30leté rumy

Tipy na nejlepší 30leté rumy

Dostali jste chuť na opravdu špičkový, dokonale vyzrálý, harmonický a ušlechtilý rum? Pak nezbývá než sáhnout po něčem hodně starém a taky kvalitním. Dnes pro vás proto máme žebříček sedmi nejlepších 30letých rumů. Jde o opravdové perly, z nichž některé se hodí i jako investiční lahve nebo sběratelské rumy. Máte se nač těšit.

Nejlepší 30leté rumy podle naší redakce

1. Appleton Estate 30y 45%

Appleton Estate 30y

Jamajská palírna Appleton Estate patří k těm opravdu velmi starým a tradičním. Její kořeny sahají až do poloviny 17. století. Od poloviny století následujícího už máme o výrobě rumů na tomto panství v údolí Nassau dobré písemné záznamy. Prvním známým majitelem je F. Dickinson.

O sto let později však panství získala rodina Hillových a v minulém století přešla do rukou J. Wraye, který ji povznesl na úroveň velmi známé značky. Palírna má vlastní unikátní zdroj vody a díky klimatickým a přírodním podmínkám v panství produkuje mimořádně jemné rumy. V tomto případě se však podíváme na skutečný klenot z produkce této legendární značky. Totiž na 30letý rum Appleton Estate.

V této speciální edici vzniklo jen 4000 lahví a jde již o druhou sérii této prémiové kategorie. Ta minulá se však datuje až do roku 2008. Jde o 13složkový blend rum, přičemž některé rumy jsou staré až 50 let – minimálně však 30 let. Tento rum je tedy opravdu mimořádně vyzrálý! Tomu odpovídá i perfektně ušlechtilá chuť a vůně.

Ve vůni se odráží aroma citrusů, zejména pomerančů, ale i vanilky, zázvoru či hrušky a jemného koření. Chuť je bohatá na tóny medu, najdete v ní i dřevité, dubové odstíny a příjemný dovětek skořice a muškátu. Jde o opravdu luxusní záležitost, čemuž taky odpovídá cena. Každá láhev nese číslo a certifikát pravosti a může posloužit i jako sběratelský kus či investiční alkohol.

Značku Appleton jsme recenzovali i v naší redakci a to přesněji rum Appleton Estate 15 Y.O. Black River Casks

2. Dictador Jerarquia Borbon 30y 1990 44%

Dictador Jerarquia Borbon 30y 1990

Z Jamajky se přesuneme do Kolumbie. Značka Dictador patří k místním klenotům. Na začátku její historie stojí jméno Severo Arango y Ferro, jméno španělského výběrčího daní a později obchodníka s rumem z 18. století. Jeho potomci se o dvě stě let později rozhodli uctít předka založením značky, která nese stejný název jako Severova přezdívka. V překladu „Diktátor“.

Rum Dictador Jerarquia Borbon 30y pochází už z roku 1990, takže pro generaci mileniálů může nést mimořádnou nostalgii a ukrývat vzpomínky na zlatá devadesátá léta a čas dětství. V roce 2020 byl rum nalahvován – po třech dekádách zrání v dubových sudech. Díky tomu je dokonale vyzrálý a nabízí komplexní harmonii pro všechny smysl.

Zrak spočine na nádherné barvě, čich si dopřeje vůni dubu, vanilky, tabáku či koření a hřebíčku. Chuťové pohárky se naplní tóny hořké čokolády, zázvoru, ale i květinovými podtóny levandule či jasmínu. Pozoruhodná záležitost, která by neměla žádnému znalci uniknout.

3. Quorhum Anos Sherry Finish 30y 42%

Quorhum Anos Sherry Finish 30y

Mezi poněkud dostupnější lahve v rámci našeho žebříčku patří Quorhum Anos Sherry Finish 30y. Značka pochází z Dominikánské republiky a využívá především destilační metodu pot still. Rumy zrají v dubových sudech po bourbonu a zrání probíhá i kultivační metodou solera čili řízeným stařením, které vyvinuli Španělé pro brandy a posílená vína.

Rumy Quorhum Anos Sherry Finish 30y však navíc strávili i několik měsíců v sudech po osvědčeném sherry Pedro Ximenéz. I díky tomu má výsledek jedinečnou barvu s jemně rudavými odstíny a nejvíce snad připomíná mahagon. Ve vůni se prosazuje karamel, ale taky fíky či rozinky. Chuťový profil opět staví na karamelových tónech podepřených oříškovými či fíkovými a medovými i máslovými tóny. Chuť má tedy hutnější, velmi plné tělo. Tento vynikající 30letý rum si přitom můžete pořídit za něco před 2 a půl tisíce Kč.

