legendario elixir featured

RECENZE: Legendario Elixir de Cuba 7yo není tak vlastně klasický rum

Legendario Elixir 7yo Sladký a hřejivý. Takový je rumový nápoj Legendario Elixir de Cuba, lahodný mok pocházející přímo z „Ostrova svobody“. Kubánská značka Legendario, která tento rum vyrábí už od roku 1946, si svůj název rozhodně zaslouží. Její výtvory plně obstojí v tvrdé karibské konkurenci a Elixir de Cuba, který patří k jejím stěžejním počinům, si vysloužil popularitu i v Evropě. Na starém kontinentě si ho oblíbili třeba Španělé, ale i našinci.

Na co se těšit?

Legendario Elixir de Cuba 7yo si každopádně zaslouží vaši plnou pozornost. Ale proč?

 • Je to rum – a není to rum

Zvláštní, že ano. Možná by to někoho mohlo odradit, ale byla by to škoda. Tento rumový nápoj je specifický a nazývá se „Punch au Rhum“ – u nás bychom ho nejspíš označili za rumový likér. To je ostatně patrné i z nižšího obsahu alkoholu, než je u klasických rumů zvykem.

Podle zákonů na Kubě, kde tento elixír vzniká, nesmí být rumem nazýván nápoj s obsahem cukru vyšším než 20 gramů na litr. Tuto hranici ale Elixir de Cuba překračuje.

 • Rozinky

Drobné, usušené a krabaté plody vinné révy. Ty jsou unikátní součástí receptury tohoto nápoje a dodávají mu jeho sladkou chuť a sirupovitou konzistenci. Rozinky se alespoň měsíc macerují ve směsi rumů, z nichž se Elixir de Cuba míchá. Poté je jejich šťáva vymačkána do nápoje.

 • Sedm let zrání

Elixir de Cuba není žádné nedochůdče. Každý z rumů, z nichž je míchán, zraje až 7 let v sudech z amerického bílého dubu. Nápoj má tudíž dost času si odpočinout a dosáhnout dokonale barvy, vůně i chuti.

 • Je to i o vodě

Při výrobě tohoto likéru je používána speciální demineralizovaná voda. Ta dává mnohem lépe vyniknout některým chuťovým složkám.

 • Univerzální pití

Pokud si chcete dokonale vychutnat každou nuanci rumu Elixir de Cuba, dopřejte si ho čistý při pokojové teplotě nebo mírně nachlazený. Není ale žádný hřích tento nápoj pít třeba i s ledem, výrazně vychlazený, nebo ho dokonce použít jako součást míchaných nápojů.

Základní parametry

Rum Legendario Elixir de Cuba se rodí pod žhavým karibským sluncem přímo v srdci Kuby, v Havaně. Výsledný nápoj je jemný a sladký, méně alkoholický. Dominuje mu příchuť rozinek, ale rozeznáte i tradičnější rumové chutě – třeba karamel nebo citrusové plody.

Skvělá chuť je doprovázena opojnou, rovněž nasládlou, vůní s tóny pomerančů (a opět rozinek). Barva je krásně jantarová, konzistence hladká a výrazně hustější než u normálního rumu. Toto pití si zajisté oblíbí především dámy, ale rozhodně s ním nepohrdnou ani muži – byť některým nemusí zcela imponovat sladší chuť.

Rum je u nás běžně k dostání a cena 0,7litrové lahve se začíná cca na 400 Kč. A jak tento nápoj hodnotí ti, kteří ho už ochutnali?

Klady:

 • Lahodný a jemný rum
 • Ideální volba pro ženy
 • Dobrý samostatně i v míchaných drincích
 • Skvělý dárek, pěkná lahev
 • Solidní cena

Nevýhody:

 • Pro někoho příliš sladké pití
Kde koupit Legendario Elixir 7yo rum a jaká je jeho cena?
Legendario Elixir 7yo

Legendario Elixir de Cuba 7yo 34%
od 399 Kč

Jako alternativu můžeme doporučit oblíbený barbadoský Bumbu rum nebo kvalitní venezuelský rum Diplomatico Reserva Exclusiva 12y.

Alkoholium.cz