Rumy značky Serum

Recenze rumů SERUM GORGAS Gran Reserva a SERUM ELIXIR – Funkční Panamsko-české spojenectví od Kratochvílovců

Dnešní recenze bude poněkud specifická, jelikož se v ní zaměříme rovnou na dva nápoje. Půjde o zajímavé lahve jednoho a téhož výrobce, který má slušné renomé a nabízí spoustu kvalitního pitiva. Pro tuto recenzi jsme vybrali SERUM GORGAS Gran Reserva a SERUM ELIXIR. Parádní rumové výtvory exotické Střední Ameriky, které by vám rozhodně neměly uniknout.

Rum Serum Elixir
Serum Elixir

Panamské rumové lůno

Údolí Pesé, které se vine provincií Herrara, je pokryto úrodnou, vulkanickou půdou, která plodí dokonalou cukrovou třtinu. Právě z ní pak vznikají skvělé nápoje značky Serum, která má svou atraktivní legendu.

Podle ní právě jistý plukovník W. C. Gorgas objevil místo zlatého pokladu staré recepty i soudky „tajuplného rumového elixíru“ po jistém lékaři. Gorgas pak nechal tento zázračný lék namíchat a ten prý dopomohl k potlačení epidemie žluté horečky a malárie, která tehdy v oblasti řádila.

Příběh je to pěkný, ale nenechte se mýlit. Nechceme tady nápoje Serum recenzovat jako léky na jistou aktuální epidemii, ale zkrátka jen jako výborné rumy a rumové likéry. Právě rumovými likéry je značka Serum vyhlášená. Proto taky začneme lahví Elixir.

Rum Serum Gorgas
Serum Gorgas

Česká spojka

Značka Serum sice nabízí originální panamské rumy, ale vše se odehrává pod taktovkou české společnosti Kratochvílovci, která má již 21leté zkušenosti s dovozem i vlastní výrobou kvalitního alkoholu. Kromě rumů a rumových likérů Serum nabízí taky třeba řadu tmavých rumů Malecon či ovocné pálenky Golem.

Rum Elixir pro dobrou náladu

Rum Serum Elixir
Rum Serum Elixir

Serum Elixir patří mezi nejoblíbenější nápoje tohoto výrobce. Jde o rumový likér a blend vynikajících rumů, které odpočívaly v dubových sudech až 8 let. Jelikož si předtím v sudech hověl špičkový bourbon, dostaly ještě něco navíc do své palety chutí a vůní. V tomto blendu, který má typický rumový charakter s tóny vanilky či medu, se posléze maceruje patentovaná směs ovoce a koření. Právě to z ní dělá „Elixir“.

Barva a vůně

Serum Elixir má světlou medově zlatavou barvu, která vysloveně vábí k ochutnání, ale zároveň už od pohledu víte, že chuť nebude tak řízná a pálivá, nýbrž příjemně likérová. Vůně je ovocná s tóny broskví či fíků i dalších plodů a promítá se do ní i koření nebo karamelové odstíny.

Chuť

Chuť potěší jemností. Nápoj není ostatně žádný cloumák, má 35 % alkoholu a hodí se k pohodovému vychutnávání. Lahev ocení i ženy. V chuti zůstává vanilka a díky zrání v sudech zahraje i dřevitými tóny. Samozřejmě, že nikam nezmizelo ani ovoce. Zůstává v chuti přítomno, ačkoli ne tak výrazně, jak bychom možná čekali po prvním dojmu z aromatu.

Na závěr možná odhalíte pikantnější stíny kávy, tabáku či hořkého kakaa nebo mandlí. Přesto není chuť až tak bohatá a má spíše „kratší“ a matnější charakter, kterému docela dominuje sladkost. Nejde tedy o exkluzivní a dokonale harmonický či vytříbený prožitek, jako je tomu třeba u Serum Gorgas Gran Reserva. Rozhodně se však dá mluvit o velice povedeném rumovém likéru, který není žádným zklamáním.

