Skunk Rum Hooded Batch 1 - 001
Skunk Rum Hooded Batch 1 - 001

Recenze Skunk Rum Hooded Batch 1 61,2% – extra silný rum z Dánska

Skunk Rum Hooded Batch 1

Země: Dánsko | Obsah alkoholu:: 61,2 % | Aroma: hnědý cukr, tropické ovoce, kokos a marcipán | Chuť: podobná aromatu | Cena: cca 1 689 Kč

Dali byste si rum z drsného severu, který vybočuje z linie běžných rumů a přináší něco svěžího, neotřelého, originálního a trochu experimentálního? Pak neváhejte a vyzkoušejte s námi dánský Skunk Rum Hooded Batch 1. Tento pozoruhodný dánský rum dnes pořádně probereme v naší recenzi.

Skunk Rum Hooded Batch 1 - 001
Skunk Rum Hooded Batch 1 – 001

V hlavní roli Bintu Singh…

Skunk Rum vzniká v chladném Dánsku, což je docela vtipný protiklad k tradiční exotické a tropické kolébce rumů v Karibiku. Bude však Skunk Rum dalším důkazem, že dobré rumy se nemusejí nutně zrodit jen pod žárem tropického slunce?

Nejdříve se pojďme podívat do zákulisí. Tento rum má totiž za sebou zajímavý příběh. Na počátku (a vlastně i uprostřed a na konci) tohoto příběhu stojí jistý Bintu Singh. Dánský podnikatel a milovník dobrého pití, který stojí v čele společnosti A Clean Spirit. S oborem má bohaté zkušenosti a ve známost vešel především díky společnosti 1423 Aps, kterou v Dánsku založil s přáteli už v roce 2008.

Tato společnost se stala poměrně známým a významným distributorem špičkových karibských rumů, ale zabývala se i whisky nebo ginem. Na našem webu jsme její výrobky už nejednou zmínili nebo recenzovali (např.: Rumový adventní kalendář od skupiny 1423.dk). V roce 2017 se však Bintu od přátel oddělil a o tři roky později založil vlastní – již zmíněnou – společnost A Clean Spirit.

Každá lahev je limitovanou edicí a má své vlastní výrobní číslo. V našem případě je číslo lahve 357.
Každá lahev je limitovanou edicí a má své vlastní výrobní číslo. V našem případě je číslo lahve 357.

Udržitelnost na prvním místě

Bintua to táhlo k ekologickému smýšlení a celá jeho společnost je založena na snaze vytvářet ekologicky udržitelné produkty. V tomto případě rumy. Bintuův přístup je poměrně fascinující. Nejenže hledá po světě palírny, které budou schopné dostát jeho nárokům na udržitelnou produkci, ale například i pro přepravu surovin a zboží využívá klasické plachetnice!

Vlajkovou lodí je plachetnice Galant, která má přes 27 metrů a přepraví na 35 tun nákladu. Opatřena je pouze nejzákladnější elektronikou poháněnou solárními panely.

Jak pirátské a stylové. Jde však jen o ukázku toho, že Bintu myslí svůj zájem o ekologii opravdu vážně a je schopný domýšlet souvislosti a věnovat se detailům. Netvrdí, že jeho společnost je z environmentálního hlediska dokonalá, ale je možná jedním z mála, kteří o tuto dokonalost upřímně usilují.

Svědčí o tom i další fakta. Např. využívání lahví z 96% recyklovaného skla nebo etikety z ekologicky vyrobeného bavlněného papíru, na který nemusel padnout jediný strom. To vše s sebou nese obrovské náklady navíc. Například zmíněné lahve jsou minimálně 3krát dražší než běžné. Navíc se vyrábí omezené množství. Taky zmíněné plachetnice mohou vyplouvat jen v omezeném režimu (za adekvátních podmínek a počasí), takže společnost musí perfektně plánovat logistiku. To je ostatně Bintuova doména.

Rum není ničím dobarvován.
Rum není ničím dobarvován.