4. Centenario Edición Limitada 30y 40%

Centenario Edición Limitada 30y

Kostarickým rumovým králem je bezesporu právě tento vynikající 30letý rum z produkce prémiové značky Centenario. Ta vznikla v roce 1969 – mezi tradičními značkami je tedy tak trochu zelenáčem, ale ne nadarmo se říká, že nové koště dobře mete. Centenario se i za těch pár dekád stihlo vyšplhat k naprostému vrcholu. A rum Centenario Edición Limitada 30y 40% je vlajkou, kterou na něm značka vyvěsila.

Tento rum posbíral za svou existenci i velmi prestižní hodnocení, a proto ho můžeme nazývat jedním z nejlepších na světě. Jde o unikátní blend, kde v sobě v kontrapunktu stojí těžkotonážní i nebesky lehké rumy – ty nejstarší z produkce palírny. Zajímavé je, že zrály v sudech po skotské whisky, což je méně obvyklá volba než americký bourbon. A o to víc je tento rum speciální. Staření se navíc provádí metodou solera.

Výsledná vůně je vanilková, možná s lehounkými nakouřenými tóny po skotské, dubovými odstíny s karamelovou sladkostí. V chuti se projevují tytéž složky. Je velmi mohutná, sofistikovaná, najdete v ní i koření nebo oříšky. Odhalování všech jejích odstínů a zákoutí je opravdu mimořádný zážitek. Na pořízení lahve přitom nemusíte vybrat životní úspory.

5. Ron Abuelo Centuria 30y 40%

Ron Abuelo Centuria 30y

V podobné relaci jako předchozí láhev se pohybuje rum Ron Abuelo Centuria 30y z Panamy. Stojí za ní palírna Valera Hermanos, kterou na konci 19. století založil Španěl Jose Varela Blanco. Samotná značka Abuelo pak vznikla v 50. letech minulého století a jméno dostala podle jednoho člena rodiny zakladatele.

Rum Abuelo Centuria vznikl k 100. výročí založení značky a nese označení „reserva de la familia“. Je vyroben z těch nejlepších zásob rumů, které zrály 30 let v sudech z bílého dubu. Dubové tóny se objevují i v chuti rumu, doprovázené karamelem, různými druhy koření či vanilkou. Chuť je hutná a má více vrstev. Velmi zajímavé, okouzlující pití.

6. Malteco 30y 1986 40%

Malteco 30y 1986

V nádherném dřevěném a zdobeném dárkovém boxu si můžete pořídit 30letý rum Malteco pocházející z roku 1986. Pochází z Panamy a má v sobě Guatemalské kořeny, ale i italskou závěrečnou tečku. Je to tedy světácký rum, který se na své pouti obohatil o zajímavé vlivy.

Vůně tohoto skvěle uzrálého kousku je jemně nasládlá a jasně v ní dominují ovocné složky s vanilkou, kakaem nebo i kávou. Tato kombinace je uhrančivá a líbezná. A ještě více si ji pak užijete v chuti. Ta přispívá navíc čokoládou. Jak skvostná kombinace všeho, co milujeme! Opravdu velmi pozoruhodná lahůdka, která si vás bezesporu získá.

7. Zafra Master Series 30y 40%

Zafra Master Series 30y

Mladá značka Zafra letí na výsluní raketovým tempem. A není se čemu divit. Není postavena na vodě, ale má silné zázemí – stojí za ní titéž lidé, kteří stáli u zrodu dnes již světově věhlasné značky Zacapa. Rum Zafra Master Series 30y zrál po 30 let v dubových sudech po špičkovém bourbonu – a nakonec ho vzniklo celkem 6 720 lahví.

Rum nabídne výrazně ovocný charakter. Vůně je naplněna citrusy, ale značně se do ní otiskly i tóny povědomého „domácího“ ovoce. Švestek, třešní, hrušek. Díky tomu pro nás může mít vůně a chuť rumu blízký až sentimentální nádech. Ovoce doplňují dřevité a kořeněné odstíny a nádech sherry. Opravdu krásný rum, který pohladí na duši.

Alkoholium.cz