Shrnutí

Elixir boduje oku lahodící barvou i velmi příjemnou a jemnou chutí, která potěší především milovníky sladších rumů a rumových likérů. Láhev Elixiru o objemu 0,7 l stojí cca 720 Kč a za dané peníze není čeho litovat. Doporučujeme k vyzkoušení. Bonusem je i opravdu krásně vyvedená lahev.

Serum Gorgas Gran Reserva jako prémiová volba

Rum Serum Gorgas
Rum Serum Gorgas

O třídu výš se nachází láhev Serum Gorgas Gran Reserva, která nese název po výše zmíněném plukovníkovi. Tento nápoj už se tváří spíše jako poctivý rum než lehčí rumový likér, čemuž odpovídá i 40 % obsah alkoholu.

Gran Reserva je opět blendem panamských rumů vyrobených z třtinového medu z oblasti Pesé. Rumy zrály 8 let v sudech z bílého dubu a svou cestu zakončily v opravdu pěkné lahvi opatřené elegantní etiketou. Ostatně lahev byla oceněna obalem roku 2020 a musíme souhlasit, že rum v tomhle obalu se bude vyjímat v každé domácí sbírce.

Barva a vůně

Rum má barvu jantaru a přechází do zlatova. Na mok je velmi příjemný pohled, zvlášť když ho necháte ve sklenici prozářit paprsky zapadajícího slunce. Vůně je lehčí, nese stopy koření a citrusových plodů či mandlí nebo marcipánu. Budí spíše sladší dojem.

Chuť

Oproti Elixiru je chuť vyzrálejší a výraznější. Stále má sladší charakter, ve kterém se prosazují mandle či karamel, kakao a taky paleta ovocných tónů, především citrusů. Dojde i na vanilku a závěr se nese v kořeněnějším duchu.

Za zmínku také stojí fakt, že se jedná o oceněný rum. A to známkou Zlatá medaile v kategorii rumů do 10-ti let, kolonová destilace a také trofejí HK IWSC Best rum 2020. Obě ocenění získal rum na mezinárodní soutěži Cathay Pacific Hong Kong 2020.

Shrnutí

Rumy značky Serum

I Gran Reserva osloví především ty, kteří dají přednost sladším rumům s ovocnými tóny. Je znát, že je kultivovanější a vyzrálejší než Elixir, který je ale zas příjemně lehký a sladký. Vůně a chuťový závěr mají drobné rezervy, ale tak jako tak jde o dobrý, kvalitní a poctivý rum. Při ceně lehce pod 1000 Kč za lahev (0,7 l) jsme s výsledkem spokojení. A co vy? Už jste ochutnali?

Závěrem

Panamsko-české spojenectví, které se promítá do značky Serum, nese ovoce v podobě poměrně lahodných, sladších rumových likérů a lehčích rumů. Dostaly krásné balení v designových lahvích, příjemně voní i chutnají. Elixir i Gorgas Gran Reserva mají leccos společného. Gran Reserva vítězí harmoničtější a plnější chutí, což je ovšem očekávatelná pointa. Oba tyto nápoje si zaslouží palec nahoru a stojí za vyzkoušení.

Oba rumy můžete koupit na webu kratochvilovci.cz.

Kam dál?

Představili jsme si dvě lahve rumů Serum. V nabídce však najdete ještě další 3 lahve o jejich vyzkoušení můžet uvažovat. Jsou to:

  • SERUM ANCON 10yo 0,7l 40% – zraje 10 let v sudech po bourbonu a má 40% alkoholu.
  • SERUM ELIXIR MAGNUM 1,5LTR 35% – což je slabší 35% jeden a půl litrová lahev rumu zrajícího 8 let.
  • SERUM PUENTE CENTENARIO 0,7l 40% – prémiová limitovaná edice, zrající 16 let a čítající pouze 3000 kusů na trhu. Pro sběratele jako investiční alkohol rozhodně zajímavá volba.
Alkoholium.cz