Skunk Rum – ekologický a vynikající

Skunk Rum představuje jeden z hlavních produktů společnosti, která kromě toho vyrábí i rum Ron Sostenible nebo giny CERO2 a Sincere.

Skunk Rum je do značné míry experimentální záležitost – a navíc limitovaná záležitost (každá lahev má své vlastní číslo). Nás bude nejvíce zajímat první šarže, neboli Batch 1 ze série Skunk Rum Hooded. Tento rum okamžitě zaujme už tím, že má velmi vysoký obsah alkoholu. Konkrétně 61,2 %. Není to přitom nejsilnější „Skunk“. Série Spotted či Striped Skunk Rum mají dokonce 69,3 % alkoholu.

Tak silný rum je zajisté zajímavá, byť nikoli unikátní záležitost. Stačí vzpomenout kupříkladu na tradiční a legendární rakouský Stroh Rum, který má běžně 80 % alkoholu.

Skunk Rum nachází inspiraci v jamajské kultuře, ale série Hooded je výjimečná i tím, že na rozdíl od těch ostatních nejde o bílý, nýbrž tmavý rum. Na začátku jsme napsali, že jde o dánský rum. To je pravda… tedy z větší části. Melasa, z níž se rum vyrábí, nicméně pochází z Paraquaye.

Rum prošel 2,5týdenní fermentací s použitím speciálních kvasinek, s nimiž Bintu rád experimentuje. Tři měsíce taky zrál ve vydatně vypálených 40litrových sudech z amerického dubu. Jde o nepoužité sudy a rum není nijak dobarvován. Jeho krásně hnědý odstín je tedy dán pouze dřevem a stařením. Pojďme se ale konečně podívat na jeho kvality.

Skunk Rum Hooded Batch 1 - 004
Skunk Rum Hooded Batch 1 – jedná o 0,5 l lahev místo tradičních 0,7 l

Jaká je cena Skunk Rum Hooded Batch 1?

V době psaní této recenze stojí rum přibližně 1 689 Kč.

Jak voní a chutná „Skunk“?

Hooded Skunk Rum je výrazný, intenzivní – a to už ve vůni. Bintu se dokonce nechal slyšet, že právě odtud vznikl název Skunk Rum. Ale nebojte, tato vůně je mnohem příjemnější. Odráží se v ní melasa, pálené dubové dřevo a kouř, ale i jemné vůně tropického ovoce či kokosu. Je tedy nasládlá i zemitá a velmi okouzlující.

Podobné tóny jako ve vůni se zračí i v chuťovém profilu. Přidává se ještě neodmyslitelná vanilka a taky přirozené odstíny karamelu. Chuť působí opravdu charismaticky, je lehce záhadná a velmi zajímavá – v pozitivním smyslu.

Skunk Rum je sice experimentální záležitost, ale rozhodně se nedá říct, že jde o experiment, jako když pejsek s kočičkou pekli dort. Je znát, že Bintu a jeho parta mají vše pevně v ruce a vědí, co dělají. Hooded Skunk Rum není kvalitativně naprostý top. Ba dá se říct, že byste v dané cenové relaci, která není zrovna nízká (kolem 1600 Kč za 0,5 l láhev) mohli najít řadu vytříbenějších a klasičtějších kousků.

Ale právě jistá unikátnost v kombinaci s filozofií značky činí „Skunka“ tak přitažlivým. Hooded Batch 1 je navíc zatím zřejmě nejpovedenější kousek mezi Skunk Rumy. Jinými slovy – tuto pochoutku můžete rozhodně doporučit. A třeba i do oblíbených rumových koktejlů pro chlapy jako je třeba Daiquiri.

Skunk Rum Hooded Batch 1

Země: Dánsko | Obsah alkoholu:: 61,2 % | Aroma: hnědý cukr, tropické ovoce, kokos a marcipán | Chuť: podobná aromatu | Cena: cca 1 689 Kč

Za poskytnutí rumu do recenze děkujeme eshopu Alkohol.cz

Alkoholium.cz