkoholium.cz